Malatya
27 Mayıs, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  35.00
 • ALTIN
  2426.4
 • BIST
  10676.65
 • BTC
  68528.77$

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 4D Personelinden Şok Karar!


Malatya Turgut Özal Üniversitesi 4D Personelinden Şok Karar!
Malatya Turgut Özal Üniversitesi 4D İşçilerinin Pazartesi üniversitede yapılacak olan Bayramlaşma törenine katılmayacağı iddia edildi. 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 4D İşçilerinin 15 Nisan Pazartesi üniversitede yapılacak olan Bayramlaşma törenine katılmayacağı iddia edildi. 

Önceki gün yayınladığımız mağduriyet haberinin ardından sayıları 200’ü bulan personel bu haklı protestoyu yaparak Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Recep Bentli ve yönetimi ile bayramlaşmamayı kararlaştırdı. 

NE OLMUŞTU?

4D’li işçilerin haksızlığa uğradığını belirten ve isim vermeyen şikayetçi işçi, Toplu iş sözleşmelerinde başlangıç tarihlerinin, alınacak ücretin ve enflasyon farkının belirlenmesinde rol oynadığından  habersiz olan 4D'li işçiler; sözleşme tarihini Nisan ayına çeken Malatya Turgut Özal Üniversitesi İdari Mali İşler Dairesi Başkanlığı'nın iş bilmez personelleri tarafından yıllardır mağdur edilmeye devam ediyor.  Yıl içinde enflasyon oranının yükselmesiyle birlikte Ocak ayında memur maaşları %49 artışla 34- 35 Bin bandında bir rakam olurken, Malatya Turgut Özal Üniversitesi 4D'li çalışan işçilerin sözleşmelerinin Nisan ayında olması sebebi ile Ocak ayından bu yana işler yaklaşık "40 Bin" TL gibi bir zarara uğradı. Üstelik Ocak ayından bu yana 4D'li işçiler aylardır 23 Bin -24 Bin TL ücret aldığı belirtildi.

SENDİKA TEMSİLCİLERİNE “YANIMIZA GELMEYİN” DEMİŞLER! 

4D İşçilerinin hakkını arayan bir diğer birlik çatısı olan sendika temsilcilerinin Üniversite yönetimine konuyla ilgili şikayetle gittiklerinde “Yanımıza gelmeyin” şeklinde azarlanıp gönderildiği yine gelen iddialar arasında.  Sendika yetkililerinden birini aradığını söyleyen mağdur işçi "Aradığım yetkili diyor ki ben ilk defa böyle bir üniversite rektörü görüyorum. Arıyoruz telefonlarımıza cevap vermiyorlar. Hiçbir şekilde taleplerinizi kabul etmiyorlar. Biz Malatya'ya gelmeyeceğiz. Yapılan sözleşmeyi de kabul etmiyoruz. Yani Üniversite yönetimi 4D'li işçilerden nefret ediyor. Birde İdari Mali İşler daire başkanını dışardan getirdiler. Adam her şeyi kestirip atıyor. Bir şeyden anladıkları da yok! bütün işçilerin maaşı da bence yanlış hesaplanıyor. Aynı kadroda adam çocuklu olmasına rağmen bekar işçiden daha düşük alıyor. Herkese farklı tutarda maaş yatıyor. Yani anlayacağınız üniversite de tas kayıp" dedi.  

BAKAN 1 OCAK DEMİŞTİ! 

Kamu işçilerine Ocak 2024'te yapılan artıştan süreleri henüz gelmeyen kamu işçilerinin de toplu sözleşme süreleri içinde yararlanmalarını sağladıklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni dönem toplu iş sözleşmelerinde bir daha söz konusu farklılıkların olmaması için kamu işçileri toplu iş sözleşmelerinin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2025 olması yönünde düzenleme yapılmasının ek protokolle kararlaştırılmasına karar vermişti. Lafa gelince mangalda kül bırakmayan ve sözde Hacı rektör Recep Bentli’ye 4D Çalışanları Haklarını helal etmiyor. Özelliklede bu rahmet ve bereket ayı Ramazan’da kul hakkı yemekle tepki gösteriyorlar. 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 1
  SEVDİM
 • 6
  ALKIŞ
 • 2
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 4
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!