Reklam

Malatya Medya Sektörünü 4 Başlıkta Topladık

Malatya’da medya sektörünü son yaşananlardan sonra ayrıştırmak adeta farz oldu.

Malatya Medya Sektörünü 4 Başlıkta Topladık
Editör: Malatya Haber
02 Kasım 2021 - 19:45
Malatya’da medya sektörünü son yaşananlardan sonra ayrıştırmak adeta farz oldu. Dilim döndüğünce bu sektörü 4 kategoride siz değerli okuyucularımıza anlatmaya çalışacağım. 

1 – Kategori – Rantcılar ve Cepciler

Bu grup aşağı yukarı en eski dönemlere gidiyor. Yani 1970 li yıllardan bu döneme gelen sürecin içinde yer alan şahıslar. Bazıları rahmete erişse de geride katlar, villalar ve gayrimenkullar bırakmıştır. 

Bir gazetecinin 10’larca dairesi arsası villası olabilir mi? 

Resmi ilan sayesinde çıkardıkları kaliteden yoksun, memleket faydasına zerre katkı olmayan boyalı kağıt parçalarıyla bu kadar servet sizce de düşündürücü değil midir? 
Çok uzak değil yakın dönemlere kadar bir yerel tv kanalına çöreklenen dijital rant grubu çete gibi çalışmıştır. Bir müteahhitin her birine bir daire verdiğini sağır sultan bile duymuştur. 

Rahmetli Akif Çelik toprağı bol olsun konu bunlardan açıldığında esprisine hep derdi; 
“Malatya bu firavunlardan ne zaman kurtulacak?” 
Rahmetli oldu gitti ama maalesef o firavunlar hala tedavülden kalkmadı o kanal bu gazete, şu site fink atıyorlar ve sabırla seçim dönemini bekliyorlar. Çünkü seçimler onların bayramı. 
Haber ajansında çalışanlar, Haftalık, Aylık 3 Ayda bir gazete ve dergi çıkaranlarda kurduğu ikili ilişkiler ile herkesi kötü gösterip karalayarak kendilerine reklam, maaş, çıkar ve rant elde etmekten geri kalmadı kalmıyor, kalmayacak da…

Günümüzde ise 20 yılın üzerinde medya geçmişi olanların mal varlıklarını incelemenizi ve sorgulamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu sektörde Malatya’da bir daire, araba alan bir şahıs kesin sağlam bir rant kapısı oluşturmuştur. Aksi halde bitik esnaf bırakın reklam vermeyi abone olacak parayı bile verirken eli titremektedir. Hele de sosyal medya gibi haberin her saniye cebinizde olduğu bir dönemde kimse o kötü kokulu ve memleket faydasına olmayan kağıt parçasına para vermek istemez. Resmi ilanlardan gelen para personel maaşı, kira, vergi kesildiğinde zaten size taşınmaz aldıracak kadar yüklü bir para değildir. 
Bu gruba son olarak ufakcıları da dahil edip diğer gruba geçelim. 

Ufakcılar sektöre ya gazete dağıtarak, yada bende köşe yazarım diyerek sonradan dahil olan yalandan bizde varız görüntüsünü yapan, günler, toplantılar, sofra başlarında biten başında Malatya geçen bir site kurup  eskilerin tabiriyle bir kebaba, bir dürüme 300-500 e tamah eden grup. Bu grubu medya sektörünü tam olarak bilmeyen bazı siyasi örgütler, il başkanları ve bazı kurum müdürleri, başkanları kullanıyor. 

-    Kardeş bütçemiz fazla yok idare et bizi.
-    Beni her zaman pof pofla 
-    Deki! başkan şunu kınadı bunu kutladı.

Şeklindeki talimatlarla bu rant grubunu kullanmaktadır. Genç ve Yaşlı her yaştan bu gurubun üyesi hala varlıklarını sürdürmektedir. Ortalama 150-200 civarında oldukları tahmin edilmektedir. 

2 – Kategori – Sönük ve Ezik Grup 

Bu gurubu yazarken tebessüm ediyorum. Çünkü kendi küçük Dünyalarında başka işlerden elde ettiği gelirleri yada babadan, dededen kalan bağı, bahçeyi, arsayı satıp bu işi kârlı bir sektör görüp atılan haber ajanslarının en değerli müşterileridir. Bu gurubun mensuplarını ne belediyeler, ne valilik, ne de başka bir kurum ne davetiye yollar. Ne de katılım sağlamaları talep eder. 

Çünkü bu gurup kendileri bile bu sektörün yabancısı olduğunu bildiği için ne ikili ilişkilerde başarılıdır, Ne de davet edilecek kadar bu işte öne çıkan haberlere, risklere atılmıştır. Aman şununla papaz olmayayım, aman şu kınamasın beni, aman abonem iptal etmesin, aman beni mahkemeye vermesinler diye hep ödü kopar. Çünkü bağladıkları sermaye batarsa hesap verecekleri aileleri olduğu gibi başka yapacak işleri de yoktur. Bu gurubun en komik hali ise geçtiğimiz gün Kernek Meydanında verilen dayanışma pozuydu. Sönük ve Ezik Grup en sevmedikleri şahıs için bizi de gazeteci ve medya sınıfına koysunlar, bizde o kare de olalım edasıyla altını çiziyorum (maskesiz) verilen pozdu. Virüse yakalanmayı bile göze alırcasına o pozu verenlerin mutluluğu görmeye değerdi. 

Bir şeyler yapmaya çalışan ama eline yüzüne bulaştıran, etliye sütlüye karışmayan, özel haber yazmaktan son derece kaçınan ve yoksun dostlar bizi pazarda görsün grubudur. Eş dost vasıtasıyla reklam ve destek isteyen biraz utangaç biraz mağrur biraz da dürüst insan görüntüsünü kendilerine şiar edinmişlerdir. 

Kazayla seçimlerde bir aday yada bir siyasi figür ofislerini ziyaret edince Başbakan gelmiş gibi ağırlar beraber verilen pozları medya kanallarında manşetten verip mutluluk duyarlar. Ne diyelim Allah saadetlerini bozmasın… Bu gurupta yaklaşık 40-50 civarıdır. 

3 – Kategori – Bu Kim Ne Zaman Gazeteci Oldu?

En tehlikeli ve en ahlaksız, sinsi oldukları kadar tehlikeli olan guruptur. Gazete Dağıtıcıları, Sosyal Medyada her olaya atlayan tartışmacı tipler, Kendini eleştiri mekanizması gören, egolu, kibirli adını her yere yazdırmak için kırk takla atan guruptur. Genelde kategori başlığında kullandığım ibare bunlar için üretilmiştir. Medya sektörüne emek verenler bu tipler için bu soruyu kullanır. Son yıllarda türeyen bu gurup genelde siyasi beklentisi olan, medyayı güç olarak gören, kimse kendisi yada yandaşını haber yapmayınca bizde bir tane açalım diyen tayfadan oluşuyor. Bu gurup üniversitelere, belediyelere, başkanlara, Sivil toplum örgütleri başkanlarına en çabuk ve en yaygın ulaşan kimselerden oluşur. Akıl hocalığı yaparlar, herkesin kendilerine danışmasını ve kendilerine bilge süsü verirler. Davul misali içleri boştur ama sesleri çok çıkar. Onların derdi hiçbir zaman Malatya olmaz. İnsanlık menfaati olmaz. Kendini bir yere pazarlamak ve kuruma sokmak için canla başla mücadele ederler. Sektörün Kıytırık tabela derneklerine, cemiyetlerine üyelik ve yanısıra yönetici olurlar. İlk başlarda gazetecileri eleştirerek işe başlarlar. Eğer o eleştirilen medya gurubu yada gazeteci bu tipleri kaale alır cevap yazarsa amacına ulaşırlar. Dayak yemesi çok yüksek bir guruptur. Çünkü gazeteciliği çamur, iftira, iş bozmak, inatlaşmak gibi algılayıp davrandıkları için her an başlarına bir şey gelmesi muhtemel tehdit ve küfürlere maruz kalan guruptur. Girdikleri kurumda kümelenme ve eş, dost, akrabasını yerleştirmeye güç kazanmaya çalışırlar. Adamcılığı severler. Hele de biri sensin abi, abla dedi mi bitti. Bu gurupta yaklaşık 100 - 150 civarıdır.

4- Kategori – Gerçek Gazeteciler

Bu kategoriye ne zaman geleceğinizi sabırla beklediğinizin farkındayım. As solistler en son çıkar diye bir kural vardır eğlence hayatında. O yüzden gerçek emektarları sona bırakmak istedim. Yukarıdaki kategorilerin varlığına hayret ve şaşkın olduğunuzu biliyorum. Maalesef hayatın gerçekleri. Ne kadar zor bir iş yaptığımızı anlayın, kimlerle uğraştığımızı, hangi güzide kurumlarımızı bunlardan ve amaçlarından uzak tutmak istediğimizi anlayın diye açık açık yazmak istedim. Gerçek gazeteciler olarak hiç kimseden asla korkmadık. Tehdit telefonları, şantajlar, karalamalar, fiili saldırılar her şeye göğüs gerdik. Sadece Malatya ve Şehrin Geleceği için çalıştık. Kurumları kötü yönetenlerin karşısında olduk. Kimselerle kişisel çatışmalara girmedik. Kamuoyunu asla aldatmadık. Bu işi hakkıyla yapan koca şehirde sadece 10-15 kişi var. İster inanın ister inanmayın. Onları da sayın deseniz sayamam. Sadece tahmin ediyorum. Mahkeme koridorları aşındırmayan, bardağın dolu tarafını görüp boş tarafını eleştirmeyen, televizyon ekranlarında belediye başkanlarına sivri sorular sormayan kimseleri maalesef bu kategoriye dahil edemiyoruz. Bir söz vardır çok sevdiğim derki ; “Hayatının belirli bir bölümünde bedel ödemeyenler, Başarısızlığın bedelini bir ömür öderler”  bu işte bedel ödemezseniz gelişi güzel ben gazeteciyim diyemezsiniz. Dernekte kursanız, demokratik olmayan yollarla seçimde yapsanız kağıt üzerinde yazan isminiz sizi gazeteci yapmaz. Ajansların haberiyle ayakta kalmaya çalışan muhabir çalıştırmayan, özgün haber kovalamayan kimselerden gazeteci olmaz. Her yemekli toplantıda boy gösteren, Siyasilerle dirsek teması kuran, bulunduğu derneği, kurumu o siyasi partiye arka bahçesi yapandan gazeteci olmaz. 
Ne yaptın bu şehir için?
Memleket menfaatini ne kadar savundun?
Hangi yanlışa dur dedin?
Hangi hırsızlığı ifşa ettin?
Hangi yolsuzluğu açığa çıkardın?
Akçeli işlerden ne kadar uzak durdun?
Sualleri gerçek gazetecilere sorulacak en temel sorulardır. 
Ayrıca başka bir meslekleri, aileden kalma yada yan gelirleri yoksa kiracı ve toplu taşıma kullanan insanlardan genellikle oluşur. Talimat almazlar, Ismarlama haber yapmazlar. Birilerini memnun etme gayretine düşmezler. Bu uğurda her şeyi göze alan insanlardır. 


 
 
  
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Malatya'da Salon Futbol Turnuvası Başladı
Malatya'da Salon Futbol Turnuvası Başladı
İYİ Parti Malatya İl Başkanı Merkeze Çekildi
İYİ Parti Malatya İl Başkanı Merkeze Çekildi