• Reklam
Hükümetten Geri Adım KDV İadesi Kaldırıldı!

Hükümetten Geri Adım KDV İadesi Kaldırıldı!

Hükümet alışagelmiş tutumlarına bir yenisini daha ekledi. Sanayici Kara kara düşünüyor. Nasıl olacak bu işler...

05 Nisan 2018 - 10:23 - Güncelleme: 24 Nisan 2018 - 00:46

Şirketlerin mali yapılarında kritik bir sıkışıklık yaratan KDV iadesi sorununu çözmek üzere hazırlanan Katma Değer Vergisi Kanunu tasarısındaki önemli hüküm, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerde metinden çıkarıldı.

Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nda köklü değişiklikler içeren tasarının TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmelerinde, KDV iadeleriyle ilgili önemli bir hükmü metinden çıkarıldı.

İktidar partisi milletvekillerinin verdiği önergeyle devreden katma değer vergisinin on iki ay içinde indirim yoluyla giderilememesi hâlinde iade edilmesini öngören düzenleme tasarıdan çıkarıldı. KDV Kanunu’nun, KDV indirimlerini düzenleyen 29’uncu maddesinde, indirilecek KDV’nin vergiye tabi işlemler dolayısıyla hesaplanan KDV’den daha fazla olması halinde, aradaki farkın sonraki döneme devredileceği ve iade edilmeyeceği hükmü yer alıyordu. Plan Bütçe Komsiyonu'nda, bu madde içinde yer alan “Devrolunur ve iade edilmez” hükmü çıkarılarak “Devrolunur ve 12 ay süreyle indirim yoluyla giderilememesi halinde bu süreyi izleyen 6 ay içerisinde talep edilmesi şartıyla iade edilir” ifadesi getirilmişti.

TBMM Genel Kurulu’nda verilen önerge ile maddeden, devreden KDV’nin 12 ay içinde indirim yoluyla giderilememiş halinde, 6 ay içinde iade edilmesini öngören düzenleme metinden çıkarıldı.

İade edilmeyen KDV'ye faiz de ödenmeyecek

Öte yandan, DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre TBMM Genel Kurul’nda görüşülmekte olan torba tasarının, 15. maddesi ile iade edilmeyen KDV’ye faiz ödenmesini öngören hüküm de metinden çıkarılacak.

Maliyet unsurları tam olarak hesaplanmadığı gerekçesiyle

Kaynaklardan alınan bilgilere göre, bu maddenin hazırlanması sırasında maliyet unsurlarının tam olarak hesaplanamadığını belirterek, bu yönde bir düzenleme yapma ihtiyacının ortaya çıktığını kaydettiler. Düzenlemeyle ilgili başka maddelere yönelik 6 civarında daha önerge hazırlandığı ve bunların da tasarıdan bazı hükümlerin çıkarılmasını öngördüğü ifade edildi. Önerge ile madde tamamen değiştirilerek başka hükümler eklendi. Buna göre, VUK’un 322’nci maddesine göre değersiz hale gelen alacaklara ilişkin hesaplanan ve beyan edilen KDV, alacağın zarar yazıldığı vergilendirme döneminde indirim konusu yapılabilecek.

Tasarıdan, birleştirilmiş KDV beyannamesi de çıkarıldı

Grup şirketlerine birleştirilmiş KDV beyannamesi verme yolunu açan düzenleme Katma değer Vergisi Kanun tasarısından çıkarıldı. Söz konusu düzenlemeyle, Maliye Bakanlığı, kurumlar vergisi mükelleflerinin talebi üzerine, katma değer vergisi beyannamelerinin birleştirilmesine ilişkin olarak en az yüzde 50 oranında ortağı olduğu diğer kurumlar vergisi mükellefleriyle birlikte talepte bulunan kurum nezdinde grup katma değer vergisi mükellefiyeti tesis etme konusunda yetki alıyordu.

Görüşmelerde AK Parti’nin verdiği önergeyle, Maliye Bakanlığına birden fazla mükellef adına “grup KDV mükellefiyeti” tesis edilebilmesi için verilen yetki düzenlemesi tasarıdan çıkarıldı. Böylece, birbiriyle yüzde 50 ve daha fazla ortaklık ilişkisi olan şirketler ile kamu kurumlarına ait iktisadi işletmeler için ayrı ayrı değil, birleştirilmiş Katma Değer Vergisi beyannamesi verme düzenlemesinden vazgeçildi.

Naci Ağbal: Etki analizi çalışması yapıyoruz

Genel Kurul'da milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti hükümetleri döneminde eğitimden giyime, turizmden sağlığa, temel gıda maddelerine kadar vergi oranlarında önemli indirime gidildiğini söyledi. Yerli üretimi artırma, üretim amaçlı KDV oranlarında indirime gittiklerini belirten Ağbal, bakanlık olarak şu anda katma değer vergisi oranlarına ilişkin bir etki analizi çalışması yaptıklarını açıklayarak, “Bugüne kadar yaptığımız bütün indirimleri de dikkate alarak varsa diğer indirimleri de yaparız” dedi.

KDV iadesi yeniden görüşülecek

Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladığı konuşmasında  devreden KDV’lerinin iadesi konusundaki maddenin Meclis’te görüşülen kanundan çıkarılması ile ilgili soruya yanıt veren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Konunun hızlı bir şekilde yeniden Meclis’in gündemine gelmesini bekliyoruz. Konuyla ilgili Maliye Bakanı ile yeniden görüşeceğiz” dedi.

Uygulamanın bir an önce hayata geçmesini talep ettiklerini dile getiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yatırım için kaynak lazım. Kaynağı dışarıda aramaya ve kredi kullanmaya gerek yok. Öz sermayemiz KDV alacağı olarak bekliyor. Bu kaynağın ekonomide yatırıma dönmesi lazım” şeklinde konuştu.

"MAHKEMEYE VERMEYE GEREK YOK"

Konuyla ilgili taleplerinin hükümet nezdinde karşılık bulduğunu hatırlatan Büyükekşi, gazetecilerin dava açmayı düşünüyor musunuz sorusu üzerine, “Hükümetle diyaloğumuz iyi. Konunun yeniden Meclis’in gündemine geleceğine inanıyoruz. Biz doğru yoldayız, mahkemeye vermeye gere yok” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hakan barlik
    2 yıl önce
    Esnaflarinki de cok zorlasti .keske .o da kalksa .1yilda 1olsa .cooooook magdur olduk
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Gürkan Adil Gevrek'in İstifasını İstedi
Başkan Gürkan Adil Gevrek'in İstifasını İstedi