• Reklam
Malatya Kanalboyu’nun İçine Ettiler

Malatya Kanalboyu'nun İçine Ettiler

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kanalboyu'nu iyice berbat etmeye devam ediyor.

17 Mart 2016 - 01:03

Tabii güzelliğin yıllar sonra acemi belediyecilik anlayışı  ve akıl hocalarının gayreti ile yerini betonarme bir görünüme bıraktığı, türkülere konu olan Kernek ve Kanalboyu son düzenlemelerle iyice özünden koparılmaya devam ediyor. 

 

Yaklaşık 2 yıldır şelale ile uğraşan Malatya Büyükşehir Belediyesi sonunda geçmiş dönem Cemal Akın tarafından döşenen saçma sapan taşları da temizleyip yerine kaldırımda kullanılan taşlarla düzenleyen Büyükşehir Belediyesi Türkülerde söylendiği gibi " Malatya, Malatya Bulunmaz Eşin " türküsünü gerçeğe dönüştürme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu kadar betonlaşan bir şehrin elbette eşi benzeri ne Türkiye'de nede Dünya'nın herhangi bir Ülkesinde görmek mümkün olmasa gerek. Kanal içine döşenen Seramik taşların suyla buluşmasının ardından nasıl bir reaksiyona gireceğini her halde en iyi bilen Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar dır. Daha önceden bilindiği üzere kaldırımda kullanılan taşların Malatya iklimine elverişli olmaması nedeniyle bir çok yerde göçükler kırılmalar ve aşınmalar meydana gelmişti. 

 

Deneme yanılma yöntemiyle sadece isimden ibaret olan Büyükşehir Malatya'yı yöneten bu zihniyet o yeşil örtüyü katlederek ağaçları birer kalas'a çevirerek ucube bir görüntü ortaya koydu. Daha öncesinde kamuoyu araştırması yapılsa ve Ağaçları o halde bırakmak mı yoksa kökten kesmek mi sorusu sorulsa her halde vatandaş kökten tercihi kullanırdı. Fahri Kayahan'a ciddi yatırımların planlandığı Malatya'da bilindiği üzere Sümer Park projesi yapılmış ve Vatandaşın ilgi odağı haline getirilmişti. O dönem yokları çeken Kanalboyu, geçen yaz bir nebzede olsa eski tadına kavuşsa da ilgisizlik ve bakımsızlıktan sağlıksız bir halde duruyordu. İlaçlamada yapılan zamanlama hatasıyla yaz mevsiminin yarısını sinek ve üvezlerle boğuşarak geçiren semt sakinleri ve esnaflar kanaldan gelen kötü kokularla bir hayli sorun yaşamış üzerine birde araç geçişleri ve düzensiz park sorunuyla iyice canından bezmişlerdi. Başkan Ahmet Çakır'ın tekrar bu bölgeye el atmasıyla yeniden kazı alanına dönen bu güzide bölge sezon açılışına 1 ay kala yine ne olacağı belirsiz endişe ve karamsar düşüncelerin hakimiyetinde ilgisiz ve cılız günlerini yaşıyor.        

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x