Reklam

Ümit Besen Konseri Malatya'ya Renk Kattı

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali, ünlü sanatçı Ümit Besen’in muhteşem konseri ile sona erdi.

Ümit Besen Konseri Malatya'ya Renk Kattı
Editör: Malatyadan
22 Temmuz 2019 - 13:52
Geçen Hafta Kayısı Festivali için yaptığımız haberlerde, Malatya'nın vazgeçilmez marka değeri olduğunu ve bu şehrin 30 yıllık değerinin silinmemesi gerektiğini belirtmiş, Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin bir anlamda festivali yeniden başlatması gerektiğini vurgulamıştık. Nitekim Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Kamuoyu tepkisini ciddiye alarak bu organizasyonu yeniden başlattı. Güzel bir etkinlik ortaya konuldu. Zaten kendisi de festivalin son gecesi Malatya'nın festivali özlediğini belirterek, seneye tekrar bu etkinlikte görüşmek üzere şeklinde bir kapanış konuşması yaptı. Doğru işi her zaman alkışladığımız gibi Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve bu festivalin oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 

FİNALİ ÜMİT BESEN YAPTIMişmişpark Fuar Alanında 17 – 21 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenen 23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali bir dizi etkinliklere sahne oldu.

16 Temmuz 2019 – Salı akşamı Öğretmenevi önünden 15 Temmuz Millet Meydanına (Kapalı Çarşı) doğru düzenlenen kortej yürüyüşü ile start alan Kayısı Festivali renkli ve güzel görüntülere sahne oldu. On binlerce kişi yürüyüşe katılarak festivalde tek yürek oldu.

6 yıl sonra tekrar düzenlenen 23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali ‘En İyi Yaş Kayısı’, ‘Yaş Kayısı Yeme’, “En Hızlı Patik Yapma’, ‘En İyi Kayısı Ambalaj’,  7En İyi Vitrin’  gibi ödüllü yarışmalara ve heyecanlara sahne oldu.

17 – 21 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen kayısı festivaline, mahalli ve ünlü sanatçılar da birbirinden güzel türküleriyle, besteleriyle eşlik ettiler. 7’den 70’e herkesin katıldığı konserlerde adeta müzik ziyafeti yaşandı.

23. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali’nin teması “Güneşin Altın Yumurtası” Kayısı Festivali olarak gerçekleştirildi.

Festival boyunca, Malatya’ya gelen birbirinden değerli sanatçılara, misafirlere, konuklara, vatandaşlara kayısı ikramında bulunuldu.

Kayısı Festivali etkinlikleri kapsamında, Malatya Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Sanat Etkinlikleri (MABESEM) tarafından şehir merkezinde ve ilçelerde müzik ziyafeti verildi. Semt Konaklarında etkinlikler kapsamında resim sergisi düzenlendi.

Kayısı Festivali etkinlikleri kapsamında, festival boyunca Kırgız, Kazak ve Kafkas Halk Oyunları Dans gösterileri sergilendi. Halkoyunları gösteri performansı izleyiciler tarafında çok beğenildi.

Mişmişpark Fuar Alanında düzenlenen festivalin sunumunu ise Uğur Arslan gerçekleştirdi. Arslan, okuduğu birbirinden güzel şiirler ile Kayısı Festivaline ayrı bir renk kattı.

Festival boyunca mahalli ve ünlü sanatçıları tarafından Malatya kültür ve sanatına damga vurmuş, birbirinden güzel Malatya Türkülerini seslendirdiler.

Festival öncesi, gerçekleşen ‘Malatya Kayısı Çalıştayı’ programı ile kayısının problemleri ele alındı. Kayısı ile ilgili farkındalık çalışmaları etkinlikleri kapsamında, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Ticaret Odası, Malatya Ticaret Borsası, Turgut Özal Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri işbirliğiyle bütün yönleri ele alındı.

Ümit Besen’den unutulmaz müzik ziyafeti

Malatya Kayısı Festivalinin finaline yılların usta ve ünlü sanatçısı Ümit Besen’in şarkıları damga vurdu. Ümit Besen birbirinden güzel besteleri ile Malatyalılara unutulmaz bir gece yaşattı. Malatyalılar adeta ünlü sanatçıya büyük ilgi gösterip, şarkılarına konser sonuna kadar eşlik ettiler.

Sanatçı Ümit Besen, “Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan olmak üzere hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum. Bizleri sizler ile buluşturan Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sizlere çok şey borçluyuz. En son 1988 yılında gelmiştim. Çok ara vermişiz. Çok yaşlandıktan sonra mı geldik acaba? Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gürkan: Malatya’mız, ‘Güneşin Altın Yumurtasının’ Kayısı Festivalinin şenliklerini özlemiş

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “ Bugün Malatya bir başka güzel, Evliya Çelebi’nin dediği gibi ‘Seçkin İnsanların Yaşadığı Diyar Şehir Malatya’ Hakikaten Malatya’mız kayısı festivalini özlemiş, Malatya’mız, ‘Güneşin Altın Yumurtasının’ Kayısı Festivalinin şenliklerini özlemiş. Bir haftadan beri Malatya’nın caddeleri, sokakları, müzeleri, piknik alanları, konser salonları ve on binleri dolduran insanlar dolu dolu coşku içerisinde, bir bayram sevinci içerisinde kayısı festivalini kutladılar. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi. 

Tarihi Kentler Birliği etkinlikleri kapsamında yurdumuzun çeşitli yerlerinden Belediye Başkanlarının Malatya’ya geldiklerini belirten Gürkan, “Malatya’mıza gelen başkanlarımız Malatya’yı gezip, insanlarımızı yakından tanıma fırsatı buldular. Malatya çok canlı şehir, gece geç saatlere kadar insanlar çok rahatça sevgi saygı içinde gezebildiklerini söylediler” ifadelerine yer verdi.

Başkan Gürkan, ünlü sanatçı Ümit Besen’e kayısı hediye etti.

Gürkan: “Bir daha ki kayısı festivalinde ve güzel günlerde buluşmak dileğiyle”

Güneşin Altın Yumurtası’ Kayısı Festivalinde Belediyenin bütçesinden tek kuruş çıkmadığını ve sponsorlar tarafından karşılandığını söyleyen Gürkan, “Biz her akşam buraya geldik, sanatçılarımızı tebrik ettik, memleketimize hoş geldiniz dedik. Sanatçılarımızla, sizlerin hoş vakit geçirmesi adına güzel temennilerde bulunduktan sonra her akşam sponsorumuz kimse onları söyledik. Bazı sponsorlarımız isimlerinin söylenmemesi noktasında nezaket gösterdiler. Bazı isimlerin de söylenmesi gerek dedik. Bu akşamki sponsorumuz Baykanlar Tekstil. Erkan ve Osman kardeşler sponsorumuz oldular. Bir daha ki kayısı festivalinde ve güzel günlerde buluşmak dileğiyle” şeklinde konuştu.

23. Malatya Kültür ve Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali, Başkan Gürkan’ın konuşmasından sonra Ümit Besen’in muhteşem konseri ile son buldu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya Emniyeti Asayiş Denetimlerini Arttırdı
Malatya Emniyeti Asayiş Denetimlerini Arttırdı
Muhtar'ın AKP'li Vekil ve Başkanlara Tepkisi!
Muhtar'ın AKP'li Vekil ve Başkanlara Tepkisi!