Reklam
Reklam

Malatya'da Esnaf İflasın Eşiğine Geldi

Bir yandan ekonomik kriz, bir yandan belediyeler!

Malatya'da Esnaf İflasın Eşiğine Geldi
Editör: Malatyadan
19 Ekim 2019 - 00:53

Malatya Büyükşehir Gazetesi'nin manşet haberi bir vahim gerçeği daha gözler önüne serdi. Malatya ekonomisinin adeta bitme noktasına geldiği gerçeği bir kez daha enine boyuna tahlil edildi.

Bir yandan ekonomik kriz, bir yandan belediyeler!

ŞEHİR EKONOMİSİ CAN ÇEKİŞİYOR!Ülke genelinde yaşanan ekonomik krizle, belediyelerin içine düştüğü borç krizi üst üste gelmesiyle felç olan Malatya şehir ekonomisi, can çekişiyor. Belediyelerin esnafa ve iş insanlarına olan borcunu kısa zaman içersinde ödememesi durumunda ise zincirleme iflasların yaşanacağı ve yerel esnafın sonunun geleceğine dikkat çekildi.

ESNAF İFLASIN EŞİĞİNE GELDİAylardır belediyelerden alacağını tahsil edemeyen yerel esnafların önemli bir bölümünün iflasın eşiğine geldiği belirtildi. Gazetemiz muhabirlerinin ekonomi kulislerinden edindiği bilgilere göre Belediyelerin içine düştüğü borç sarmalının yıkıcı etkilerini en çok esnaf ve iş insanlarını etkileyeceğini ortaya çıkardı. Belediyenin, yerel esnafa olan borçlarını ödememesi durumunda, Malatya ekonomisini önemli bir faciayla karşı karşıya bırakacağı uyarısı yapıldı.

ART NİYETLİ KİMSELER MALATYA’YA KUMPAS KURDULARBüyükşehir, Battalgazi, Yeşilyurt belediyelerinin toplam 2 Milyarlık borçlarından ne kadarının yerel esnafı kapsadığı kesin olarak bilinmezken gelinen nokta itibariyle, Malatya’da ekonomik hayatın durma noktasına geldiği belirtildi.

Belediyelerden alacağı olan bir iş insanın yaptığı değerlendirme ise kanları dondurdu. İş Dünyasından bir takım isimlerin iddiasına göre, "Sayın Selahattin Gürkan’ın, Ak Partiden belediye Başkan adayı gösterilmesinin ardından bir takım art niyetli kimseler tarafından hem Sayın Gürkan’a, hem de, esnafa kumpas tezgahladılar. Kısaca Malatya’ya kumpas kuruldu. Kendi başarısızlıkların üstünü örtmek için, Gürkan’ın elini kolunu bağladılar. Gürkan’ın başkan adayı gösterilmesinin ardından yapılan borçlanmalar mercek altına yatırılmalıdır” iadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerinden önce ismi siyasetle bütünleşen birçok iş insanının belediye ve iştiraklerinden alacaklarını yangından mal kaçırır gibi tahsil etmeleri de eleştiri konusu oldu. Öte yandan ilçe belediye başkanlarının, büyükşehir belediye başkanından daha şanslı olduklarını da vurgu yapıldı