Malatya’da Güvenli ve Verimli Sürüş Anlatıldı

Malatya'da Güvenli ve Verimli Sürüş Anlatıldı

MOTAŞ Son yıllarda artan otobüs ve Trambüs kazalarının önüne geçmek için eğitim seminerlerini aralıksız sürdürüyor. 

09 Mayıs 2017 - 19:20 - Güncelleme: 17 Mayıs 2017 - 00:59

MOTAŞ Son yıllarda artan otobüs ve Trambüs kazalarının önüne geçmek için eğitim seminerlerini aralıksız sürdürüyor. 

Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Güvenli ve Verimli Sürüş Teknikleri Eğitimi Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.  

Güvenli sürücülük ve teknik eğitmeni Yener Gülünay tarafından verilen eğitim programında güvenli ve verimli bir sürüş için gerekli olan teknik bilgiler aktarıldı.  

Güvenli sürüş eğitmeni Gülünay sunumunda özetle şu bilgileri paylaştı: 

Hatalarımızı düzeltmek için farkına varalım

Trafikte haklı olmak kaybettiklerimizi geri getirmez.  Bundan dolayı haklı da olsak bir kazayı engellemek için önceliğimizden vazgeçelim. Bu davranış karşınızdakini kurtardığı gibi bizi de riskten kurtarır. 
İlk düğmeyi yanlış iliklerseniz gerisi yanlış gider. Bu nedenle başlangıcı doğru yapalım ki arkası doğru devam edebilsin. Araç hâkimiyeti için en öncelikli kural doğru oturma pozisyonunda olmaktır. Doğru pozisyonda araç kullanırsanız araca olan hâkimiyetiniz artar; hataları ve yanlışları önceden fark edebilirsiniz. Hatalı sürüş size kaybettirdiği gibi kurumunuza da kaybettirir. Ayrıca verimli sürüş için yapmanız gerekenleri göz ardı etmeyin. Daha düşük maliyet için verimli sürüş tekniklerini uygulayın.  Bildiğiniz gibi akaryakıtta dışa bağımlıyız. Ne kadar verimli sürüş tekniklerini uygularsak dışarıya akacak milli serveti o kadar engellemiş oluruz.  Sürücü doğru zamanda doğru yerde durabilirse hayatını kurtarabilir. Her zaman trafikte önleyici tedbiri biz alalım. Zarara uğradıktan sonra haklı olmanın bir faydası yoktur. Hız daima felakettir. Tehlikeyi görüp olasılıklara göre pozisyon alın. Doğru yer ve zamanda yavaşlayın. Takip mesafesini muhafaza edin. Trafik kurallarını çiğneyecek derecede kendinize aşırı güvenmeyin bilgilerine yer verdi. 

“Kaza oranında %111 düşüş sağladık” 

2016 yılında uygulamalı olarak verilen “Güvenli ve Verimli Sürüş Teknikleri” eğitimi ve yıl içerisinde farklı konularda alanında uzman eğitimciler tarafından gerçekleştirilen eğitim programlarıyla toplu taşımada ivmenin istenilen düzeye doğru yükseldiğini söyleyen MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı şu bilgileri paylaştı:  “Sürücü hatalarından kaynaklanan trafik kazalarını her yıl belli aralıklarla masaya yatırıyoruz. İstatistiki verilerdeki tüm etkenler insan olarak hepimizi ilgilendirmekle beraber toplu taşıma hizmeti yürüttüğümüzden sürücü hatalarından kaynaklanan kazalar bizi birinci derecede ilgilendiriyor. Bu nedenle yürüttüğümüz eğitim programlarında ‘Güvenli ve Verimli Sürüş Tekniklerini kapsayan eğitimlere ağırlık veriyoruz.  Personele verdiğimiz eğitimlerin faydasını yıl içerisinde gözlemledik. Önceki yıllara göre kaza sayısında %10 düşüş yaşandı. 2016 yılında yaralamalı kazalarda %111 düşüşle sadece 18 kaza yaşandı. Son iki yılda ölümlü kazaya karışmadık. Günde 155 araçla trafikte yoğun olarak çalıştığımız göz önüne alındığında karıştığımız kaza sayısının oldukça düşük olduğu görülecektir. Ancak bu sayıyı daha da minimum seviyeye düşürmek azmindeyiz” dedi. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı'dan Rus Ruleti
AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı'dan Rus Ruleti
Yeşilyurt Belediyesi'nden Şok Uygulama
Yeşilyurt Belediyesi'nden Şok Uygulama