Malatya Pazarı’ndan 10 Bin Kişilik Aşure İkramı

Malatya Pazarı'ndan 10 Bin Kişilik Aşure İkramı

Tarihi Mısır Çarşısı’nda bu yıl 17’ncisi düzenlenen geleneksel aşure gününde, Malatya Pazarı Sponsorluğunda 10 bin kişilik aşure ikram edildi.

26 Eylül 2017 - 14:45 - Güncelleme: 10 Ekim 2017 - 12:54

Tarihi Mısır Çarşısı’nda bu yıl 17’ncisi düzenlenen geleneksel aşure gününde, Malatya Pazarı Sponsorluğunda 10 bin kişilik aşure ikram edildi.

Usta aşçılar tarafından dev kazanda pişirilen aşurenin tadına bakmak isteyen vatandaşlar birbiriyle yarışırken, turistler ilk kez tattıkları aşureyi beğeniyle yedi. Muharrem ayı dolayısıyla Fatih Belediyesi tarafından Mısır Çarşısı’nda düzenlenen aşure etkinliğinde 10 bin kişilik aşure dağıtıldı. Tarihi Mısır Çarşısı’nda yapılan etkinlikte, usta aşçılar 40 çeşit malzeme ile dev kazanlarda aşure pişirdi.
 

Pişirilen aşureler daha sonra kuru meyveler renkli şekerler ve nar kullanılarak özenle süslendi. Aşure kazanlarından birinin üzerine ay yıldız motifi ve Malatya Pazarı yazısı yazıldı. Etkinlikte Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, dev kazanın başına geçerek vatandaşlara aşure ikram etti. Bir buçuk ton malzeme kullanılarak pişirilen aşure, vatandaşlardan ve turistlerden tam not aldı. Aşurenin tadına bakmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluştururken, vatandaşlar rengarenk süslenen aşurenin fotoğrafını çekmek için birbirleriyle yarıştı.

ÇETİN PALANCI RAHMETLE ANILDI

Muharrem ayının tüm dünyada yaşanan sorunların çözümü olması temennisinde bulunan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ”Geleneksel aşure günü etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Mısır Çarşısı çatısı altında yapıyoruz. Bu açıdan da son derece önemli bizim için. Malatya Pazarı’nın ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Rahmetli Çetin Palancı’nın da vasiyeti üzerine devam edecek bir etkinlik olacak inşallah. Bu yıl yine 10 bin kişiye ikram edilecek bir aşure var. 40 çeşit hububattan bir araya gelmiş. 1 buçuk ton malzeme kullanılarak hazırlandı aşure. Bu vesile ile Muharrem ayı mübarek olsun diyoruz. Muharrem ayındayız insanlığın, dünyanın bir çok sıkıntısı var. Bu vesile ile de bu sıkıntılara ve sorunlara çare olacak bir ay olur inşallah“ dedi.

AŞURE MALZEMELERİ

İçerisinde; çekilmiş buğday, nohut, fasulye, pirinç, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı, incir, dut kurusu, muhtelif kuru meyveler, gülsuyu, süt, şeker, şak fıstık (tuzsuz fıstık) çam fıstığı, kuş üzümü, fındık, beyaz badem, ceviz, nar, kişniş şekeri, damla çikolata, kiraz şekeri, toz Antep fıstığı ve Hindistan cevizi bulunan aşurenin sayısız faydası bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x