Malatyalı Prof. Dr. İbrahim Keleş’ten kalp hastalarına müjde

Malatyalı Prof. Dr. İbrahim Keleş'ten kalp hastalarına müjde

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Malatyalı Prof. Dr. İbrahim Keleş'ten Kalp Hastalarına müjdeli haber geldi.

15 Şubat 2015 - 11:44

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Malatyalı Prof. Dr. İbrahim Keleş'ten Kalp Hastalarına müjdeli haber geldi. Kalp Hastalarının Protez Taşıma Duygusundan kurtulacağını müjdeleyen Prof. Dr. İbrahim Keleş şu açıklamalarda bulundu. 

 

" Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm sebepleri arasında ilk sırayı kalp hastalıkları almaktadır.Bunlar arasında en sık görülen hastalık grubu ise kalp damar (koroner arter) hastalığıdır.Bu hastaların tedavisinde by-pass ameliyatı yerine ilaçlı veya ilaçsız stent kullanılmaktadır.Damar içine takılan, metalik tellerden örülmüş silindirik bir kafes olan stent hastalarda protez taşıdıkları hissini oluşturmaktadır. Bu da birçok hastada takıntı haline gelebilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hastalarda eriyen stentler kullanılmaya başlamıştır.Bu stentler zaman içinde damarın özyapısına karışarak doğal hale dönüşmektedir ve bu nedenle gerektiğinde aynı yere tekrar stent takılma avantajı sağlamaktadır.Önceki stentlerin takıldığı hastalarda  yüksek olan damarların yeniden tıkanması ve pıhtılaşma riski ortadan kalkmaktadır.Daha da önemlisi stent takıldıktan sonraki ilk haftalarda göğüste duyulan batma hissi bu stentlerde duyulmamaktadır  ve bu stentler altı ay içinde yok olmaktadır. Ayrıca hastaların hayat boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmaları gerekmemektedir.Gereğinde by-pass olma şansları da korunmaktadır.

 

Dünyada bir seneden fazladır kullanılan bu stentler artık ülkemizde de kullanılmaya başlamıştır. Türkiye’de yaklaşık 700.000 kişide stent olduğunu düşünürsek gelişen bu teknolojinin insanlığın ne denli yararına olduğu anlaşılır.Günümüzde oldukça pahalı olan bu stentlerin ilerleyen zamanlarda ucuzlayacağını ummaktayız."
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x