• Reklam
Turgut Özal Üniversitesi Personel Alımı İlanında Şaibe

Turgut Özal Üniversitesi Personel Alımı İlanında Şaibe

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde garip işler dönmeye devam ederken bir gariplikte personel alım ilanında yaşandı.

15 Temmuz 2019 - 23:12 - Güncelleme: 20 Temmuz 2019 - 03:38

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde garip işler dönmeye devam ederken bir gariplikte personel alım ilanında yaşandı.

12 Temmuz 2019’da başlayan ve 16 Temmuz 2019 tarihinde sonuçlanacak olan personel alım ilanlarındaki hile haber merkezimize gelen bir ihbarla gözler önüne serildi. Personel alımı için başvuran bir vatandaş “ Temizlik elamanı olarak başvuru yapmak istedim, fakat garip bir durum ile karşılaştım. Yeşilyurt yada Battalgazi’de ikamet etmenin iş ile ne alakası olduğuna bir anlam veremedim. Sonuçta işin bir saati var ve ben gerekirse erken kalkıp gelirim işime, gerekirse geç dönerim evime bu yönetimi yada kurumu ne ilgilendiriyor anlamış değilim. Ayrıca temizlik personelinin lise mezunu isteniyor olması, 6 yıllık deneyimi, MEB onaylı hijyen belgesi ve ilk yardım sertifikası istenmesi ne kadar kabul edilir bir gerekçedir takdirini kamuoyuna bırakıyorum” dedi. 6 yıllık deneyimin gülünç olduğunu belirten vatandaş “ Ben 22 yaşındayım başvuruda 18-40 yaş yazıyor. Bu ilanı oluşturan akıllı demiyor mu yahu bu adam 18 yaşında ise nasıl 6 yıllık deneyimi olacak 12 yaşında mı temizliğe başlayıp çalışması lazım gerçekten akıl alır gibi değil." dedi. 

PERSONEL ZATEN ALINMIŞ İLAN FORMALİTE!

Öte yandan başka bir ihbarda zaten mevcut 45 kişinin torpil ve akrabalık bağlarıyla 3-6 aylık zaman diliminde işe alındığını, bu resmi ilanda ki kriterleri zorlaştırmış olmaları kimsenin yeterli olmayışını sağlamak ve önceden alınan işçileri üslüne göre iş sahibi edindirmek olduğu iddia edildi.

Yaptığımız araştırmalarda Gazetecilerin çocuklarının bile üniversiteye yerleştirildiğini gözlemledik. İŞKUR gibi bir kurumun nasıl böyle bir şeye alet olduğunu anlamak gerçekten güç bir durum. İŞKUR’un amacı iş sahibi etmek mi? Yoksa binlerce başvuru yapan işsiz insanın hayalleriyle, umutlarıyla oynamak mı?

Yine güvenlik personeli ilanında adeta manken aranması ve 6 yıl deneyim istenmesi garip gelen durumlardan biri. Gençlerin işsiz olduğu süreçte bu kadar zor şartlar sunarak istihdamın önünü tıkamaları anlaşılır gibi değil.

TYP Personelleri Üniversiteye Lüks marka araçlarla gidip gelmesi yine gözden kaçmayan bir ayrıntı. Asgari ücretle çalışan birinin Mercedes marka araçla işe gidip gelmesi akılla örtüşmeyen ayrı bir ayrıntı.

ÇALIŞANLARDAN KAÇ TANESİ KRİTERLERE UYGUN?

Turgut Özal Üniversitesi’nde hali hazırda çalışan personelin büyük bir bölümünün nimet ricayla, eş dost tavsiyesi ve torpiliyle istihdam edildiklerini neredeyse tüm kamuoyu biliyor. Üniversite yönetimine şu soruyu sormak lazım. Peki personellerinizin kaç tanesi bu resmi ilanda yer alan kriter ve şartları karşılıyor? Çıkıp açıklayın bizde ne kadar şeffaf ve düzgün bir iş yaptığınızı görelim. Nasreddin Hoca deyimi ile sizin yaptığınıza “ İpe un sermek” denir.

İŞTE O TARTIŞMAYA AÇIK PERSONEL İLANININ ASIL METNİ

12 Temmuz İŞKUR kamu işçi alım ilanları ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi bünyesine güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi, tekniker, teknisyen, ziraat teknisyeni, bilgisayar mühendisi, elektrikçi, matbaa işçisi kadrolarında istihdam etmek üzere toplamda 45 personel alımı yapacağını açıklandı. Başvuru yapmak isteyen adayların son başvuru tarihi olan 16 Temmuz 2019 tarihine kadar iş ilan numaralarıyla beraber İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden veya İŞKUR İl Müdürlükleri aracılığıyla başvurularını yapmaları gerekmektedir. Güvenlik görevlisi alımı için adayların; lise mezunu olması, 21-40 yaş aralığında olması, MEB onaylı silahlı güvenlik sertifikasına sahip olması, en az 6 yıl deneyim sahibi olması, B sınıfı sürücü belgesine sahip olması, en az 175 cm boya sahip olması, MEB onaylı ilk yardım sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Beden işçisi (temizlik) alımı için adaylarda aranan şartlar; en az lise en fazla lisans mezunu olmak, 18-40 yaş aralığında olmak, en az 6 yıl deneyim sahibi olmak, MEB onaylı hijyen belgesine sahip olmak, MEB onaylı ilk yardım sertifikasına sahip olmak, Malatya Battalgazi’de veya Yeşilyurt’ta ikamet ediyor olmak yer almaktadır. Teknisyen alımında; lise ve dengi okulların elektrik-elektronik bölümünden mezun olmak, 20-30 yaş aralığında olmak, B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, Battalgazi’de ikamet ediyor olmak, en az 6 ay deneyim sahibi olmak şartları aranmaktadır. Bilgisayar mühendisi alımı için adayların; mühendislik fakültelerinin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olması, KPSSP3’ten en az 60 puan almış olması, B sınıfı sürücü belgesine sahip olması ve Battalgazi’de ikamet ediyor olması gerekmektedir. İlanlara ulaşmak isteyen kişilerin İŞKUR internet sitesi üzerinde işyeri unvanı bölümüne Malatya Turgut Özal Üniversitesi Personel Dairesi Başkanlığı yazmaları yeterli olacaktır.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 45 kadrolu kamu personeli alımı yapacağını duyurduğu kadrolar ise;

- Elektrik-Elektronik Teknisyeni
- Ziraat Teknisyeni  
- Kalorifer Ateşçisi (Katı ve Sıvı Yakıt)  
- Bilgisayar Mühendisi  
- Güvenlik Görevlisi (Silahlı)  
- Güvenlik Görevlisi (Silahsız)  
- Beden İşçisi (Temizlik)  
- Elektrikçi (Genel)  
- Matbaa İşçisi  
- Makine Teknolojisi Teknisyeni (Makine Teknisyeni-Otomotiv)  
- Bilgisayar Programcılığı Teknikeri  
- Sıhhi Tesisatçı 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayşe Eryılmaz
    1 yıl önce
    Yazmış olduklarında sonuna kadar haklısınız! Buraya rektor olarak atanan kadın ve kocası burayı kendi şirketleri gibi yönetiyorlarmış. Burda neler olmuyor ki deniliyor. Burası devletin kurumu kimse ama kimse babasının yeriymiş gibi yönetemez. Buraya gelen daire başkanları, personeller kesinlikle incelenmeli onun bunub milletvekilliği danışmanlığını yapmışmış bilmem neymiş bu adamlar burada ne kadrolara getiriliyor. Devlet burayı incelesin ve bu rektör olacak kadın bir an önce alınmalı görevden. Uyan eeey Malatya bizim vergilerimizle açı*** burada neler oluyor uyaaaan..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x