Malatya Seçimini Yine İstikrar’dan Kullanacak

Malatya Seçimini Yine İstikrar'dan Kullanacak

Tarihi seçimlere sadece saatler kala Malatya'daki son seçim analizimizi halkın içinde dolaşarak fikirleri tek tek not ederek tamamladık.

23 Haziran 2018 - 03:32 - Güncelleme: 01 Temmuz 2018 - 16:13

Haftalardır 24 Haziran’la yattık, 24 Haziran’la uyandık. Bir antrenör gibi taktiksel rakamlarla kendimizce milletvekili dağılımlarını yaptık. Televizyonları açtık adayları dinledik, sokağa çıktık memleketin geleceğini istişare ettik.

Dünya Kupası Finalleri tadında geçen bir ‘seçim süreci’nin daha artık sonuna geldik. 24 Haziran’da Türkiye, sadece cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmeyecek, geleceğini seçecek, kaderini çizecek…

Öyle ki geçmiş dönem seçimlere baktığınızda Malatya’daki AK Parti’nin oy oranı Türkiye ortalamasının daima üstünde kalmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’ya, Malatya’nın da Sayın Erdoğan’a karşı bir teveccühü olduğu bir gerçek. Öyle ki Recep Tayyip Erdoğan görev süresi boyunca Malatya’yı tam 18 kez ziyaret etti. Bu da göstermektedir ki Recep Tayyip Erdoğan ile Malatya arasında çok güçlü bir bağ var. Bu bağ Cumhurbaşkanına ve AK Parti’ye hep destek tam destek oldu. Bu hükümet sistemini eleştiren, hatta ‘tek adamlık’ sistemi diyenlere karşı bir eleştirim olacak. Cumhurbaşkanlığını ayrı, milletvekillerini ayrı oylama şansına sahipsin. Demokrasinin alası, özgür iradenin hasını yaşıyorsun. Ama bu tutum Malatya’da biraz farklı havaların esmesine neden oldu. Demokrasinin nimetlerinden faydalanmak isteyen Malatyalı ‘Cumhurbaşkanı başımızın tacı, ama vekillere oy yok’ gibi söylemlerle aslında Reis’e zarar verdiğinin farkında değildi. Son 15 gün AK Parti için bir kabus niteliğinde olan bu durumun tersine döndüğünü açıkça söylemek mümkün.

Peki AK Parti esen bu ters rüzgârı nasıl arkasına aldı? AK Parti milletvekili adaylarının diğer partilerin adaylarına göre artıları çok çok fazla. Bugün Türkiye Cumhuriyeti yöneten kadroların tam odak noktasındalar. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin yanı sıra partinin önemli kurmaylarından Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık bu listenin başını çekiyor. Diğer adaylar Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Eski Başkanı Hakan Kahtalı, Başbakanlık Eski Müşaviri Selahattin Barış Palandöken ve Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Vahit Atalan konumları ve statüleri gereği titri güçlü kişiler. Aynı zamanda iktidarın temsilcileri olan bu adaylar Malatya’da zaten 1-0 önde başladılar seçim yarışına. Yalnız önemle ve dikkatle vurgulamak gerekir ki; Malatya’da AK Partili adaylara karşı ciddi ve spekülatif bir tutum sergilendi.

‘Erdoğan gitsin de ne olursa olsuncular’ın oyununa piyon olmaktan son anda kurtuldu AK Partili adaylar sayesinde vatandaşlar. Niye mi? Düşünün Malatya’dan Erdoğan’a çok güçlü bir oy desteği çıktı, ama Malatya’da istenilen sayıda milletvekili çıkaramadı Reis’in partisi…Bunun diğer illerde de aynı şekilde örneği görüldü. İşte o zaman ne olacak sizlere söyleyeyim mi? 1) Yasalar çıkamayacak, 2) Meclis çalışmaları tıkanacak, 3) FETÖ ile mücadele zayıflayacak, PKK terörü kaos ortamından faydalanacak, 4) İstikrar bozulacak, ekonomi bozulacak, sosyal yapı deforme edilecek, çözümsüzlük hakim olacak. Peki bunun Malatya’ya nasıl mı etkisi olacak, kısa örneklerle onu da söyleyeyim. 1) Kuzey Çevre yolunun inşaatı belki durdurulacak, 2) Kayısı fiyatları belki dibe vuracak, işçisi tüccarı yaşanan ekonomik istikrarsızlıktan dolayı üretim ve ticaretini gerçekleştiremeyecek, 3) Devam eden hastane, okul inşaatları atıl olacak, projesi başlatılan havaalanı, hızlı tren projeleri belki de rafa kaldırılacak, 4) Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın adını yaşatacak üniversitenin faaliyete geçmesi engellenecek. Bunlar olabilir mi? Olabilir. Biliyoruz ki bugün Erdoğan gitsin de ne olursa olsun diyenler demokrasi isteyenler değil, kaos isteyenlerdir.

Ama görüyoruz ki Malatyalı bu oyunu gördü, titredi özüne döndü. Erdoğan’ı yalnızlaştırma operasyonuna geçit vermedi. Mecliste eli güçsüz bir Erdoğan’ın Malatya’ya, Türkiye’ye faydası olamayacağını gördü. Malatya, AK Parti’nin sayesinde güçlü surları ile dimdik durmaya ve kale olmaya devam etmek istiyorsa, adaylarına sahip çıkmak zorundadır. Malatya; bakanlık, genel başkan yardımcılığı, güçlü vekiller istiyorsa Reis’in takdiri listeyi onaylamalıdır; adaylara kızabilirsin beğenmeyebilirsin hatta istemeye de bilirsin; ama unutma Malatyalı! Erdoğan’ı tekrar Cumhurbaşkanı olarak görmek ve kendisinin sağlıklı ve etkili bir şekilde çalışabilmesini istiyorsan, Son 16 yılda Malatya’ya gelen 19 buçuk milyarlık bir yatırımın katlanarak devam etmesini istiyorsan, Malatya’nın ve Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada itibarının daha da artmasını istiyor ve destekliyorsan, Devleti tanıyan, hizmeti sağlayan tecrübeli ve yönetim kabiliyetini hali hazırda bünyesinde bulunduranlardan tarafa tavrını belirtmen şart. Kafanı kaldır da bir bak CHP’nin say 6 adayını, MHP’nin say, İyi Parti’nin say, Saadet Parti’sinin say sayabilirsen… Sayabildin mi? Sayamaman normal… Çünkü Malatyalı; Bülent Tüfenkçi’yi saydı ki Bakan oldu… Öznur Çalık’ı saydı ki Cumhurbaşkanının yardımcısı, Genel Başkan Yardımcısı oldu. Ahmet Çakır’ı saydı ki Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Yakınılan hizmetlerin ilerleyen süreçte daha hızlı ve çabuk olacağı ancak istikrarlı bir gelecek mümkün görünüyor. Malatya zaten 16 yıldır maceraya prim vermedi vereceğe de benzemiyor.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatyalı İş Adamı Şaban Taçyıldız Vefat Etti
Malatyalı İş Adamı Şaban Taçyıldız Vefat Etti
Malatya Üniversiteleri En Son Tercihiniz Olsun!
Malatya Üniversiteleri En Son Tercihiniz Olsun!