Reklam

Tarihi Kentler Birliği Bu Kez Malatya'da Toplandı

“Doğal-Kültürel Miras Zengini Yukarı-Aşağı Fırat Havzasının Değerlendirilmesi” konusuyla Malatya'da toplanan Tarihi Kentler Birliği toplantısının açılışı gerçekleştirildi.

Tarihi Kentler Birliği Bu Kez Malatya'da Toplandı
Editör: Malatyadan
20 Temmuz 2019 - 11:25
Malatya'da bir otel de gerçekleşen açılış törenine Vali Aydın Baruş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın yanı sıra Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları ve yöneticileri katıldı.

Büyükşehir belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Hayrettin Güngör’ün konuşmasının ardından söz alan Vali Baruş, “Malatya'nın medeniyetlerin buluştuğu bir nokta olduğunu ifade ederek, "Tabii ki bizim vazifemiz bu kültürel zenginliği layığı ile muhafaza etmek, geçmişte her ne kadar tahrip ettiysek göz yumduysak artık yeter. Bugünden sonra artık buna hiç tahammülümüz yok. Çekül Vakfı Başkanımız Metin Sözen hocamız bu konuda Türkiye'de tarih ve kültür bilincinin oluşmasında ve yerel yönetimlerde bunun oluşturulmasında çok büyük rol oynadı. Hocam sizi saygı ile selamlıyorum, emeğiniz çok büyük Türkiye'de. İnşallah sizin bu başlatmış olduğunuz, uyandırdığınız bu şuur bütün şehirlerimize yayılır ve şehirlerimiz en azından ellerinde kalan kültür değerlerini koruyarak bu kimliklerini muhafaza etme noktasında ellerinden gelen gayreti sarf ederler. Şehirler yaşam yeridir, şehirler mekândır ama aynı zamanda şehirler medeniyete insanların nasıl baktığını gösterir. O açıdan şehirlerimizi korumamız, kültür değerlerimizi, tarihi değerlerimizi korumamız, onları yok etmeden sahip çıkmamız lazım" dedi.

Moda Tasarımcısı Ahmet Giray Yılmaz tarafından tasarlanan Kayısı temalı mini bir defilenin ardından Halk Dansları Topluluklarının gösterileri sergilendi.