Varis Hastalığının çaresi varis çorabı

Varis Hastalığının çaresi varis çorabı

Çağın en büyük rahatsızlıklarından olan Varis hastalığı ülkemizde yaş gruplarına göre yüzde 5 - yüzde 55 sıklıkta görülmektedir. Konuyla ilgili olarak Medizer Medikal Müdürü İbrahim Köse Malatyadan.com'a özel açıklamalarda bulundu.

11 Ocak 2015 - 22:09

Çağın en büyük rahatsızlıklarından olan Varis hastalığı ülkemizde yaş gruplarına göre yüzde 5 - yüzde 55 sıklıkta görülmektedir. Türkiye'de Varis rahatsızlığından etkilendiği düşünülen kişi sayısı 10 milyon civarındadır. Varis hastalığında olmazsa olmaz tedavi yöntemlerinin başında Varis Çorabı seçeneği geliyor.

 

Konuyla ilgili olarak Medizer Medikal Müdürü İbrahim Köse Malatyadan.com'a özel açıklamalarda bulundu. 

 

Varis'in önlem alınmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklar oluşturduğunu söyleyen Köse bu hastalığı taşıyan kimseler için değerli bilgiler verdi.

 

Köse sözlerine şöyle devam etti.

"Öncelikle Varis'in tanımını yapacak olursak bacaklarda yüzeysel toplardamarların düzensiz bir biçimde uzayarak büklümlü genişlemesi ve kıvrımlar oluşturması varis olarak adlandırılır. Varis sözcüğü Latince Varix (kıvrım yapmış damar) kelimesinden türetilmiştir.Toplardamarların çapların artması ve damar duvar yapısının bozulmasıdır. Bacaklardaki kan; toplar damarlar içindeki kapakçıkların yardımıyla kalbe doğru itilir.Bu kapakçıkların çalışması bozulduğunda kan yukarıya taşınamaz damar içinde birikerek varis görüntüsünü oluşturur" dedi.

 

Varis Belirtileri Nelerdir?

 

Varis genel olarak hastalarda, bacaklarda şişlik, ağrı, yorgunluk, gece krampları şeklinde oluştuğunu belirten Köse "Ülkemizde her dört bayanın üçünde ve her dört erkeğin birinde varis görülmektedir. Varis oluşumunu tetikleyen unsurların başında, hamilelik, hareketsiz kalmak, uzun süre ayakta kalmak, aşırı kilo ve genetik olarak sıralayabiliriz." dedi

 

Varis tedavi edilmezse önlem alınmazsa, varisli damarlar bacağı örümcek ağı gibi sarar, zaman içinde ciltte renk değişimine, yaraların açılmasına neden olacağını söyleyen Köse " Doktor basit bir fiziki muayene ve gerekli görürse bir renkli doppler ile varis tedavi biçimine karar verebilir. Ancak en uygun tedavi yöntemine mutlaka doktorun karar vermesi gerekiyor." dedi.

 

Varis Tedavileri Nelerdir?

 

I- Basınçlı çoraplar: Venöz tonusu artırıcı ilaçların verilmesi, ağrının ortadan kaldırılması.

2- Düzeltici yöntemler: Skleroterapi ve cerrahi yöntemler

Tüm bu tedavi seçeneklerin tamamında Varis çorabı kullanılmaktadır. Basınçlı özel varis çorapları tedavide çok önemli bir yer tutar.

Varisin tedavisinde olmazsa olmaz seçenek varis çorabıdır. 

 

Varis Çorabı Nedir?

 

Varis çorabısıradan bir çorap olmamakla beraber basınç uygulayan, bacak rahatsızlıklarını tedavi eden çoraplardır.

Bu rahatsızlığı yaşayan kimse kullanacağı varis çorabını hekimin özel tedavisinin ardından belirlediği basınçla ve kişinin bedenine uygun doğru ölçüdeki varis çorabını kullanmalıdır. Bu kısım tedavinin en önemli kısmı olmakla birlikte tedavi sürecini doğrudan etkilemektedir.

 

Varis çorabını bu kadar önemli kılan faydaları nelerdir?

 

- Varis çorapları yüksek basınç uygulanan kompresyon bandajlarından farklı olarak istirahat basıncı sağlar.

- Varis çoraplarında ayak bileğinde en yüksek, baldır ve uykuluğa doğru azalan bir dış basınç uygulanır. 

- Diz altı kas gücünü yani pompa gücünü arttırır, kan akış hızı artar.

- Ödemi azaltmakla beraber uygun zamanda yani şişlik gelişmeden giyinilirse ödemin oluşmasını önler

- Lenf dolaşımına destek sağlar.

Varis çoraplarında meydana getirilen ve sınırları belli olan basınç birbirinden uzaklaşmış damar kapakçıklarını birbirine yaklaştırır.

- Damarlardaki kanın kalbe doğru akış hızını arttırır.

- Varis yaralarının oluşumunu ve nedenlerini önler.

 

Varis Çorabı Dünyası olarak uzun yıllardır medikal basınçlı varis çorapları ürünleri alanındaki bilgi birikimini saha tecrübesini kullanarak yerli ve yabancı bir çok varis çorabı markasını en doğru ve en uygun fiyatlarla sunduklarını belirten Medizer Medikal Müdürü İbrahim Köse "Bu rahatsızlıktan dolayı Varis Çorabı almak isteyenlerin her zaman kaliteli ve yeni ürünleri bulabileceği ve online destek alabileceği variscorabidunyasi.com'u ziyaret edebileceklerini’’ belirtti.


Kaynak : http://www.variscorabidunyasi.com

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x