Malatya’da Kayısı Don Riski Uyarısı

Malatya'da Kayısı Don Riski Uyarısı

Elazığ Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan değerlendirmeye göre Malatya ve çevre illerde don riski görüleceği belirtildi.

07 Nisan 2017 - 19:28 - Güncelleme: 21 Nisan 2017 - 21:18

Elazığ Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan değerlendirmeye göre Malatya ve çevre illerde don riski görüleceği belirtildi.

Son bir kaç yıldır Mart ayının son haftasında görülen don afetiyle binlerce Kayısı üreticisi mağdur olmuş Dünya Kayısı Başkenti Malatya'da kayısı fiyatlarında muazzam bir artış gözlemlenmişti. Geçtiğimiz yıl az bir afet ile yine donan kayısı bu yıl hiç bir riskin olmaması sebebiyle son derece güvende bir çiçekleme yaşarken meteoroloji yine çiftçilerin yüreğini ağzına getirdi.

Açıklamalada şu ifadelere yer verildi.

Yaptığımız meteorolojik değerlendirmelere göre; Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl il geneli ile Adıyaman’ın Çelikhan, Sincik, Tut ilçelerinde 10.04.2017 Pazartesi ve 11.04.2017 Salı günü gece ve sabah saatlerinde; havanın az bulutlu ve açık geçecek olması ile birlikte kuzeyden gelen soğuk havanın etkisiyle, özellikle yüksek rakımlı yerlerde, vadi içerisinde kalan bölgelerde, kuzey ve doğu yamaçlarında hava sıcaklıkların 0°C’nin altına düşecek olması sebebiyle hafif yer yer orta kuvvette zirai don riski bulunduğundan zirai faaliyetlerle uğraşan üreticilerimizin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x