Malatya’da Ekmek Fırınları Bıçak Sırtında

Malatya'da Ekmek Fırınları Bıçak Sırtında

Yükselen Dövizin ardından maliyetlerin bir çok kalemde artmasıyla kapatan Esnaf’ın ardı arkası kesilmiyor.

10 Haziran 2019 - 03:50 - Güncelleme: 22 Haziran 2019 - 16:50

Yükselen Dövizin ardından maliyetlerin bir çok kalemde artmasıyla kapatan Esnaf’ın ardı arkası kesilmiyor. Alım gücünün iyice daraldığı ve Enflasyonun çift hanelerde seyir etmesi bir çok sektörü etkilediği gibi fırıncı esnafını da derinden etkiledi. Malatya deyimi ile adı Açık Ekmek olan pide’nin dengeye oturmasının ardından Somun Ekmek Fırınlarına her hangi bir zam yapılmaması esnafı kara kara düşündürüyor. Konuyla ilgili olarak yıllardır Beşkonaklar’da Fırın çalıştıran ve sektörün öncü isimlerden olan Büyükelçi Somun Ekmek Fırını işletmecisi Murat Büyükelçi “ Aylardır maliyetine satış yapıyoruz. Personel çıkarmamıza rağmen yine de zararın önüne geçemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde İlgili birimlerin zam oranını değerlendireceği bize söylendi. Merakla bekliyoruz.

TEMMUZ’DA 1.25 TL OLACAK!

Murat Büyükelçi Zam taleplerinin değerlendirmede olduğunu belirterek “Temmuz ayında Ekmeğin 1,25 TL olmasını bekliyoruz.” Dedi. Büyükelçi; “Yüzde 33 Doğalgaz’a, yüzde 33 Elektriğe, yüzde 40 Maya’ya, yüzde 50 Un’a zam yapıldı. 70 TL olan Un’un torbası 100 TL oldu. Bu zamların ardından hala aynı fiyatla ekmek satmak akılla bağdaşmıyor. Şuan bir ekmeğin maliyeti 1 TL’dir. Belediye’nin Ekmek Fabrikası olan MEGSAŞ bile zararına ekmek satıyor. Eğer denildiği gibi kısa zamanda 25 Kuruşluk zam yapılmazsa fırınların yüzde 80’i kapatır. Sonuçta kimse zararına iş yapmak istemez.” Dedi.

İSRAF’IN ÖNÜNE GEÇMEK ADINA POŞET EKMEK

Aşağı yukarı 1 yıldır 50 gr poşet ekmek üretimine geçen Büyükelçi Somun Ekmek Fırını israfın önüne geçmek adına önemli bir hamle yaptı. Murat Büyükelçi “ İsraf son yıllarda kat kat arttı. Buna katkı sunabilmek ve hijyeni daha çok arttırmak adına poşet ekmek üretimini başlattık. Kısa zamanda halkımız yoğun ilgiyle karşıladı. Fakat zamların ardından ambalaj maliyetimiz bile arttı.  Derhal zam bekliyoruz. Aksi takdirde anahtarlarımızı götürüp valiliğe bırakmak zorunda kalıp kepenk indirmeye gideceğiz ” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x