Reklam

YEŞİLDER'den İhtiyaç Sahibi Annelere Bebek Arabası

Malatya'nın en çalışkan sivil toplum örgütü konumunda olan Yeşiltepe Eğitim Derneği (YEŞİLDER) yine güzel bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. YEŞİLDER Kadın kolları İhtiyaç sahibi Annelere Bebek Arabası temini için seferberlik ilan etti.

YEŞİLDER'den İhtiyaç Sahibi Annelere Bebek Arabası
Editör: Malatyadan
12 Ağustos 2019 - 23:15
Kuruluşundan itibaren Anneler için farklı soysal sorumluluk projeleri hazırlayarak, ihtiyaç sahibi annelerin imdadına koşan YEŞİLDER bu kez de, Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan bebek arabası bağış kampanyası projesiyle gündeme geldi.

Proje kapsamında, ihtiyaç sahibi annelerin bebeklerini daha rahat ve güvenli yetiştirilmesi amacıyla, bebek arabası ihtiyaçları karşılanacağı ifade edildi.

"BEBEK ARABASI ANKETİMİZDE İLK SIRADA!"Projenin detayları hakkında gazetemize değerlendirme de bulunan YEŞİLDER Yeşilyurt Kadın Kolları Başkanı Nuran Koç “ Bebeğini büyüten annelerimiz günlük hayatta ne kadar zorluk çektiklerini herkes biliyor. Bebek büyütmek, çocuk yetiştirmek hiçte kolay bir uğraş değil. Hepimizin, bebek büyüten annelerimize yardımcı olması gerektiğine inanıyoruz. Derneğimizin 4 bin kadın arasında yaptığı anket sonucuna göre, bebek sahibi annelerin birinci talebi, çarşıya, hastaneye, parka, sokağa, bakkala, fatura ödemeye veya komşuya giderken, bebeklerini yanlarında rahatça taşıyabilecekleri bir arabaya ihtiyaç duyduklarını belirtmiş olmalarıdır. Bunun üzerine Yönetim kurulumuz ivediyle bir çalışma başlattığını, Kadın kolları olarak ta seferberlik ilan ettik. “ dedi.

"TALEP LİSTEMİZİ OLUŞTURUYORUZ"YEŞİLDER Battalgazi Kadın Kolları Başkanı Mine Yar ise yaptığı açıklamada Bebek arabasıyla bağış kampanyasıyla ilgili yapılan çalışmalarda önemli yol aldıklarını söyledi. Yar, “Şu anda Kadın Kollarımız, bebeği olan annelerimizle iletişime geçerek, talep listesini hazırlıyoruz. Ancak ihtiyaç sahibi annelerimizin büyük kısmının köyler de veya kayısı işlerinde çalıştıklarını göz önünde tutarak, talep toplama tarihini eylül ayının sonuna kadar uzattık. Bu dönem içinde derneğimize başvuru yapan annelerimizin bebek arabası ihtiyaçlarını temin edeceğiz. Onları evlerinde ziyaret ederek, başka ihtiyaçları da varsa onları da tespit ederek, çözüm yolları üreteceğiz” şeklinde belirtti.

"BEBEK ARABASI BAĞIŞ KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ VAR"YEŞİLDER Akçadağ Kadın Kolları Başkanı Mine Rukiye Örnek ise konuyla ilgili şöyle konuştu. “Derneğimizin sosyal sorumluluk konusunda hazırladığı projelere her zaman yoğun ilgi gösterilmektedir. Bu güne kadar yüz bin ihtiyaç sahibi öğrencimize farklı yardımlar ulaştırdık. Şimdi de o çocuklarımızın vefakar ve çilekeş annelerine yardım etmek için kolları sıvadık. Bebek arabası bağış kampanyamıza şimdiden yoğun ilgi gösterilmektedir. Başta yerel belediyelerimiz ve kamu kuruluşları ve özel sektörden önemli destek sözleri aldık. İnşallah, bebek arabasına ihtiyacı olan annelerimizin bu taleplerini temin edeceğiz “ dedi.

"GERİ DÖNÜŞÜM MEKANİZMASINI OLUŞTURACAĞIZ"Projenin en önemli hedefinin geri dönüşüm mekanizmasını oluşturmak olduğuna dikkat çeken YEŞİLDER Kültür Sanat Başkanı Nuran İnkaya da yaptığı açıklamada, “ 0-4 yaş bebek sayısının 40 ile 50 bin arasında olduğu tezinden yola çıkıyoruz. Bu bebeklerin büyük bir bölümünün zaten bebek arabaları var. YEŞİLDER olarak mevcut bebek arabaların çöpe atılmasını, bodruma bırakılmasını veya eskiciye satılması yerine ihtiyacı bulunan başka bir anneye bağışlanmasına dikkat çekip, farkındalık oluşturmaya gayret ediyoruz. Bebek arabalarında geri dönüşümü sağlarsak, hiçbir annemiz mağdur olmaz. Ayrıca anneler arasında yeni bir dayanışma platformu da oluşturacağımıza inanıyoruz” şeklinde ifade etti.