Reklam

Ozanımız Ali Kızıltuğ Hayatını Kaybetti

Ünlü Ozanımız Türkülerin efendisi Ali Kızıltuğ Hayatını Kaybetti.

Ozanımız Ali Kızıltuğ Hayatını Kaybetti
Editör: Malatyadan
13 Aralık 2017 - 09:21
Malatyalıların bir çok programına katılan ve içimizden biri gibi olan ozanımız hakkın rahmetine kavuştu. Aralarında "Dam üstüne çul serer" türküsünün de olduğu birçok esere imza atan Halk Ozanı Ali Kızıltuğ hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz aylarda kanser teşhisi konulan halk ozanlığı geleneğinin çınarlarından Ali Kızıltuğ, bu sabah tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

MEMLEKETİNDE DEFNEDİLECEK73 yaşındaki Kızıltuğ'un yarın memleketi Sivas Divriği Mursal Köyü'nde defnedilecek.

KANSER TEŞHİSİ KONULMUŞTUGeçtiğimiz aylarda kanser teşhisi konulan Ali Kuzultuğ'la ilgili Onur Akay şu paylaşımı yapmıştı: "Büyük halk ozanı Ali Kızltuğ, Ankara'da bir özel hastaneye kaldırıldı. Değerli sanatçımızın kalçasında görülen kanser tümörünün, akciğere metastaz yaptığını ailesinden öğrendim. Ali Kızıltuğ, şu anda onkoloji servisinde ışın tedavisi görüyor ve kemoterapi tedavisine başlanacak. Nefes almakta güçlük çeken ve yemeden içmeden kesilen büyük sanatçımız için dualarınızı bekliyorum."

ALİ KIZILTUĞ KİMDİR?Ali Kızıltuğ, 1944 yılında Sivas'ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyünde doğdu. 1958 yılında bağlamaçalmaya başladı. Bağlamaya ilişkin temel bilgileri köyünde bulunan Abbas ustadan öğrendi. İlk yıllarda başka aşıkların eserlerini ve yöresel türküleri seslendirdi. 1969 yılında ilk plağı olan "Asrı gurbet harab etmiş köyümü" çıktı.

Bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayınlandı. 2160 eseri bulunmakta ve bunların 550 tanesi başka sanatçılar tarafından seslendirildi. 2011 yılında İstanbul da Sivaslı sanatçıları birliği tarafından düzenlenen ''Ustaya Saygı'' adlı programda yılın ozanı seçilerek onur plaketi aldı. 2012 yılında Ankara Halk Ozanları Derneği Başkanı Kenan Sahbudak tarafından ''Ustaya Saygı'' ve ''Yılın Ozanı'' ödülü verildi.

MALATYALI MEHMET BALAMAN O TÜRKÜYÜ OKUMUŞTUMalatyalı Mehmet Balaman ozanın " Felek Benim Gençliğimi Geri Ver " isimli türküsünü son albümüne taşımıştı. Balaman'ın programına katılan ünlü ozan bu türkünün ardından "Felek aldığını geri vermez" demişti. İşte Ali Kızıltuğ'un ardından bıraktığı o manalı eserinin müthiş anlamlı sözleri. 

 

Bozuldu Bağlarım Baykuşlar Öter

Yanıyor Ciğerim Dumanım Tüter

Arabam Da Sana Boz Eşşek Yeter

Felek Benim Gençliğimi Geri Ver

Çıkar Yücelere Yara Bakarım

Ne Aldıysam Zararına Satarım

Karyolam Da Sana Yerde Yatarım

Felek Benim Gençliğimi Geri Ver

Dönüp Gidemedim O Yardan Yana

Ayrılık Hasretlik Kar Etti Cana

Kiralarda Gezem Evim De Sana

Felek Benim Gençliğimi Geri Ver

Kızıltuğum Derdim İndi Derine

Ne İstesem Hiç Gelmedi Yerine

Teneke Çalarım Sazın Yerine

Felek Benim Gençliğimi Geri Ver