• Reklam
Sarıoğlu; Bir Meydanda Bir Anıt Olur!

Sarıoğlu; Bir Meydanda Bir Anıt Olur!

Malatya’ya yapılması planlanan Şehitler anıtının Kapalı Çarşı üstüne yapılmasını eleştiren CHP Battalgazi İlçe Başkanı Selahattin Sarıoğlu, “Bu düşünce son derece yanlıştır ve gereksiz yere polemiklere, ayrışmalara neden olacaktır. Bu görüş ayrıca kent estetiği açısından da yanlıştır, çünkü o alan Malatya'nın simge alanıdır ve ayrıca bize göre bir meydanda bir anıt olur.” dedi

21 Şubat 2017 - 03:23 - Güncelleme: 13 Mart 2017 - 13:00

Malatya Büyükşehir Belediyesinin Kapalı Çarşı üzerine “Şehitler Anıtı” yapmasını eleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Battalgazi İlçe başkanı Selahattin Sarıoğlu şunları dile getirdi: “ Bilindiği gibi, Türkiye'miz, yıllardır dış güçlerin boynuna bağladığı bir terör belası ile yaşıyor. Bu terör belası yüzünden Yurdun her köşesinde ocaklar sönüyor; analar, babalar, kardeşler ağlıyor, gelinler, çocuklar ağlıyor.  Elbette ki Malatya'mız da bu beladan nasibini alıyor! Bu kanlı terörün Malatya’mıza gönderdiği 200 şehidimiz, 300 gazimiz var, bunların aileleri var. Devletimiz bu terör belasıyla milletiyle birlikte mücadele etmelidir. Bunun için sadece dağlarda, şehirlerde askerlerin, güvenlik güçlerinin mücadele etmesi yetmez. Diğer birçok çalışmanın yanında, olayın psikolojik yönüyle de ilgilenmek gerekir. Terörün, insanlarımızı korkutan, küçük farklılıkları nedeniyle onları ayrışmaya yönelten etkisine karşı da mücadele etmek gerekir. Bu bakımdan, Büyükşehir Belediyemizin bir Terör Şehitleri Anıtı yapma çalışmasını çok olumlu buluyoruz. Bu anıt,  hemşerilerimizin, özellikle çocuk ve gençlerimizin terör üzerinde düşünmesine, olayları anlamaya çalışmasına, şehit ve gazilerimize vefa duygularıyla dolmasına ve teröre karşı ortak bilinçte buluşmasına yarayacaktır.”

YER OLARAK KERNEK PARKINI VEYA ESKİ BELEDİYE ALANINI ÖNERMİŞTİK

Sevinçlerinin ikinci nedeni olarak ta Sarıoğlu şunları söyledi: “ Malatya'mıza bir "Terör Şehitleri Anıtı" yapılması çağrı ve önerisini 16 Haziran 2016 'da, Cumhuriyet Halk Partisi Battalgazi İlçe Başkanlığı olarak bizim yapmış olmamız ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın önerimizi doğru ve dikkate değer bularak icraya karar vermesi ve bizim de böylesi hayırlı bir işe vesile olmamızdır.  Biz o gün, Yönetim Kuruluyla birlikte Eski Belediye Binasının yıkılmasıyla oluşan alana gelerek, basınımıza, Malatya'da, halkın, çocukların, gençlerin, kadınların yoğun olarak gezip dolaştığı bir yere 'Terör Şehitleri ve Gazileri'  anıtı yapılması çağrısında bulunmuş;  terör karşısında en stratejik gücümüzün topumuz, tüfeğimiz değil birlik ve bütünlüğümüz olduğunu, bu anıtın vatandaşlarımızda teröre karşı ortak mücadele bilincinin oluşmasına yarayacağını, belirtmiştik.  Bu açıklamamızda anıt yeri olarak da Eski Belediye'nin yerini, olmadığı taktirde Kernek Parkını önermiştik. Belirtmek gerekir ki, böyle bir anıt önerimiz Türkiye'de bir ilk olması bu bakımdan da ayrıca dikkate değerdi. İnşallah, yapılacak ve Türkiye'ye örnek olacaktır. Yine, Beşiktaş maçından sonra polislerimize yönelik kanlı terör sonrasında da,  CHP Battalgazi İlçe Başkanlığı olarak, 12 Aralık 2016 günü yaptığımız açıklamada kaygı ve önerilerimizi yineleyerek, kolaylık olsun diye, Beylerderesi mevkiinde kapatılan askeri bölge içinde bir kenarda duran Şehitler Anıtının merkeze taşınarak birebir Eski Belediye yerine veya Kernek Parkına kurulmasını talep etmiştik.”
 
MALATYA’NIN SİMGE ALANI

Kapalı Çarşı üzerinde bulunan ismet İnönü heykelinin Malatya’nın simge alanı olduğunu ifade eden Sarıoğlu: “Büyükşehir Belediyemizin açıklamasıyla ilgili önemli bir eleştirimizi burada belirtmemiz gerekiyor, o da şudur: Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu Anıtı, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğünce tescilli olan İsmet İnönü Anıtının bulunduğu Meydana yapmak istediğini belirtmiştir. Bu düşünce son derece yanlıştır ve gereksiz yere polemiklere, tartışmalara, ayrışmalara neden olacaktır. Bu görüş ayrıca kent estetiği açısından da yanlıştır, çünkü o alan Malatya'nın simge alanıdır ve ayrıca bize göre bir meydanda bir anıt olur. Bu nedenle Belediye bu görüşünde üsteleyici olmamalıdır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!