• Reklam
Malatya Film Festivali Onur Ödülü 3’e bölündü

Malatya Film Festivali Onur Ödülü 3'e bölündü

Geçtiğimiz yıl yapılması planlandıktan sonra ertelenen 7'nci Malatya Film Festivali'nde Usta oyuncu Halil Ergün'e verilmesi planlanan Onur Ödülü bu yıl üç'e bölündü.

12 Haziran 2017 - 17:49 - Güncelleme: 28 Haziran 2017 - 11:32

Geçtiğimiz yıl yapılması planlandıktan sonra ertelenen 7'nci Malatya Film Festivali'nde Usta oyuncu Halil Ergün'e verilmesi planlanan Onur Ödülü bu yıl üç'e bölündü. Belkıs Özener ve Mesut Uçakan'da verilecek olan Onur Ödülü 9-16 Kasım 2017 tarihinde yapılacak olan Kristal Kayısı Film Festivalinde takdim edilecek. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Malatya Valiliği’nin katkılarıyla, 9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında 7.’si düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali’nin “Onur Ödülleri” sinemamıza büyük emek vermiş, birbirinden değerli üç ustaya takdim ediliyor.

Festivalin bu yılki onur ödülü sahipleri; rol aldığı pek çok önemli filmle hafızalara kazınan, usta oyuncu Halil Ergün, seslendirdiği unutulmaz şarkılarla Yeşilçam’a renk katan Belkıs Özener, kendine has duruşu ve filmleriyle Türk sinemasında derin izler bırakan yönetmen Mesut Uçakan.  

Özgün filmlerin oyuncusu; Halil Ergün 

Halk Oyuncuları’nda Teneke adlı oyunla profesyonel oyunculuğa adım atan ve 1976’da Vasıf Öngören, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman ile Ankara Birlik Sahnesi’ni kuran Halil Ergün,43 yıl önce Yılmaz Güney’in senaryosu olan İzin filmiyle sinemaya başladı.1988 yılında ‘Kadın Dul Kalınca’ filminde Fatma Girik‘le birlikte oynayan Ergün,1995 yılında yönetmenliğini Ümit Elçi’nin yaptığı Erhan Bener’in aynı adlı romanından uyarlanan Böcek filminde Nurseli İdiz, Füsun Demirel ve Meltem Cumbul ile başrolleri paylaştı.Film, aynı yıl Halil Ergün’e 3 kez En iyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı. 

Çok sayıda toplumsal gerçekçi filmed rol alan usta oyuncu Halil Ergün, mesleğinde olduğu kadar kişisel yaşamında da insan hakları konusundaki duyarlılığıyla tanınıyor. Canlandırdığı karakterlerle önemli başarılara imza atan Halil Ergün’e 7.Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek. 

Yeşilçam Şarkılarının Sesi: Belkıs Özener 

16 yaşındayken Tepebaşı'nda ilk defa sahneye çıkan Belkıs Özener, Yeşilçam’ın 4 yapraklı yoncası Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’in yerine, unutulmaz Yeşilçam filmlerinde şarkılar seslendirdi.

Bu yıl Yeşilçam’da 50. yılını kutlayacak olan 81 yaşındaki Belkıs Özener, Fosforlu Cevriye, Sevemedim Kara Gözlüm, Karakolda Ayna Var, Azize gibi Yeşilçam’ın sevilen eserlerinin sesi olarak hafızalarda yer etti. İlk olarak 1967 yılında “Sinekli Bakkal” filmiyle Yeşilçam’a adım atan Özener’e bu yıl 7.Malatya Uluslararası Film Festivali tarafından “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek.  

Sinemada Bir Duruş; Mesut Uçakan  

Sinemamıza 80’li yılların sonu ve 90’lı yılların başında “Reis Bey” ve “İskilipli Atıf Hoca” filmleriyle katkıda bulunan usta yönetmen Mesut Uçakan, 1978 yılında başrollerini Müjde Ar ve Bulut Aras’ın paylaştığı “Lanet” isimli filmiyle ilk uzun metrajını çekti. 

Türk Sineması’nda bazı ilkleri de başlatan usta yönetmen, “Kavanozdaki Adam (1987)” ile ilk defa bilim-kurguyu denedi. “Reis Bey (1988)” ile koyu sansür döneminde ilk defa yargıyı eleştiren Uçakan, “Kelebekler Sonsuza Uçar  İskilipli Atıf Hoca (1993)” isimli filmiyle ilk defa İstiklâl Mahkemeleri şahsında yakın tarihimizi cesur bir şekilde eleştirdi.  

Bazıları hasılat rekorları kıran filmlerinin senaryolarını da çoğunlukla kendisi yazan Uçakan’ın hemen her filmi gösterildiği dönemde büyük yankı uyandırdı, yoğun tartışmaların odağı oldu. Özellikle “Reis Bey” ve “Kelebekler Sonsuza Uçar / İskilipli Atıf Hoca” filmleriyle çeşitli ödüllere layık görülen Mesut Uçakan’a 7.Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP'li Başkan AKP'li Battalgazi Belediyesini Eleştirdi
AKP'li Başkan AKP'li Battalgazi Belediyesini Eleştirdi
Malatya'da Tam Gün Su Kesintisi Yaşanacak!
Malatya'da Tam Gün Su Kesintisi Yaşanacak!