Malatya’nın marka değeri anketle belirlendi

Malatya'nın marka değeri anketle belirlendi

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Işık’ın ülke genelinde 20 ilde yaptırdığı “Şehirler ve İmajlar: Marka Şehir Olma Sürecinde Türkiye’de Malatya İmajı” konulu anket çalışmasının sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

25 Aralık 2015 - 00:08

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Işık’ın ülke genelinde 20 ilde yaptırdığı “Şehirler ve İmajlar: Marka Şehir Olma Sürecinde Türkiye’de Malatya İmajı” konulu anket çalışmasının sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Malatya Ramada Plaza Altın Kayısı Otel’de gerçekleştirilen ve çok sayıda basın mensubunun izlediği toplantıya Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Yeşilyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

 

“Şehirler ve İmajlar: Marka Şehir Olma Sürecinde Türkiye’de Malatya İmajı” konulu anket çalışması ileilgili sonuçları paylaşan İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Işık, “İletişim Fakültesi olarak Malatya ilimizin marka şehir olma sürecine destek vermek ve Malatya ilinin Türkiye’deki imajını ortaya koymak amacıyla bu çalışmayı yaptık. Bu araştırmayla marka şehir olma sürecine de katkı sağlamak ve ışık tutmak niyetindeyiz. Araştırma; Adana, Ankara, Artvin, Aydın, Bursa, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, Kocaeli, Niğde, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Rize, Sakarya, Sivas ve Van illerinde 1.067 kişi ile yüz yüze görüşme yapılarak gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanların %52,7’si erkek,%47,3’ü kadınlardan oluşmaktadır.

 

Araştırmaya göre her 100 kişiden 85’inin zihninde Malatya kelimesi olumlu çağrışım yapmaktadır. Malatya kelimesini duyunca ilk akla gelen şeyin  %78,1 ile kayısı olduğunu gördük. Bunu %9,2 ile İnönü Üniversitesi izlemektedir. Araştırmaya katılanların %26,3’ü Malatya’yı ziyaret ettiğini belirtmiştir. Malatya ilinin hangi bölgemizde yer aldığı sorusuna katılımcıların %69,3’ü doğru cevap vererek “Doğu Anadolu Bölgesi” şıkkını seçmişlerdir. Ankete katılanların %73,8’ine göre Malatya ilinin en önemli değeri ‘kayısı’dır. Araştırmaya katılanların %45’i Malatya’yı modern bir şehir, %28,5’i Malatya’yı bir sanayi şehri, %55’i Malatya’yı temiz, %64,1’i sakin, %55,6’sı güvenli, %40,5’i Malatya’yı ucuz bir şehir olarak görmektedir. Araştırmaya katılanların %56,7’si Malatya halkının dindar, %61,5’i Malatya halkının hoşgörülü, %62,1’i Malatya halkının sıcakkanlı, %57,3’ü Malatya halkının yardımsever, %42,9’u Malatya halkının girişimci, %50,7’si Malatya halkının çalışkan olduğunu belirtmekte, %25,9’u ise Malatya’da yaşamak isterim şeklinde bir kanaat taşımaktadır.” dedi. 

 

Yapılan sunumun ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, “İnönü Üniversitesi 41’inci yaşına girerken gerek fiziki gereksediğer alanda akademik çalışmalarını tamamlamış bir üniversitedir. Bundan sonra da artık üniversite olma gereğini yerine getirmek için çalışacaktır. Yapılan araştırma ve buluşlarla son yıllarda patent alabilen bir üniversite olduk. Üniversitelerin sivil toplumun, yerel yönetimlerin ve devletin ilgili kurumlarına raporlar hazırlayan, projeler sunan bir kurum haline gelmesi, rol model olması gerekmektedir. Tabii ki, bu işi yaparken üniversiteler, yerelleşmemeli ancak yerel olana yabancılaşmak gibi bir hatanın içine düşmemelidir. Bunlar arasında iyi bir denge kurulmalıdır. Diğer kurumlarla üniversitelerin ilişkilerine gelince, burada daima kurumsal sorumluluğu öne çıkaran bir yol izlenmelidir. Kurumlar arasındaki iletişimin ne olduğunun tam olarak ortaya çıkması ve bunun da zamanla kurumsallaşması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. İletişim Fakültesinin yeni bir fakülte olmasına rağmen başarılı çalışmalarıyla Malatya’ya katkı sağlamaya devam ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, sonuçları kamuoyu ile paylaşılan araştırmadan dolayı Prof. Dr. Metin Işık’ı ve arkadaşlarını kutlayarakTürkiye’deki üniversiteler arasında İnönü Üniversitesinin birçok alanda artık ön sıralarda yer almaya başladığını sözlerine ekledi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x