Reklam
Reklam

Malatya'da Emlak Yatırımı İçin İnternette En Çok Aranan Bölgeler

Malatya, Türkiye’nin en kalabalık 27. Şehri olarak biliniyor. 1 Milyona yaklaşan nüfusu ile büyümeye devam eden Şehirler arasında yer alan Malatya, Yukarı Fırat Bölümüne kurulmuş bir şehir.

Malatya'da Emlak Yatırımı İçin İnternette En Çok Aranan Bölgeler
Editör: Malatyadan
03 Aralık 2019 - 12:20
Malatya, Türkiye’nin en kalabalık 27. Şehri olarak biliniyor. 1 Milyona yaklaşan nüfusu ile büyümeye devam eden Şehirler arasında yer alan Malatya, Yukarı Fırat Bölümüne kurulmuş bir şehir. Türkiye’nin en eski şehirlerinden biri olan Malatya, Hitit dönemine kadar uzanan bir tarihe sahiptir.Malatya diğer küçük şehirlerin aksine dışarıya sürekli olarak göç veren şehirlerden birisi değil. Bölgenin kendi içinde nüfusu ve sanayisi gelişmeye her geçen gün devam ediyor. Buna bağlı olarak şehirde emlak piyasası da oldukça hareketli bir durumda. Malatya’nın en popüler bölgelerinde konut fiyatlarını ve piyasa durumlarını sizler için hazırladık.Şeyhbayram, Yeşilyurt MalatyaŞeyhbayram, Yeşilyurt mahallesine bağlı bir mahalle. Yeşilyurt bölgesinde konut durgunluğuna rağmen, fiyat artışları devam ediyor. Bölgede ortalama m2 fiyatları 1800TL civarında. Bölgenin amortisman süresi ise 22 yıl olarak hesaplanıyor. Ortalama 100 m2 bir konutun fiyatı 130 Bin TL ile 220 Bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu bölgede ev kiraları 450 TL ile 800TL arasında değişiyor. Ortalama olarak ise 675TL gibi bir fiyata buradan kiralık ev bulmak mümkün.

Yeşilyurt bölgesi Malatya’nın en popüler bölgelerinden birisi. Bölgenin iş gücü noktalarına yakın olması, sosyal etkinlikler, yaşam refahı gibi konularda artan değerler göstermesi, bölgede konut fiyatlarının artabileceğinin en önemli işaretleri olarak gözüküyor. Şeyhbayram mahallesi şu an Malatya’da konut almak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak gözüküyor. Bölgenin gelecekte alacağı yatırımlar göz önüne alındığı zaman, konut almak isteyenler için şimdiden bir fırsat bölgesi olduğunu söylemek mümkün.Bostanbaşı, Yeşilyurt MalatyaBostanbaşı, Yeşilyurt mahallesine bağlı bir diğer ilçe. Bölgenin özellikleri Şeyhbayram ile benzerlik gösteriyor. Bölgede son zamanlarda lüks konut projelerinin yapımı devam ediyor. Konut projelerinin bir hayli fazla olduğu Mahalle, gelecekte Malatya’nın ve Yeşilyurt’un en değerli mahallesi olabilir. Bostanbaşı bünyesinde Malatya’nın eğitim alanında önde gelen liselerini de barındırıyor. Yeni eğitim sisteminde ailelerin yakın olduğu okulun önemli rol oynaması, birçok vatandaşın gelecekte Bostanbaşı’na oturma planları yapmasını sağlıyor. Bölgede ortalama konut fiyatları son yıllarda 150 Bin TL civarına kadar gelmiş durumda. Bu bölgede kiralık daire arayan vatandaşların gözden çıkarması gereken rakamlar ise (100 M2 için) 500 ile 700TL arasında değişiyor.

Çöşnük, Battalgazi MalatyaÇöşnük, Battalgazi İlçesine bağlı bir mahalle. Bölge Malatya’da son zamanlarda en çok değerlenen bölgeler arasında ilk sırayı yer alıyor. Çöşnük Mahallesinde m2 fiyatları 1250TL – 1300TL arasında bulunuyor. Bölgede son yıllarda çok fazla konut projesi olmasına rağmen, yeni yapılan konutlar ilgi görmeye devam ediyor. Bölgeye artan ilgi, bölgenin amortisman sürelerinde de önemli düşüşler olmasını sağladı. Çöşnük amortisman süresi 19 yıl ile Malatya’nın en iyi sonuçlarını veriyor. Bölgenin merkezi olması ve konutların yeni olması, tercih edilebilirlik oranını bir hayli fazla arttırıyor.  Çöşnük Mahallesinden ev almak isteyen bir vatandaşın 100M2 bir daire için, 90 Bin TL ile 160 Bin TL arasında para ödemesi gerekebiliyor. Bölgede eski konutların fiyatı oldukça uygun olurken, yeni konutların fiyatlarında ise ciddi bir artış var.

Çöşnük’te son yıllarda yaşanan gelişmeler ve artan konut sayısı ile kira rakamları da ciddi anlamda değişiklikler gösterebiliyor. Eski konutlarda kira fiyatları 100M2 bir daire için 400TL gibi rakamlara kadar düşerken, bu rakamlar yeni konutlarda 700TL’e kadar çıkıyor.Doğanşehir, MalatyaDoğanşehir, Malatya’nın en kalabalık ilçelerinden birisi. Bölge son yıllarda çok fazla yatırım almamış olmasına rağmen, konut hareketliliğini devam ettiriyor. Bölgede konut fiyatları 70 Bin TL ile 160 Bin TL arasında değişiyor. Amortisman süresi ise ortalama 21 olarak hesaplanmaktadır. Bölgede yatırımların az olmasına rağmen, iş gücü, sosyal yaşam ve diğer olanaklar oldukça gelişmiş durumda. Bütün bunlara bakıldığında, Battalgazi bölgesine yapılan yatırımlardan sonra Doğanşehir’de yatırım alacak yeni bölgeler arasında bulunuyor. Bölgenin ortalama m2 fiyatları 1200TL civarında değişiyor. Ortalama kira fiyatları ise 400-700TL arasında değişiyor. Malatya’da ev almak isteyen yatırımcılar, bölgenin gelecekte alabileceği potansiyel yatırımları detaylı olarak inceledikten sonra bölgeye yatırım yapabilir.

Satılık Daire Aramak İçin Web Araçları Kullanın!Dünyanın önde gelen emlak platformlarından birisi olan Flatfy Türkiye’nin her noktasında emlak aramak için kullanabileceğiniz bir internet aracı. Daha önce Türkiye’de yapılmayanı yapan Flatfy, internet üzerinden topladığı tüm emlak ilanlarını tek tıkla kullanıcılarına sunuyor. Satılık daire arayan kullanıcıların daire ararken filtreleme seçeneklerini kullanması, emlak arama sürecini daha kısa bir hale getiriyor. İnternetten yaptığınız arama süresini düşürerek daha çok emlak ilanını fiziksel olarak ziyaret edebilirsiniz.