• Reklam
Gümrük Bakanı Tüfenkci Malatyalılara Sitem Etti

Gümrük Bakanı Tüfenkci Malatyalılara Sitem Etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci çok iş yapılmış gibi göstererek " Daha Malatya'ya ne yapalım " demeye getiren sözleriyle bir nevi Malatyalılara sitem etti.

28 Ekim 2017 - 19:50 - Güncelleme: 03 Kasım 2017 - 17:07

15 Yıllık AK Parti iktidarında en az yatırımı ve gelişimi gösteren Malatya, bunca desteğe rağmen zorla bir bakanlık kopardı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci çok iş yapılmış gibi göstererek " Daha Malatya'ya ne yapalım "  demeye getiren sözleriyle bir nevi Malatyalılara sitem etti. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul'da Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) 13. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. 

İstanbul'da düzenlenen Genel Kurul'da Bakan Tüfenkci, son günlerde yükselen dolar kuruna ilişkin konuştu.

Bakan Tüfenkci, "Son günlerde özellikle dolar üzerinden yürütülen bir takım spekülatif hareketler, bunun bir kısmı yurt dışı bağlantılarıyla, yurt dışındaki gelişmelerle alakalı olsa da, esasında ekonomik anlamda doların bu kadar yükselmesini gerektirecek bir engel veya bir olağanüstü olay yok. Herkesin şu anda bir sakinleşmesi lazım. Göreceksiniz önümüzdeki haftalar içerisinde yine dolar ateşi düşerek normal seyri içerisinde devam edecektir" dedi.

Ekonomik verilere değinen Bakan Tüfenkci, sıçrama yılı olarak nitelendirilen 2017 yılının başından itibaren işgücü piyasasına 2 milyon 34 bin kişilik yeni istihdam kazandırıldığını söyledi. Bu sayının yeterli olmadığını belirten Bakan Tüfenkci, "Gençlerimizin istihdamı için yeni açılımlar gerçekleştirmemiz lazım" dedi. 

İKTİDAR OLARAK MALATYA'YA NELER YAPABİLİRİZ ? 

Malatyalı işadamlarına seslenen Bakan Tüfenkci, Malatya'yı daha rekabetçi hale getirmenin gayreti içerisinde olduklarının altını çizdi ve şöyle devam etti: 

"Yaptığımız yatırımlarla Malatya üreten, ürettiğini pazarlayan bir dünya markası olma yolunda ilerliyor. Malatya 81 il içerisinde en çok ihracat yapan 20 il içerisinde yer alıyor. Hedefimiz Malatya'yı en çok ihracat yapan iller arasında ilk 10'a yerleştirmek olacak bunun için de var gücümüzle çalışıyoruz."

MALATYA SAĞLIK MERKEZİ OLMA YOLUNDA 

Bakan Tüfenkci, Malatya'nın sağlık alanında atağa geçtiğine vurgu yaptı, kente Turgut Özal adına yakışır  kalp hastanesi açmak için çabaladıklarını söyledi. 

Bakan Tüfenkci, "Bu kapsamda 27 yıl İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görev yaptıktan sonra ayrılan Kardiyolog Prof.Dr. Ramazan Özdemir'i de yeniden  kalp hastanesine getirelim istiyoruz" dedi. 

Bakan Tüfenkci, Battalgazi Devlet Hastanesi'nin projesinin bittiğini ve yıl sonunda ihalesinin yapılarak 300 yataklı devlet hastanesinin hizmete kazandırılacağını kaydetti ve şöyle konuştu: 

"Doğanşehir'de de 100 yataklı bir hastenemiz yatırım programına alındı, Yeşilyurt Devlet Hastanemizin yenileme çalışmaları devam ediyor. Arapgir'deki mevcut hastanemizin yeniden yapılandırılması ve yatak kapasitesinin artırılması çalışmaları yürütülüyor. Kuluncak ilçemizde de 10 yataklı entegre devlet hastanemiz 2017 yılı yatırım programına alındı."

ULAŞIM YATIRIMLARI 

Bakan Tüfenkci, Malatya'ya ulaştırma alanında yapılacaklara da değindi, "Malatya-Elazığ Karayolu üzerinde iki şehri birbirine bağlayan Yeni Kömürhan Köprüsü ve Tüneli Projesi'ni 2018 yılı ortasında bitirmeyi planlıyoruz. 2017-2018 yılı içerisinde hızlı tren ihalesini de yaptıracağız" dedi.

TÜFENKCİ'DEN STAD SİTEMİ

Tüfenkci, Malatya'nın spor alanında Evkur Yeni Malatyaspor ile başarı yakaladığının altını çizdi, amatör sporlarda da kulüp sayısının 2002'den bu yana 70'ten 156'ya yükseldiğini söyledi. 

Tüfenkci, spordaki bu çabalara rağmen Malatya'ya yeni açılan stadyumun doldurulamaması konusunda sitem etti. 

Bakan Tüfenkci,"Cumhurbaşkanımıza stadı dolduracağımıza söz vermiştik ama Malatyaspor maçlarında tribünler boş kalıyor" dedi. 

Bakan Tüfenkci, Malatya'nın yemek kültürünün de dünya mutfağına girmesi gerektiğine işaret etti. Malatya'da bulgur, yaprak ve et üzerine yapılan yemek çeşitlerine dikkat çeken Tüfenkci, bu konuda Malatya Valiliği tarafından bastırılan Malatya Yemekleri kitabının yaygınlaştırılması için işadamlarından destek istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x