• Reklam
Malatya Yazıhan İlçesine Kültür Merkezi

Malatya Yazıhan İlçesine Kültür Merkezi

Malatya'da her ilçeye yapılması planlanan Kültür Merkezi’nin ilki, Yazıhan İlçesi’nde yapılıyor.

30 Ağustos 2016 - 18:49

Malatya'da her ilçeye yapılması planlanan Kültür Merkezi’nin ilki, Yazıhan İlçesi’nde yapılıyor. Yazıhan Belediyesi tarafından arsa tahsisinin ardından projesi hazırlanan Yazıhan Kültür Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

 

29 Ağustos Pazartesi günü düzenlenen törene Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’in yanı sıra; Yazıhan Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, daire başkanları, şube müdürleri, muhtarlar ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

 

Başkan Çakır’a teşekkür

 

İnceleme ve bilgilendirmenin de yapıldığı törende ilk olarak bir konuşma yapan Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, projeden dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın şahsında tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Tahsis ettikleri 2.300 m2 büyüklüğündeki arsa üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından 650 m2 inşaat alanı olmak üzere toplam 1.700 m2 kapalı alana sahip, bodrum + 2 kattan oluşan Kültür Merkezi’nin inşaa edileceğini kaydeden Öztürk, “İçerisinde, atölyeleri, teşhir salonu, market, konferans salonu ve diğer müştemilatıyla Kültür Merkezi, kısa zamanda bitirilip, Yazıhanımız’a hizmet vermeye başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a Yazıhan’ımıza göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Yazıhan’da MASKİ tarafından içmesuyu ve kanalizasyon yatırımlarının devam ettiğini de kaydeden Öztürk, İriağaç, Çavuş, Karasu, Akyazı, Çivril mahallelerinde içmesuyu ve kanalizasyon ihalelerinin yapıldığını, altyapı çalışmalarının bitirilmesinin ardından Büyükşehirle birlikte üstyapı düzenleme çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Yazıhan her geçen gün daha da gelişiyor

 

Kültür Merkezi temel atma töreninin hayırlı olmasını dileyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da yaptığı konuşmada, Yazıhan ilçesinin güzel bir tarım bölgesi olduğunu belirterek, yapılan yatırım ve hizmetlerle ilçenin her geçen gün daha da geliştiğini söyledi. Çakır, “Yazıhan ilçemizdeki bu gelişmelere paralel olarak yerel hizmetlerin de buna öncelik yapması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi Yazıhan belediyesi ile birlikte buradaki işlerin yapılmasında, altyapı, üstyapı, düzenleme, parklar, sosyal, kültürel alanların bir plan ve program dahilinde yürütülmesi gerekiyor. Büyükşehir süreciyle birlikte bu çalışmalarımıza yoğun bir şekilde başladık. Geçtiğimiz yıl burada çok iyi çalışmalar yapıldı. Bu sene de 30 km’nin üzerinde asfaltlama tamamlandı. 20 km’nin üzerinde asfalt çalışması devam ediyor. Bir yandan da sanat yapısı, yol genişletme çalışmaları ayrıca devam ediyor” dedi.

 

Yazıhan’ın gelenekleri burada yaşayacak

 

Devam eden altyapı çalışmalarının bitirilmesinin ardından yapılacak olan üstyapı hizmetleri sayesinde Yazıhan’ın daha yaşanılabilir güzel bir ilçe haline geleceğini kaydeden Başkan Çakır, özetle şunları söyledi:

 

Temelini attığımız Kültür merkezi çok çok önemli bir proje. Başkanımız yerini tahsis ettiler. Bizler de buraya çok güzel bir proje yaptık. Projenin bedeli toplamda 2 milyonu geçecek. Bunun fonksiyonel olması daha da önemli. Burada kültürümüze uygun, dersler, verilecek eğitimler, kurslar çok çok önemli. Gençlerimiz böyle güzel bir alana kavuşmuş olacak. Güzel kurslar düzenlenecek. Kadınlara, gençlere, öğrencilere yönelik kurslar düzenlenecek. Dolayısıyla kültür merkezi yapılan diğer çalışmalar kadar önemli bir proje. Bizler sosyal, kültürel belediyeciliğe çok daha önem verdiğimizi vurguluyoruz. Yazıhan’ımızın geleneksel halısı, kilimi, el sanatları burada yaşayacak. Burası Yazıhan’a güzel bir değer katacak. Merkezdeki kültürel belediyeciliği ilçelerimize de yaygınlaştırmamız gerekiyor. Orada 20-30 dolayında kurs düzenliyoruz. Şu ana kadar onbinlerce insanımız bu kurslardan istifade ettiler. Kursların gençlere öğretilmesinde, geleceğe taşınmasında önem taşıyor. Temel amacımız her ilçemize güzel bir kültür merkezimizi kazandırmak. İnşallah her ilçemize yaygınlaştıracağız. Hayırlı olmasını diliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!