Malatya
22 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  33.07
 • EURO
  36.07
 • ALTIN
  2558.4
 • BIST
  11156.2
 • BTC
  68456.69$

Gökhan Yavuzel Kimdir?


Gökhan Yavuzel Kimdir?
Gökhan Yavuzel, Hikaye, Deneme ve Şiir türlerinde eserleri bulunan, Kürt asıllı Türkiyeli şair ve yazar.

Gökhan YAVUZEL

 

YAZAR, ŞAİR, EDİTÖR

21 ARALIK 1992 / ŞANLIURFA-SURUÇ 

 

YAŞAM ÖYKÜSÜ

21 ARALIK 1992’de Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dünyaya gelen Gökhan YAVUZEL ilk ve ortaöğretimini Şanlıurfa da tamamlamıştır. Yükseköğrenimini ise İşletme bölümünün son yılında dondurmuştur. Daha sonra öğrenimine Sumy State üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olarak devam etmiş, Galler’de ise Sosyoloji dalında yüksek lisans yaparak tamamlamıştır.

Yaşamı boyunca Şanlıurfa, İstanbul, Mersin ve Edirne gibi farklı şehirlerde ikamet etmiştir. Küçük yaşlardan itibaren öykü ve şiir denemeleri kaleme almıştır. Lirik şiir ve toplumsal şiirlere ağırlık vermesi toplumsal kabul görmesinde etkili olmuştur.

İlk yapıtı olan 2015 yılında yayımlanan “Sahipsiz Şiirler” dir. Öykü, deneme ve şiirlerden oluşan “Katiller Hep Yalnızdır” adlı eseri ise 2016 yılında yayımlanan ikinci yapıtıdır. Yayımlanan bu eserler özellikle Kıbrıs ve Türkiye’de bestseller (çok satanlar) eserler arasında yer almıştır. 

Eserleri ile okuyucu kitlesini genişletme sürecine giren yazar edebiyat dünyasında olumlu yankılar bulmuştur. Edebiyat dünyasında ki bu yankı, yazım tekniği ve elde ettiği başarılar, yazara Uluslararası Yazarlar Birliği olan PEN üyeliğini kazandırmıştır. 

Yazarın sahip olduğu politik görüşleri, gösterdiği duruş ve taşıdığı aktivist kimliği 

dönemin siyasicileri tarafından hedef gösterilmiştir. Oluşan baskı ve tehdit ortamı yazarı ülkesini terk etmeye tabi kılmıştır. Bu süreçten sonra Yazar, Birleşik Krallık’a iltica talebinde bulunmuş ve bu talebi kabul görerek beş buçuk yıl sürgünde yaşamaya zorlanmıştır. 

 

2023’ün Ocak ayında ülkeye dönüş yapmıştır.

Yazarın son olarak “Sürgün Notları” isimli Anı-Deneme türündeki kitabı yayımlanmıştır.

Aktivist ( Eylemci ) Kimliği

Türkiye’de gündem olan ve büyük kitlesel tepkiye neden olan Özgecan Aslan cinayeti ise yazarın “Özgecan Aslan” şiirini kaleme almasına neden olmuştur. Bu şiir ülkenin çeşitli yerlerinde kadın aktivistler tarafından kadın cinayetlerine karşı protestolarda okunmuştur. 

Eserleri dışında toplumsal konular hakkında da görüşlerini kamuoyuna getirmekten çekinmemiştir.

Özellikle 2016’ da kamuoyunda “Hendek Operasyonları” olarak yankı bulan süreçte “barış için edebiyatçılar insiyatifi” kampanyasını yürüterek savaş karşıtı bir tavır sergilemiştir. Oluşturduğu barış bildirisi ile camiada savaş karşıtlığı için binlerce imzanın toplanmasına öncülük ederek “Barış için edebiyatçılar inisiyatifi” adına bizzat Cizre’ye gitmiş, Cizre bodrumlarında başta Mehmet Yavuzel ve Mehmet Tunç olmak üzere direnenlere destek olmak için nöbet eylemine katılmıştır. Cizre’de direnenler üzerine, “Yaralılara müdahale edilmez ve savaş zihniyetinde ısrar edilirse, devlet katliamlarına bir yenisini daha ekleyecek.” demiştir. Bu açıklaması üzerine yazar hakkında soruşturma başlatılmış, daha sonra örgüt propagandası davasına dönüştürülmüştür.

Yayınevi “Katiller Hep Yalnızdır” adlı eserinin üçüncü baskısında esere sansürler uygulamıştır. Bundan dolayı yayınevi ve yazar arasındaki sözleşme karşılıklı olarak fesh edilmiştir. Daha sonra ilk iki kitabı da toplattırılmıştır.

Yazar, savaş ve operasyonlara karşı bildiriler yazmış ve imza kampanyalarını da organize etmiştir. 

 

 DESTEKLEYEN ELEŞTİRMENLER

Ayşe TURAL

İsmail KÜÇÜKKAYA

Yekta GÜNGÖR ÖZDEN

Meltem Arıkan 

Medya- Fuar Katılımları

 • TÜYAP ( Tüm Yapım Fuarcılık Yapım )
 • CNR ( Türkiyenin en modern fuar salonları )
 • Kıbrıs Lefkoşa’da kitap imza günü
 • Türkiye’nin farklı bir çok şehrinde kitap imza ve söyleşi günleri 
 • İngiltere ve Galler’de çeşitli söyleşi ve imza günleri 
 • Türkiye, Kıbrıs ve yurtdışında; çeşitli radyo ve televizyon programlarında Kültür-Sanat konuları üzerine konuk olma. 

 

Hakkında Açılan Davalar 

Savaş karşıtı bildirileri Terör Örgütü Propagandası yaptığı fikrini yaygınlaştırmıştır. Bunun sonucunda kovuşturma başlatılmıştır. Ayrıca şimdiye kadar verdiği demeçler ve yazılar dikkate alınarak Türk Yargı Sistemi tarafından yakalama kararı çıkarılmıştır.

Kamuoyunda oluşan olumsuz algı aldığı tüm tehditlere rağmen Pınar AYDINLAR ve Ferhat TUNÇ ile birlikte ortak bir bildiri yayınlamıştır.

Sosyal medya üzerinden kendi hesabından yaptığı paylaşımlar yazarın, vatandaşlıktan çıkarılması için kampanyalar düzenlenmesine neden olmuştur.
“Hacı Lokman Birlik” için yazdığı şiirini yayımlayan haber ajansı mahkeme kararıyla kapatılmıştır.

Şu an beş ayrı dosyada yargılanan yazarın davaları fikir özgürlüğü kapsamındadır. 

 

Eserler

Şiir: Sahipsiz Şiirler (2015), Özgecan Aslan. 

 

Öykü-Deneme: Katiller Hep Yalnızdır (2016).

 

Anı - Deneme: (Sürgün Notları (2022, Kasım)

 

 Ödüller

KKTC’de yılın en iyi genç yazar ödülü, (2016)


CEFTUS (Türkiye araştırmaları merkezi) Kültür-Sanat kategorisi adayı (2018). (Hakkında çıkan karar nedeniyle katılamamıştır.) ¹⁷

 

Ayrıca birçok edebiyat ödüllerine aday gösterildiği halde, ödül törenlerine katılamadığından dolayı ismi aday listelerinden çıkarılmıştır. 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!