Reklam

Malatya'da Yıkılan Bina Olayında 3 Kişi Tutuklandı

Malatya’da Sıtmapınarı Mahallesinde İnönü Caddesinde bulunan 2 Katlı bina yanlış ve izinsiz tadilat nedeniyle çöktü.  

Malatya'da Yıkılan Bina Olayında 3 Kişi Tutuklandı
Editör: Malatya Haber
11 Kasım 2021 - 19:16
Malatya’da Sıtmapınarı bölgesinde İnönü Caddesinde bulunan 2 Katlı bina yanlış ve izinsiz tadilat nedeniyle çöktü.  

Malatya Şifa Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde bulunan altında iş yerleri, üstünde ise kahvehane bulunan 2 katlı bina, saat 16.50 sıralarında yanlış ve tadilat gerekçesiyle çöktü.
Büyük gürültüyle meydana gelen çökme sırasında alt katta bulunan lokantadan 4 kişinin koşarak dışarıya çıktığı belirtildi. Göçükle birlikte toz bulutu dağıldıktan sonra iki katı iç içe giren binanın enkazı altında kalanların kurtarılması için bölgeye çok sayıda AFAD, itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Valisi Aydın Baruş ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Malatya’da meydana gelen çökme olayı ve enkazda devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Devletin bütün imkanları ve kurumlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa temennisinde bulundu.

ALTUN: DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARIYLA VE KURUMLARIYLA BÖLGEDE

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından binanın çökmesiyle ilgili paylaşım yaptı.

Altun, “Malatya'da bir binada meydana gelen göçük nedeniyle oluşan enkaz sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Devletimiz tüm imkanlarıyla ve kurumlarıyla bölgededir. Göçükten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.
Duamız, kalbimiz Malatyalı kardeşlerimizle”
ifadelerini kullandı.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN AÇIKLAMA

Binanın çökmesiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Malatya merkezde bir binanın çökmesi sebebiyle 13 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Geçmiş olsun Malatya. Yanınızdayız” dedi.

Polis ekipleri çevrede önlem alırken, AFAD ve itfaiye ekipleri ise enkazda arama-kurtarma çalışması başlattı. Ekipler tarafından enkazdan çıkarılan yaralılar, olay yerinde hazır bekleyen sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahale sonrası kentteki hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı.

AFAD: 447 PERSONEL GÖREV YAPIYOR

AFAD tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Malatya Merkez Yeşilyurt ilçesinde bulunan ve 2 katlı olduğu değerlendirilen bir binada henüz bilinmeyen nedenle göçük meydana gelmiştir.

* Enkazdan şu ana kadar 13 vatandaşımız çıkarılarak hastaneye sevk edilmiştir. Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Sivas ve Adana illerinden arama ve kurtarma ekipleri faaliyetlere destek vermek üzere bölgeye sevk edilmiştir.

* Arama kurtarma ekipleri ile birlikte arama köpekleri ve AFAD mobil koordinasyon merkezi bölgeye ulaşmıştır.

* Malatya’da çöken bina enkazında AFAD, itfaiye, UMKE ve STK’lardan toplam 447 personel ile yürütülen arama kurtarma çalışmaları sonucunda 13 vatandaşımıza yaralı olarak ulaşılmıştır. Enkazda çalışmalar kontrollü olarak sürdürülmektedir.

2 Yaralının ciğerlerinde kanama olduğu için tedavi altına alınırken kazada hayatını kaybedenin olmaması yüreklere su serpti. 

3 KİŞİ TUTUKLANDI!

Olayla ilgili olarak yürütülen soruşturmada izinsiz ve ruhsatsız tadilat yapıldığı gerekçesiyle Tavukçu Hikmet isimli firma sahibi ve diğer 2 kişi tutuklandı. 1 Kişi serbest kaldı. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rektör Aysun Bay Karabulut ile Özel Röportaj
Rektör Aysun Bay Karabulut ile Özel Röportaj
Malatyalı Bakan Gürdal Akşit Vefat Etti
Malatyalı Bakan Gürdal Akşit Vefat Etti