Reklam

Yeni Malatyaspor'da Neler Oluyor?

Süper Ligin 5’nci haftası geride kalırken Yeni Malatyaspor’un hala yeni lige konsantre olamaması kentte mutsuz bir tablo oluşturuyor.

Yeni Malatyaspor'da Neler Oluyor?
Editör: Malatyadan
18 Eylül 2017 - 12:00
Süper Ligin 5’nci haftası geride kalırken Yeni Malatyaspor’un hala yeni lige konsantre olamaması kentte mutsuz bir tablo oluşturuyor.

Hazırlıksız bir şekilde süper lig’e yükselen Sarı-Kırmızılı ekip yıllardır alt yapının olmayışı amatör yönetim ve Büyükşehir Belediyesi’nin amatörlüğüyle geçiştirilen sorun yumağı bugün daha büyük hissedilir bir hal aldı. Tesislerin yılan hikayesine dönen durumunu geçtiğimiz aylarda Malatya Büyükşehir Belediyesi üstlenerek bitirme sözü verdi. Arpa boyu yol alınamayan çalışmalar devam ederken takımın otelde konakladığı bilgisi verildi. Kötü giden tabloyu isim isim eleştirmek resmin büyüğünü anlamak adına daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

YÖNETİM

Yeni Malatyaspor yönetiminin geçmişine bakılırsa tek adamlık yönetiminin esas olduğu ve birkaç destek veren şahsın isimlerinin dışında listeyi doldurma niteliğinde dostlar pazarda görsün mantığıyla oluşturulmuş olduğunu görüyoruz. Başarı gelmiş iki şampiyonluk yaşanmış, lakin bu demek değil ki her zaman şans faktörü bizimle beraber olacak. Kurumsallık ve alt yapıya eğilim göstermeyen yönetim bu vizyon ve misyondan çok uzak insanlardan oluşuyor. Süper Lig takımı olan hangi takımın logosunda belediye logosu var? Saçmalıktan başka bir şey değil. Logo içinde logo olur mu? Geçtiğimiz yıl mahalle terzisinden yapılmış imajı veren iki tane kötü ucube forma ile takım süper ligde mücadele veriyor. Store mağazasını onlarca kez dillendirmemize rağmen prefabrik bir yapı şehrin meydanına kurulmuş fakat lisanslı ürün mantığından çok uzakta ve kalitesiz ürünlerin satıldığını görüyoruz. Sormak istiyoruz “ Yahu siz hiç işyeri çalıştırmadınız mı? Esnaflık Yapmadınız mı? Kurumsallık ne demektir bilmez misiniz?” Sanat ve Kültürde Dünya’da ve Türkiye’de önemli şahsiyetleriyle ün yapmış bir kente şu imaj gerçekten yakışmıyor.  Yeni stadyum açılışında herhangi bir kutlama yada konser organizasyonunun olmayışı beklentilerin gerisinde kaldı.

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Ahmet Çakır Efendi amatör tercihlerinin ve Malatyalıların milyonlarını çöpe ata ata sonunda doğru bir iş yaparak takımı asil sahibi olan halka bıraktı. Şansa devralan Adil Gevrek yönetimi 2 lig birden yükselerek takımı şuan olması gereken en iyi yere taşıdı. Bu durum en çok kime yaradı? Tabii ki Ahmet Çakır’a. Bunu şova ve gövde gösterisine dönüştüren Çakır Efendi’ye şunu sormak lazım. “ Bu takımın tesislerini hiç gezdiniz mi?  Siz nasıl bir şehri eminsiniz? Sadece para vermeyle bu işlerin çözüldüğünü nasıl düşünebilirsiniz? Kırk yabancı teknik direktör geliyor şehrimize ve tesislerin alt yapının köyden ibaret olduğunu söylüyor. Nasıl bu kadar rahat olabilirsiniz? Ne kaldırım bıraktınız ne asfalt yol. Sizi bir ülkede temsil eden takımınıza ne bir yol ne bir tesis yapabildiniz. Belediyecilik her alanda sorumluluk isteyen bir iştir. Size işinizi öğretecek halimiz yok ama artık izan edelim lütfen bir an önce bu çirkin imajdan kurtulması lazım bu şehrin ve takımın. Takımın logosunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi sizin logonuz var. Bu imaj kaybı direkt sizi hedef almış durumda. İvedi bir şekilde tesis ve alt yapının bitirilmesi gerekiyor. Aksi durumda bu yıl küme düşmek kaçınılmaz olur.

ERTUĞRUL SAĞLAM

Yeni Malatyaspor bula bula adı FETÖ terör örgütüyle geçtiği iddia edilen Ertuğrul Sağlam’ı buldu. Onlarca teknik direktör içerisinden artık kimin aklına uyulduysa başta spekülasyon haberler yapıldı. Ardından Sağlam bu haberleri yapanlar hakkında dava açacağını söyledi. Tam o süreçte biz bu işin olmayacağını düşünüyorken yönetim pat diye anlaştığını duyurdu. Başarısı, uzmanlığı bizi çok bağlamıyor sonuçta var ki bir alt yapısı göreve davet edilmiş. Fakat gel gelelim ki kişilik ve karakter bir insanda olmazsa olmazlardandır. Kasımpaşa deplasmanında yenilginin ardından hakeme laf sayacağına çık aslan gibi istifa ettiğini söyle daha çok alkış ve takdir alırdın. Bunu yapmadan gelip Malatya’ya bir gün sonra istifanı sosyal medyadan duyurmak başka hesaplarda olduğunu gösterir. Tamam belki takım, şehir ve alt yapı süper lige henüz hazır değil ama bunu hep birlikte el birliğiyle üstesinden gelip karşılıklı anlayış ve müsamaha ile çözebilecekken kalkıp bu hareketi yapmak sana ve adamlığına yakışan bir hareket olmadı. Soyadın kadar sağlam bir duruş göstermedin. Kulüp üzerinden kendini akladığını söyleyenler var umarım böyle basit bir işe girecek kadar düşmemişsindir.

HAMZA HAMZAOĞLU

Yeni Malatyaspor yönetiminin üzerinde durduğu isimler arasında en ağır basan isim.

2008 – 2009 Sezonunda teknik direktörlük kariyerine ilk olarak Haşim Karadağ başkanlığındaki Malatyaspor’da başlayan Hamza Hamzaoğlu, Eyüpspor ve Denizlispor takımlarının ardından süper lig ekibi Akhisar Belediyespor’da görev yaptı. Akhisar Belediyespor’da başarıyı yakalayan Hamzaoğlu ardından Galatasaray’a teknik direktör oldu. Aynı sezon 3 kupa kazanan Hamzaoğlu işler kötü gidince takımdan ayrılarak Bursaspor ile anlaştı. Bursa’da istediği ivmeyi yakalayamayan tecrübeli teknik direktör Osmanlısporla anlaştı. Bu takımda da verim alamayınca görevinden ayrıldı.

Alanyaspor teknik direktörü Saffet Susiç’in yanında yetişen Hamzaoğlu’nun Avrupai bir futbol bilgisine sahip olduğu belirtilirken Malatya ile doku sorunu yaşayacağı futbol otoriteleri tarafından söylenenler arasında.