Reklam

Malatya Film Festivali İçin Kampanya Başlatıldı

Malatya Valiliği'nin bu yılın kasım ayının ilk haftasında yapılması planlanan 7. Malatya Uluslararası Film Festivali'ni iptal etmesi üzerine sinema severler Change.org sitesinden, sinema sektörü ise www.malatyafilmfestivaliiptaledilmesin.com üzerinden kampanya başlatarak festivalin bu yıl yapılmasını istedi.\r\n

Malatya Film Festivali İçin Kampanya Başlatıldı
Editör: Malatyadan
14 Ekim 2016 - 00:09
Malatya Valiliği'nin iptal kararına karşılık sinemaseverler Change.org sitesinden de kampanya başlatmışlardı.
Valilik açıklama yapmıştı. Yapılan haberlerin ardından Türkiye'de ses getiren ve sinemacıların tepkisiyle karşılanan iptal haberinin ardından açıklama yapan Malatya Valiliği festivalin iptal edilmediğini ileri bir tarihe ertelendiğini bildiren bir basın açıklaması yaptı. Hülya Darcan ve Halil Ergün'e verilecek onur ödülünü ve Belkıs Özener'e verilecek emek ödülü, bu yıl çıkaracağı sinema teknik kitabını basına duyuran; ulusal ve uluslararası uzun ve kısa film yarışma başvurularını tamamlayan; sosyal medya hesaplarından uluslararası bölümde yarışacak filmlerini duyurmaya başlayan festivalin son bir ay kala 2017 yılına ertelenmesine yönelik açıklama, sinemacıları tatmin etmemiş olacak ki, yeniden bir bildiri yayınlayarak imza kampanyası başlattılar. 

Kampanyaya katılanlar

 BİROY (Sinema Oyuncuları Meslek Birliği)
SE-YAP (Sinema Yapımcıları Meslek Birliği)
SENARİSTBİR (Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği)
SENDER (senaryo yazarları derneği)
SİYAD (Sineme Yazarları Derneği)
SETEM (Sinema Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği)
FİLM-YÖN (Film yönetmenleri Derneği) 

Bu yıl yapılması isteniyor

 TESİYAP'tan (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği) oluşan Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği üyelerinin katıldığı imza kampanyasına pek çok yönetmen, senarist, oyuncu imza atarak, festivalin bu yıl içinde belirlenen yeni bir tarihte yapılmasını talep ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Adana, Antalya, Edirne, Van film festivalleri dahil hiçbir festivalin iptal edilmediği ya da ertelenmediği yılda, Türkiye'nin prestijli festivalleri arasında gösterilen Malatya Film Festivali'nin yedinci yılında ertelenmesi, Malatya Valiliği'nin ertelenme gerekçesi sinemacıları tatmin etmedi. Festivalle ilgili sinemacıların www.malatyafilmfestivaliiptaledilmesin.com üzerinden bir açıklama yaparak, imza kampanyası başlattı. 

İşte o açıklama

 "Biz aşağıda imzası bulunan sinemacılar, sanatçılar, gazeteciler, sinema yazarları, akademisyenler ve siyasetçiler 7 yıl gibi kısa bir zamanda ülkemizin en önemli sinema ve sanatsal etkinliklerinden biri olmayı başaran ve gelenekselleşen Malatya Uluslararası Film Festivali’nin, 2016 yılında yapılmayacak olmasını şaşkınlık, üzüntü ve esefle karşıladık. Malatya Valiliği’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlendiği bütün organizasyonlar devam ederken, hazırlık aşamalarının sonuna gelinmiş film festivalinin yapılmaması sanata duyarsızlıktan başka bir şey değildir. Ayrıca festivalin sanatsal içeriğini belirleyen ve sinema konusunda uzman kişilerden oluşan Danışma Kurulu üyelerinin görüşlerinin dahi alınmadan ertelenmesine kanaat getirilmesi, bu yıl onur ödülü verileceği açıklanan Hülya Darcan ve Halil Ergün’e, emek ödülü verileceği açıklanan Belkıs Özener’e, sinemaya ömür harcamış bu değerli sanatçılara yapılacak en büyük ayıptır. Bu erteleme kararı, festivale jüri gönderen NETPAC (Network for the Promotion of Asian Cinema) ve festivalleri tanıma konusunda en önemli kriteri ‘süreklilik’ olan FIPRESCI (International Federation of Film Critics) gibi sinema sektörünün en önemli oluşumlarına karşı Malatya Uluslararası Film Festivali’nin saygınlığını azaltacaktır. Yıllarca, bu festivalin gelişimi ve kalıcılığı için her türlü desteği vermiş olan aşağıda imzası olan bizler, bir an önce bu karardan vazgeçilmesini umuyoruz. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin, ilk açıklanan tarihte olmasa bile bu sene içinde belirlenen elverişli bir tarihte düzenlenmesini talep ediyoruz. Ayrıca, tüm sinemaseverleri, meslek birliklerini, sinema sanatçılarını ve akademisyenleri kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz."