Yaz İshalleri neden oluşur?

Yaz İshalleri neden oluşur?

Gözde Akademi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Abdi Jirma Dida, yaz ishallerinin enfeksiyonlara bağlı olduğunu söyledi.

13 Ağustos 2015 - 23:58

Gözde Akademi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Abdi Jirma Dida, yaz ishallerinin enfeksiyonlara bağlı olduğunu söyledi.

 

Dida, ishalin birçok farklı sebebi olduğunu ifade ederek, Uzun süre bekletilmiş besinler, uygun şekilde hazırlanmamış konserveler ve iyi pişirilmemiş besinler, kaynağı belli olmayan içme suları da mikropları barındırarak ishale neden olur. Saydıklarımız dışında özellikle çocuklarda; Barsak enfeksiyonları: Virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar, gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara karşı hassasiyet (alerji), gereğinden fazla meyve ve meyve suyu tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik tedavisi. Enfeksyon ishalerin en çök viruslera ve özelikle rota virusa bağlidir. Parazirlera bağli ishallerin en yaygini Entamoeba histolita denilen kanli ishal yapan parazita bağlidir.
 

“DİZANTERİ KESİN TEDAVİ GEREKTİRİR”

 

Dida, dizanteri boyutuna gelen ishalin kesin tedavi gerektirdiğine dikkat çekerek,” Dizanteri, kanlı ishal demektir. Yani ishalin arkasından ya da birlikte kanda gelirse buna dizanteri diyoruz. Genellikle amip dediğimiz bir parazit sonucu oluşur ve kesin tedavi gerektirir” dedi.

 

“YENİ DOĞAN GRUBUNA ANNE SÜTÜ DIŞINDA BİRŞEY VERİLMESİ İSHALE SEBEP OLABİLİR”

 

Yeni doğan grubunun bağışıklık sisteminin güçsüz olduğunu belirten Dida,”Genellikle yeni doğan grubunun bağışıklık sistemi biraz güçsüzdür. Bağırsakları temize yakındır. Anne sütü dışında bir şeyler verilmesi çok ishal yapar, mesela mama verilmesi gibi, emzik verilmesi gibi ya da su verilmesi gibi. Tüm bunlar mikrobu bebeğe bulaştırma yollarıdır. O yüzden bebeklere sadece anne sütü vermek lazım ki ishal olmasın” dedi.

 

“İSHALİN TEDAVİ ŞEKİLLERİ YAŞ GRUPLARINA GÖRE DEĞİŞİR”

 

Dida, ishalin tedavi şekillerinde değişiklikler olduğunu ifade ederek, ”Tedavi şekillerinde çok olmamakla birlikte bazı değişkenlikler olur. Mesela büyük bir çocuk ishal olduğunda çok fazla susuzluk belirtileri yoksa özel bir tedaviye gerek yoktur, sadece sıvı tüketmesini söyleyip takip etmek lazım. Ama küçük yaşta ishal olan çocuklarda mesela bebeklerde sıvı ihtiyaci  daha yoğundur ve sıvı almadıkları zaman daha kolay sıvı kayıbına olacakları için serum takılabilir” dedi.

 

“HİJYEN, İSHALDEN KORUNMANIN EN ÖNEMLİ YOLUDUR”

 

İsalden korunma yollarının en önemlisi hijyen olduğunu belirten Dida,” Tuvalete her giriş çıkışta elleri yıkamak, ağız yoluyla tüketilen tüm gıdaların yıkanmış ve temiz olduğundan emin olmak yani hijyen kurallarına uymak ishalden korunmada en önemli faktördür. Özelliklede yaz aylarında su kaybının arttığını da söylersek sıvı tüketimini arttırmak ta önemli bir ishalden korunma yoludur. Yani hafif bir İshal başlangıcında tedavinin en önemli ayağı sıvıdır. Sıvı sadece su olmak zorunda değildir. Çocuğun ayran gibi sıvı gıdalar tüketmesi bile bu hastalığı toparlamada yeterli olabilir. Çocuk sıvı tüketemiyor kusuyorsa, serum bağlamak lazım, ishale uygun ilaçları vermek lazım. Antibiyotikler ise bu durumda başvurulabilecek en son çaredir. Çokta gerekli değildir” dedi.
.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x