Malatya Üniversiteleri En Son Tercihiniz Olsun!

Malatya Üniversiteleri En Son Tercihiniz Olsun!

Manşetimizde belirttiğimiz gibi Öğrencilerin en son tercihi Malatya Üniversiteleri olan İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Üniversitesi olmalıdır. Neden mi? İşte bazı gerekçeler...

23 Temmuz 2019 - 23:05 - Güncelleme: 05 Eylül 2019 - 02:06

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler için üniversite arayışı başladı. Hal böyle olunca bizim amatör ve acemi üniversiteler kendi çapında basit reklam zihniyetleriyle öğrenci avına çıktı.

Şimdi bazıları diyecek ki " Memleket düşmanı nasıl manşet atmış " alakası yok çünkü önce iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmamız gerekiyor. Hakikat neyse o... 

KARACİĞER NAKİL REKLAMLARINA SAKIN KANMAYIN!

Eski rektörlerden Dr. Fatih Hilmioğlu döneminde adeta çağ atlayan İnönü Üniversitesi o yıllarını adeta mumla arar duruma geldi. Cemil Çelik yönetimi döneminde adı sürekli skandallarla geçen İnönü Üniversitesi son olarak Ahmet Kızılay’ın rektörlüğünde adeta bitme noktasına geldi. Bölgesel Amatör Lige yükselen üniversitenin futbol kulübü acemi icraatlarla ligde tutunamadı ve amatörlüğe devam etti. Şimdi kalkıp üniversitemizin spor faaliyeti şöyle böyle demenin hiçbir inandırıcılığı olmadığı gibi samimilikten de uzak bir açıklama olarak göze çarpıyor. Ehliyet ve Liyakattan uzak yönetimin elinde git gide güç kaybeden ve önemli beyinleri kaçıran İnönü Üniversitesini bir öğrencinin tercih etmesi şüphesiz en yanlış karar olacaktır. Özellikle tıp okuyacak öğrenciler gidip bir hafta Turgut Özal Tıp Merkezini gezip hasta yakınlarıyla konuşarak ilgisizliğin ve muatabın olmayışını gözlemleyebilirler. Hasta yakınları sürekli Sağlık Bakanlığına şikayette bulunuyor.  

BİLİM YUVASI MI CADI KAZANI MI?

Yine AKP Hükümetinin oldu bittiye getirip icraat yaptık diye göstermelik olarak hizmete açtığı Turgut Özal Üniversitesi için aynı amatörlüklerin devam ettiğini söylemek herhalde yanlış olmaz. Aylardır açılmasına rağmen hala personel ve dekanlıkların oluşmaması ve kısır çekişmelerle uğraşmaktan iş yapacak ortamın oluşmaması dikkatlerden kaçmıyor. Zaten Aysun Hoca'nın krizleri yönetmekten öğrenci derdine düşmeside şu sıralar bir hayli zor görünüyor. Kısacası bir öğrenciye bu iki üniversitenin vereceği sağlıklı bir ortamın oluşmaması memleket için en büyük handikap görülüyor. 

ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ İÇİN ÖNEMLİ NOTLAR  

FİZİKSEL İMKANLAR ÇOK DEĞERLİ

Üniversite tercihinde dikkat edilmesi gereken konuların bir diğeri de üniversitenin sahip olduğu fiziksel, teknolojik ve sosyal imkanlar. Öncelikle üniversitenin yeri, şehre uzaklığı, kampüsünün /yerleşkelerinin lokasyonları dikkat edilmesi gereken unsurlardır. İlgi alanınıza uygun ya da size yeni bakış açıları sunacak öğrenci kulüplerinin varlığı, bireysel ve takım sporları aktiviteleri, sosyal sorumluluk projeleri, paneller, seminerler ve etkinliklerin sayı ve çeşitliliği, kütüphane ve bilgiye erişim seçenekleri ve bunlara ulaşabilme kolaylığı akademik başarının yanında bireylerin kişisel ve sosyal yönlerini de güçlendirir. Eğer kendi bulunduğunuz şehrin dışında bir üniversite tercihi söz konusu ise, daha rahat ve güvenli bir ortam sağlamak adına konaklama ve yurt olanakları da aklınızın bir yerinde kalmalı."

Yine olmazsa olmaz etkenlerin başında Yabancı Dilde Eğitim Olanağın olması olarak dikkatlerden kaçmıyor.

Uzmanların temel görüşü Öğrencilerin, eğitim ve öğretim boyunca alacakları desteklerin maliyet süreçlerini iyi değerlendirip karar vermeleri. Tercihlerde bir vakıf üniversitesi olacaksa, burs imkanları, öğrenciliğiniz boyunca sizi motive edecek ek desteklerin varlığı, ücretsiz sunulan eğitim hizmetlerini bilerek karar vermek adayların yararına olacaktır görüşü hakim.

 

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • battalgazi44
  8 ay önce
  yukarıda yaptığınız yorumlarda sadece somut olarak futbol dan bahse debilmişsin. sadece eleştirmek ve karalamak için haber yapmışsınız.kişilerin yanlış icraatlarını eleştirebilirsin ama üniversitemizi bu şekilde karalayamaz sın. haber yapıyorsan biraz daha düşünün derim.
 • Malatya sesi
  8 ay önce
  Çok doğru bir yorum sağolun bunu dile getirdiğiniz için kuzenim üst düzey okullardan mezun ve a***ında sayılı o*** bir mastırı var Türkiye’de 3-4 tane var üniversiteye alınmıyor!
 • Malatya bulunmaz esin.
  8 ay önce
  Haberinize eleştiren yorumları da yayinliyormusunuz ? Sanmam s...
 • Malatya Bulunmaz esin
  8 ay önce
  Ne saçma yorum.art niyetli olduğu aşikar. İnönü ünv fiziksel ve sosyal imkanları ile mükemmel bir ünv. Spor kulübü alt kümeye düştü diye söylenecek söz mu bu şimdi. Birazcık insafiniz varsa bu haber kaldirirsiniz. YazıKlar olsun... Ahmet Hoca döneminde kaç fakülte yapıldı. Onkoloji Hastanesi yapılıyor karaciğer Hastanesi rekorlar kırıyor. Fatih Hilmioglu döneminde ne yapilmis mesela acikayın da bizde bilelim
 • Malatya bulunmaz ama unv. Bulunur
  8 ay önce
  Fatih hoca 5 kadronun 2 sini kendi yanmasına veriyorsa da 33 için hakkaniyetli davranıyorsun. Ayrıca arastirma hastanesinde kaç tane iyi hoca kaldı sağolsun hepsini kaçırdılar en son ramazan hoca gitti. Hatırlatırım. Turgut Özal unv. Desen ayrı daha akademik kadro için bilgi bile alamiyoruz. İdari kadro sıkıntı bu nedenle üniversitelerin kendilerine çeki düzen vermesi gerekiyor.
 • gökay
  8 ay önce
  şahsen bana tercihte Turgut Özal geliyordu ama yazmadım vizyon sıfır bu yüzden aöf yazdım.
 • Halil
  8 ay önce
  Aynen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x