refah
Malatya
24 Şubat, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  31.06
 • EURO
  33.64
 • ALTIN
  2032.3
 • BIST
  9374.2
 • BTC
  50673.595$

Şeyhmus Göçmez "Malatya Tarih Yazacak"

05 Mayıs, 2023, Cuma 23:18Malatya Haber
Şeyhmus Göçmez "Malatya Tarih Yazacak"

14 Mayıs Seçimlerine sayılı günler kala 6 Şubat depreminin en ağır hasarını alan Malatya’da çalınmadık kapı bırakmayan ve vatandaşların teveccühünü kazanan İYİ Parti Malatya Milletvekili Adayı Şeyhmuz Göçmez, Malatya’nın yıllardır kanayan yaralarını sarmak, şehrimizi tekrar ayağa kaldırmak ve eskisinden daha güzel bir ivme yakalaması için canla başla çalışacaklarını belirterek memleketimizin en büyük sorunlarına verdiği röportajla tek tek cevap verdi. 

Efendim öncelikle girmiş olduğunuz seçim sürecinde başarılar dileriz. Kamuoyunda bazı gruplar tarafından Şanlıurfalı olduğunuza dair paylaşımlar yapıldı. Bu konuda açıklama yaptınız ama bir kez daha sizi destekleyen ve Malatya kamuoyuna açıklamak ister misiniz?

Öncelikle güzel dilek ve temennileriniz için teşekkür ederim. Ben eğitimci bir iş insanı olarak Malatya ve birçok şehrimizde Doğa Koleji markasının kuruculuğunu üstlendim. İnsanımızın kadirşinaslığından olsa gerek ülkemizin hangi şehrine yatırım yaptıysak bizi kendi hemşerileri gibi gördüler. Bizi seçim sürecinde zayıflatmak isteyenlerin yaydığı bir asılsız iddiadan ibarettir. Ben 1976 Malatya doğumluyum. Malatya İnönü Üniversitesi Fizik bölümü mezunuyum. Ailemizin Malatya’da sağlık ve otel konaklama alanında hizmetleri yıllardır devam ediyor. Bizi bilen bilir, bilmeyende Allah’ın izniyle 14 Mayıs’tan sonra nasip olurda şehrimizin vekili olursak yapacağımız hizmetlerden sonra bilecek! 

Malumunuz 6 Şubat tarihinde asrın felaketi olan depremler yaşadık. Malatya başta olmak üzere 11 ilimizde 50 Bin’in üzerinde canımızı kaybettik. Bu süreci ülke olarak nasıl yönettik, sizce devlet ve hükümet nasıl bir imtihan verdi?

Hepimiz üzüldük, hepimizin acısı ortak bir şekilde birleşti. Toplum ve insanlarımız güzel bir kenetlenme ve dayanışma örneği gösterdi. Aynı şeyi devlet ve hükümetten göremediğimizi belirtmek isterim. Özellikle 2. Ordu’nun Malatya’da olması ve şanlı ordumuzun mensuplarının depremin ilk gününden itibaren arama kurtarma faaliyetlerine gönderilmemesi, hükümetin ve kurumların daha önceden böyle büyük afetler için herhangi bir önlem almadığı ve stok yapmamasının acısını birçok canımızı kurtaramamakla ödedik. Birçok şehir de bildiğiniz üzere 2-3 gün kimse devleti yanında göremedi. Kızılay’ın çadır satması, AFAD’ın koordinasyonsuzluğu bu asil milletin zor şartlara düşmesine sebebiyet verdi. Çok kötü bir imtihan verildi. Ama inanıyorum ki depremzedelerimiz bunun hesabını 14 Mayıs’ta sandıkta soracaktır. 

Malatya’da yeterli miktarda çadır ve konteyner var mı? Gezilerinizde depremzedelerin sizden talepleri ne oluyor?

Maalesef gittiğimiz her bölgede üzerinden 3 ay gibi bir süreç geçen depremin ardından hala hemşerilerimizin 4’de 3’ü çadır ve konteyner talebinde bulunuyor. Hepsini tek tek not alıyoruz. Allah’ın izniyle 15 Mayıs’tan sonra ivedi bir şekilde şehrimize acilen konteynerleri getirerek mağdur vatandaşlarımızı bu çileden kurtaracağız. Ardından Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi tek kuruş almadan evi yıkılan herkesin evini yapıp teslim edecek. Evi yıkılan kiracı vatandaşlar içinde sosyal konutlar yapılarak düşük kiralarla mağduriyeti giderilecek. Allah Korusun hükümete kalsa 3 ayda enkazı kaldıramadılar 1 yılda değil konut konteyner bile gönderemezler. Üstelik yapılacak konutları her şeyini kaybeden hemşerilerimize bir de parayla satacaklar. Bu nasıl vicdansızlıktır gerçekten anlayamıyorum. 

Malatya’da Esnafın ve Üretici Sanayicilerin sıkıntılarını dinlediniz mi? Onlara yönelik nasıl bir program uygulayacaksınız?

Memleketimizin dört bir yanını geziyoruz. Tabi ki bu gezilerimizde esnafımız ve sanayicilerimizin de dertlerini, taleplerini dinliyoruz. Depremin ardından iş yerleri ve fabrikaları hasar gören yıkılan esnafımıza doğru düzgün konteyner yâda işini sürdürebileceği bir ortam sağlanmadığını görmek bizi son derece üzüyor. Belediyelerimizin bazı alanlarda ufakta olsa girişimleri var lakin bu yeterli değil. Seçimin ardından esnafımıza ve üreticilerimize ortak protokolümüzde yer alan ekonomik kalkınma paketlerimizle, can suyu, hibe ve uygun kredi imkânlarını vererek bir an önce esnafımızı ve üreticilerimizi ayağa kaldırıp Malatya’mızı bölgenin en büyük ihracat merkezi haline getireceğiz.  

Bu yıl adeta afet yılı olarak geçiyor. Önce Deprem sonra sel ve yağışların zamansız düşmesi şüphesiz çiftçilerimizi ve Malatya’mızın en değerli tarım ürünü olan Kayısı üreticilerini fazlasıyla etkiledi. Kayısı üreticilerine neler vaat ediyorsunuz?

Kayısı, ülkemizin Dünya’nın birçok ülkesine ihraç ettiği en kıymetli ürünlerin başında geliyor. Son yıllarda değişen iklim koşulları ve pandemiyle gelen üretim, sevkiyat, erişim problemleri şüphesiz daha kıymetlenmesini ve hak ettiği ücretlere gelmesini sağladı. İklim şartlarına bağlı fiyat artışı ve düşüklüğü gösteren kayısımız bu yıl depremin yaşanmasıyla zamanında ilaçlama yapılmaması ve yağışların düzensizliği ile yine rekoltede yarıdan yarıya azalma bekleniyor. Kayısı bizim memleketin ürünüdür. Bazı kurumların elinde gibi bir takım yanlış algılar oluşturuluyor. Kayısı üzerinden siyaset ve şov yapan kurumları pek samimi görmüyorum. Kayısı hiçbir zaman değersiz ve satılamayan, elde kalan ürün olmadı, olmayacakta. Bizim Kayısımız ve üreticilerimiz konusunda çok güzel projelerimiz var. Soğuk hava depolarından tutun, sağlıklı ve verimli işleyen bir kooperatif işleyişi, yine ihracat konusunda destek ve vergilerde kolaylık, Mazot, gübre ve ilaç desteği, Kayısı ve yan ürünlerinin işlenmesi ile yeni pazarların oluşturulması gibi bir takım projelerimiz var. İklim şartlarından dolayı mağdur olan vatandaşlarımızın zararının ödenmesi konusunda şimdi ki sembolik tutarlar veren TARSİM’den daha çok katkı sunmak gibi önemli hizmetler sunacağız. 

Malatya’da bazı bölgeler üvey evlat muamelesi görüyor. Gözde yerlere hizmet ve yatırım akarken Çevreyolu altı başta olmak üzere bazı semtlerimize yeterli hizmet gitmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu seçimin ardından hemşerilerimiz şuna inansın ki Allah Şahit bizim tek derdimiz Malatya olacaktır. Malatya’nın Kale ilçesi neyse, Darende de aynıdır. Taştepe Mahallesi neyse Fahri Kayahan’da aynıdır. Biz bölge, lokasyon, din, ırk, mezhep ayrımı yapmaksızın şehrimizin her noktasın teveccühü ile seçiliyorsak o insanlara borcumuzu ödemeliyiz. Nihayetinde patron vatandaşlardır. Biz onların vekili olacağız, onlar için çalışacağız. Bende üzüntüyle takip ediyorum ki, Taştepe, Melekbaba, Kiltepe, Çarmuzu, Yeşiltepe, Topsöğüt, Dilek gibi bazı mahallelerimizin yeterli hizmet almadığını görüyorum. Vatandaşlarda sürekli sitem ediyor. Belediyeler tarafından yeterli hizmetlerin gitmediği her bölgenin sesi olarak şehrimizi hep birlikte büyütmeyi ve hizmetler almasını sağlayacağız. 

Emekliler, Öğrenciler, Gençler ve İşsizlik konusunda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Bu saydığınız grupların hepsi en öncelik vereceğiz konular arasında yer alıyor. Öncelikle bu ülkeye hizmet eden emeklilerimizin aldığı maaşın yükselen anormal enflasyon karşısında eridiğini ve hayat pahalılığı altında ezildiğini görmekteyiz. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun emeklilerimiz için daha önce bayram ikramiyesini direttiğini ve merkezi hükümetin bunu yürürlüğe aldığını gördük. Şimdi ise seçimin ardından Kurban Bayramında emeklilerimiz maaşlarını alırken 15 Bin lira hesaplarında görecekler. Bir nebzede olsa bir nefes aldıracak olması açısından kıymetlidir. Bununla sınırlı kalmayacak ve maaşlarda yeterli iyileştirmelerin yapılacağını taahhüt ediyoruz. EYT gibi kangren olan sorunu tamamen ülkemizin gündeminden kaldıracağız. Kimsenin hak kaybı yaşamasına müsaade etmeyeceğiz. 

Öğrencilere gelecek olursak, öğrencilerimizin hayalleri çalındı. Yeterli miktarda eğitim alamamak, zor şartlarda yaşamaları, yurt ve barınma alanlarının olmayışı, örgün eğitime sürekli engel konulması evlatlarımızın hayallerini kırmaktadır. 15 Mayıs’ın ardından öğrencilerimize, ilk etapta 100 bin öğretmen ataması yapılarak daha güzel eğitim alması sağlanacak. Burslar, yurtlar ve ekonomik desteklerle öğrencilerimiz için eğitimi daha cazip hale getireceğiz. Ben eğitimci kökenli bir kardeşiniz olarak eğitime verdiğim değeri hiçbir vekil adayı anlayamaz. Doğa Kolejleri ile eğitime ne kadar değer ve önem verdiğimizi binlerce ailemiz yüzbinlerce öğrencimiz biliyor. Devlet okullarındaki eğitim düzeyini daha üst kaliteye çıkararak, eğitimde fırsat eşitliği sağlayacağız. Mülakatı tamamen kaldıracağız. Hangi evladımız hangi puanı aldıysa işine sahip olacak. Torpili ve ayrımcılığı tamamen kaldıracağız. Teknolojik donanımları ÖTV’siz, KDV’siz sunacağız. 

Gençlerimizin işsiz kalmaması için devlet olarak çok güzel imkânlar sunacağız. Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi işsizliği bu ülkenin kaderi olmaktan çıkaracağız. Aile destek sigortası kapsamında mağdur ailelerimizin asgari ücretin altında kalmamak şartıyla destek ödemeleri yapacağız. Hiçbir yoksul ailenin, elektriği, doğalgazı, suyu kesilmeyecek. 

Ülkemiz genelinde gelir adaletsizliğine son vereceğiz. Sadece 13 Milyon insanın refah düzeyinin iyi olduğu ülkede geriye kalan 72 milyon insanın mağdur olmasına göz yummayacağız. 85 Milyon’un ülke gelirden pay alması yönünde ekonomik programlar izleyeceğiz.  

Sporu ve futbolu seven biri olduğunuzu biliyoruz. Yeni Malatyaspor için neler düşünüyorsunuz?

Haklısınız. Ben futbolu seven zaman, zaman görevler almışlığım vardır. Enkaz altında kalan Yeni Malatyaspor kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’ın vefatını öğrenince çok üzüldüm. Takım zaten bu durumda futbol oynayamazdı. Adil Gevrek başkanın yönetiminden sonraki süreçte maddi imkânlarla boğuşulması ve şehrin siyasetçileri, bürokrasisinin sahip çıkmadığını gözlemledik. Son dönemlerde bunu bir nebze kırarak Yılmaz Vural hocayla bir çıkış aransa da bu kez de deprem mani oldu. Takımımızın başkanı, yönetimi ve oyuncularıyla seçimin ardından bir toplantı yaparak ne gerekiyorsa hızlı bir şekilde yapıp önümüzdeki sezon tekrar futbola kaldığımız yerden daha güçlü bir şekilde başlayacağız. Kimse şunu unutmasın 15 Mayıstan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu takımın sahibi de var destekçisi de var. Hiç kimse yoksa bile ben varım. Rahmetli hemşerimiz Mevlüt Aslanoğlu gibi cebimde ki son kuruşa kadar takımımızın yanında olacağımı ve ligden düşmemesi için elimden geleni sonuna kadar yapacağım. Tekrar Süper Lig’e yükselerek Malatyamızın marka değerini arttıracağız. Kimse bizi diğer Milletvekili ve Belediye başkanlarına benzetmesin. Biz futbola ve şehrimize aşığız. Bu uğurda taraftarlarımıza söz veriyorum. Yiğit düştüğü yerden kalkacak!   

İYİ Parti’de Teşkilat Koordinatörlük görevi yapıyorsunuz. Partinizin Malatya’da ki potansiyeli ne durumda bu seçimde yüzde kaç oy bekliyorsunuz?

İYİ Parti son yıllarda Cumhur ittifakından kopan tüm sağ kesim ve milliyetçi muhafazakâr kimselerin tercih ettiği parti konumundadır. Milliyetçi Hareket Partisine gönül veren ülkücülerimiz ve arkadaşlarımız Cumhur İltifatıyla iktidarla birleşilmesinden dolayı İYİ Partimize geçerek bizimle yol yürüme manasında son derece yoğun bir teveccüh gösterdiler. Teşkilatlarımızdan bizzat güzel ve olumlu dönüşler alıyoruz. Malatya ilk seçimde partimize henüz çok yeni bir parti iken 24 Bin oy verdi. Bugün bu sayının 75 ve 100 bin’e ulaştığını görüyoruz. Malatya’da yoğun bir ilgi ve teveccüh gördük. Genel Başkanımız Meral Akşener’in depremde defalarca şehrimize geldiğinde yoğun ilgi gördüğüne şahitlik ettik. Anketlerde Malatya’da yüzde 20 – yüzde 22.5 gibi bir oy aldığımız sonuçları çıkıyor. AK Parti’nin beceriksiz ve şehre katkı sunmayan vekillerine artık geçit vermeyecek olan hemşerilerimiz bize ve Millet ittifakına destek veriyor. Bizde onların bu desteğine layık olmaya çalışacağız. 

Efendim sorularımıza açık yüreklilikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz. Tekrar başarılar dileriz. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Teşekkür Ederim. Anlatılacak çok proje ve vaatlerimiz var ama şimdi zaman kaybetme zamanı değildir. Tek tek vatandaşlarımıza ulaşarak onların dertlerini ve sorunlarını öğrenmemiz gerekiyor. Tüm hemşerilerimizden ricamız 14 Mayıs’ta sandığa giderek Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in tabiriyle “Bir oy Kemal’e bir oy Meral’e” vermelerini istirham ediyoruz. Malatya Tarih Yazacak, Türkiye Tarih Yazacak!..