• Reklam
MHP Kurultayı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

MHP Kurultayı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Milliyetçi Harekat Partisi, tarihi bir gün yaşıyor.

19 Haziran 2016 - 15:56

Milliyetçi Harekat Partisi, tarihi bir gün yaşıyor. 

 

Çağrı Heyeti, saat 14.00 itibariyle 752 imzanın toplandığını açıkladı. Ancak bunlar Noter tespiti yapılanlar. Hazirun cetvelindeki sayım sürüyor. 

 

Çağrı Heyeti üyesi ve Kurucular Kurulu üyesi Ali Sağır, bu sayının kurultayın açılışı için yeterli olduğunu ilan etti. 

 

İKİ LİSTEYE PROTESTO

 

Çoğunluk sağlandığı için divan oluşturulmaya başlandı.

 

Divan başkanlığı için iki liste çıktı. 

 

Sinan Oğan'ın desteklediği Hüseyin Türkoğlu ile Meral Akşener'in desteklediği Musavvat Dervişoğlu isimleri ilan edildi.

 

Bunun ardından delegeler durumu protesto etti. Akşener ile Oğan'ın bu durumda nasıl hareket edeceği bilinmiyor.

 

Koray Aydın ise "Tüm gayretlerime rağmen tek liste oluşturulmasını sağlayamadım. Bu aşamadan sonra oylarınızı sardıklarda kullanacaksınız" açıklamasını yaparak anlaşmanın sağlanamadığını işaret etti.

 

Şu an genel başkan adayları ve Çağrı Heyeti bir odaya çekilerek görüşmeye başladı. Tek liste üzerinde uzlaşma sağlamaya çalışıyorlar.

 

Eğer tek liste çıkarsa oylama el kaldırılarak yapılacak. Ancak iki liste olursa oylama sandıklarda yapılacak ve uzun sürecek.

 

SAYIM UZUN SÜRDÜ

 

Toplantı yeter sayısı (salt çoğunluk) için 606'ya yakın delegeye ulaşılması gerekiyordu.

 

Delegelerin imzalarını toplama işlemi tamamlandı. Çağrı Heyeti noter eşliğinde 'hazirun cetvelleri'ni birleştiriyor. Toplama işleminin ardından kaç delegenin katıldığı ortaya çıkacak. Buna göre de 'karar alma çoğunluğuna (toplam delegelerin üçte ikisi yani 807) ulaşıldı mı?' sorusu yanıt bulacak.

 

"İMZANIZI ATIN 900'Ü AŞALIM"

 

Çağrı Heyeti Sözcüsü Ayhan Erel "Bizim için psikolojik sınır olan 900 sınırını aşmak için salonda bulunan delegelerin de imzalarını atması çağrıda bulunuyorum" anonsunu yaptı. 

 

Bu çağrının ardından salonda coşkulu bir hava oluştu. Genel Başkan adaylarının taraftarları ayrı ayrı tezahürat yapmaya başladı.

 

NTV canlı yayınına katılan Sinan Oğan, gecikmenin genel merkez itiraz etmesin diye gelenlerin noter ile tespit edilmesinden kaynaklandığını söyledi. 

 

Delege sayısının 700'ü bulacağını tahmin ettiğini söyleyen Oğan, "Meral Akşener kendisini diğer adaylardan ayrı mı tutuyor sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

 

"Bir iftar düzenledik. Meral Hanım katılmadı. Kendisini ayrı tutmak istiyorsa onun bileceği iş, ancak Ülkücülerin en çok ihtiyaç duyduğu şey birliktelik, bunun aksini yapanları camia cezalandırır."

 

NTV canlı yayınında konuşan Alparslan Türkeş'in kızı Çağrı Türkeş, Sinan Oğan'ı desteklediğini belirterek Bahçeli'ye de mesaj verdi. MHP Genel Başkanı'nın yanlış yaptığını dile getiren Türkeş, bu kurultaydan çıkacak ismin Bahçeli'nin değil, Türkiye'yi yönetme iddiasında olanların rakibi olacağını söyledi.

 

Özel yayının diğer konuğu eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise Meral Akşener'i desteklediğini belirterek kendisine yapılan paralel yapı suçlamalarına "Ben nerede ve nasıl durduğumu biliyorum, Meral Hanım'ın da bildiğini gayet iyi biliyorum" yanıtını verdi.

 

BAHÇELİ'YE KARŞI 8 İSİM

 

Seçimlerde başarısız olunduğunu savunan muhalifler, Devlet Bahçeli'ye karşı bayrak açmıştı.

 

Zaman içinde ortaya 8 aday çıktı:

 

Meral Akşener (Eski İçişleri Bakanı)
Koray Aydın (Eski Bakan)
Ümit Özdağ (MHP Genel Başkan yardımcısı)
Sait Gönen (Eski Konya Milletvekili)
Sinan Oğan (Eski milletvekili)
Süleyman Servet Sazak (Gün Sazak’ın oğlu)
Suat Başaran (Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı)
Hüseyin Sözlü (Adana Büyükşehir Belediye Başkanı)

 

Kasım 2015 sonunda başlayan süreç mahkemelere taşındı ve en son Yargıtay'ın kararı ile bugüne geldi.


Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin görevlendirdiği Çağrı Heyeti, MHP 6. Olağanüstü Büyük Kurultayı'nı, Büyük Anadolu Otel'de topluyor. 

Kongrenin yapıldığı Büyük Anadolu Oteli'ndeki salonda hazırlanan sahneye, Mustafa Kemal Atatürk, MHP'nin Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin posterleri asıldı.

 

OTEL ÇEVRESİNDE İZDİHAM
 

Sabah saatlerinde güvenlik nedeniyle otelin yakınına kadar araçla ulaşılamadı. 2-3 kilometrelik araç kuyruğu da eklendiğinde otel yolunda izdiham yaşandı.

Kurultayda oy kullanacak delegeler ve önemli konuklar dışında kimse salona alınmadı. Diğer partililer ise otelin yanındaki spor salonuna alındı.

 

Genel Başkan Devlet Bahçeli ve yardımcıları ise MHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi ve gelişmeleri buradan takip ediyor.


 

BAHÇELİ SON KEZ UYARDI
 

Yargıtay kararının ardından Çağrı Heyeti, olağanüstü kurultayın bugün toplanması kararı almıştı.

Muhalifler hazırlıklarını tamamladı. Genel Başkan Devlet Bahçeli ise bir kez daha kurultayın yasal olmadığını söyledi.

Yazılı açıklama yapan Bahçeli, siyasi partiler yasasına göre büyük kurultayın Ankara İl Merkezi'nde toplanması gerektiğini savundu. 

Mahkeme tarafından görevlendirilen Çağrı Heyeti'nin sözcüsü Ayhan Erel ise kurultay için hiçbir hukuki ve fiili engel olmadığını söyledi. Kurultayda alınacak kararların herkes için geçerli olduğunu ve uyulması gerektiğini belirtti.

 

YENİ BİR MAHKEME SÜRECİ Mİ?
 

Bahçeli ayrıca kurultay toplanması için ilan usullerine de uyulmadığını öne sürerek hukuka uygunluk vurgusu yapmış ve yeni bir mahkeme süreci başlatabileceğinin sinyalini vermişti.

 

BAHÇELİ ÇEKİLECEK Mİ?
 

Ancak bugün kulislerde konuşulanlar yeni bir gelişmenin de olabileceğini gündeme getirdi. Eğer delege sayısı üçte iki çoğunluğu geçerse Genel Merkez'in kurultay için ilan ettiği 10 Temmuz tarihinde Bahçeli'nin muhaliflerin önünü açabileceği konuşuluyor. Bu kulis bilgisine Genel Merkez kaynaklı bir yorum henüz yapılmadı.

 

BURADAN CUMHURBAŞKANI'NIN RAKİBİ ÇIKACAK

 

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Olağanüstü Genel Kurultay'da kimsenin Devlet Bahçeli'ye karşı yarışmadığını asıl yarışın daha büyük olduğunu söyledi. Okutan, "Buradan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rakibi çıkacak, belki o rakip Erdoğan'ı alt edip Türkiyenin yeni lideri olacak" ifadelerini kullandı. 

 

HER ŞEY 1 KASIM'DA BAŞLADI
 

1 Kasım'daki 26. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi'nin ardından MHP’nin "başarısız" olduğunu savunan muhalifler, olağanüstü kurultay yapılmasını talep etmişti.

Genel başkanlık için adı geçen Koray Aydın, Meral Akşener ve Sinan Oğan'ın başını çektiği muhalifler, 543 delegeden imza toplayarak tüzük değişikliği yapılması için talepte bulunmuştu.

Muhalifler, olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin vermeyen MHP tüzüğünün değiştirilmesini istedi. Ancak bu değişiklik için de olağanüstü kurultay toplanması gerekiyordu.

Muhalifler, bu değişikliği yaparak 18 Mart 2018'de yapılması kararlaştırılan olağan kongre öncesi Devlet Bahçeli'yi genel başkanlıktan indirmek istiyordu.

 

ADAYLAR ARKA ARKAYA ÇIKTI
 

MHP'de 21 Kasım 2015'te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015'te Koray Aydın ve 30 Kasım'da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı.
Hukuki süreç tüzük kurultayı için toplanan 543 delegenin talebini, MHP yönetiminin reddetmesiyle başladı.

 

YEREL MAHKEMEDE ÜST ÜSTE KARARLAR
 

Bunun üzerine muhalifler, 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme ise, kayyum heyeti oluşturularak olağanüstü kurultay toplanmasına karar verdi. 3 kişilik çağrı heyeti, yani kayyum ise 15 Mayıs'ta olağanüstü kurultayın toplanması kararını verdi.

MHP Genel Merkezi ise bu kez Yargıtay nezdinde girişimde bulundu. Ancak Yargıtay Mayıs ayı içinde kararını açıklayacağını duyurdu.

MHP yönetiminin ikinci hamlesi ise Gemerek Sulh Hukuk mahkemesine başvurmak oldu. Yönetim, kayyum atanması kararının yanlış olduğunu öne sürerek sürecin durdurulmasını istedi. Karar lehlerine çıktı ve kurultayın yapılmaması yönünde karar alındı.

MHP, Gemerek'in kararının ardından Ankara 25. İcra Dairesi'ne başvurarak kararın uygulanmasını ve önlemlerin alınmasını istedi. 25. İcra Dairesi ise talebi kabul ederek Ankara Valiliği'ne bir yazı gönderdi ve Yargıtay kararı çıkmadan, 15 Mayıs Pazar günü yapılması planlanan kurultaya izin verilmemesini istedi.

MHP yönetimi Tosya mahkemesine de başvurup buradan da benzer bir karar çıkartmıştı.

Ancak MHP yönetiminin talebi, Tosya mahkemesinin verdiği kararı yasal süre içerisinde Ankara 25. İcra Dairesi’ne ulaştırmadığı için işleme konulmadı.

 

2. İCRA'DAN HEMEN SONRA GEMEREK
 

Bu kararlara muhalifler, Ankara 2. İcra Hakimliği'ne başvurarak itiraz etti. 2. İcra Mahkemesi ise muhaliflerin kararını kabul ederek 15 Mayıs'ta kurultayın yapılmasının önünü açtı.

Ancak dakikalar sonra Gemerek'ten bir karar daha geldi. Gemerek Sulh Hukuk mahkemesi, muhaliflerin yaptığı başvuruyu reddederek kurultayın yapılmamasına bir kez daha karar verdi.

 

SON KARAR ANKARA 25. İCRA DAİRESİ'NDEN

 

MHP Olağanüstü Kurultayı ile ilgili olarak Ankara 25. İcra Dairesi, 2. İcra Hukuk Mahkemesi'nin kararının geçerli olmadığını belirterek tedbirin devam ettiğini açıkladı.

İcra Dairesi Müdürü Hacı Mehmet Demircioğlu tarafından yazılan karar tensip tutanağında, muhaliflerin başvurusunun reddedildiği ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda tedbirin devam ettiği belirtildi.

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

 

Ankara Valiliği'nden MHP'de muhalifler tarafından 15 Mayıs Pazar günü yapılacağı açıklanan olağanüstü kurultaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Valiğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır" denildi.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle, "Valiğimize tebliğ edilen mahkeme kararlarından MHP kongresinin yapılamayacağı anlaşılmıştır.

Mahkeme kararı doğrultusunda valiliğimizce işlem tesis edileceğinden herhangi bir mağduriyetin oluşmaması bakımından vatandaşlarımızın bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


OLAYLI 15 MAYIS
 

İcra Dairesinin kararı doğrultusunda, muhaliflerin 15 Mayıs'ta olağanüstü kurultayı yapmayı planladıkları Büyük Anadolu Oteli'ne girişleri polis tarafından engellendi, kurultay toplanmadı.

MHP'de muhalifler Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ, olağanüstü kurultayın toplanamamasının ardından Yargıtay kararının beklenmesi konusunda uzlaşmış, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Yargıtay'ın olağanüstü kurultayın yapılması yönünde bir karar alması durumunda kurultayı toplayacaklarını açıklamıştı.

Ancak Yargıtay kararının ardından MHP yönetimi, 10 Temmuz'da seçimli olağanüstü kurultaya gitme kararı aldı. 

Çağrı Heyeti ise, kurultayın 19 Haziran 2016 Pazar günü saat 10.00'da Ankara Büyük Anadolu Otel'de toplanacağını açıkladı.

 

GENEL MERKEZ'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ 

 

Milliyetçi Hareket Partisi'nde aylardır süren olaylı kurultay toplandı. Çağrı heyeti, saat 14.00 itibariyle 752 imza toplandığını açıkladı. Divan için iki liste çıkınca delegeler tepki gösterdi, adaylar arasında anlaştı. MHP yönetimi ise imza veren delegelerin 495'te kaldığını iddia etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!