• Reklam
Malatya’da Ekmeğe Zam Yapıldı!

Malatya'da Ekmeğe Zam Yapıldı!

Malatya Fırıncılar, Unlu Maddeler ve İmalatçılar Odasına bağlı pide fırınlarında ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı.

04 Eylül 2018 - 14:15 - Güncelleme: 21 Eylül 2018 - 12:02

Malatya Fırıncılar, Unlu Maddeler ve İmalatçılar Odasına bağlı bazı fırınlar ekmeğe 25 kuruş zam yaptı. Henüz 6 ay dolmadan yapılan zam oranı yüzde 50 oldu. 

Tırnaklı Pide 150 gr. 1.25 TL'ye satılmaya başlandı. Hem gramaj düşerken hem zam yapılması zam oranını yüzde 70 seviyelerine çıkardı. Geçtiğimiz yıl 250 gr olan ekmek 1 TL'den satılırken bu yıl aynı para ama 150 gramdan satılıyordu. 

Tırnaklı Pide'nin Kilosu 8.75 TL satılırken, Somun Ekmeğin Kilosu 5 TL'ye satılıyor. 

Unlu Maddeler ve İmalatçılar Odasından Açıklama Yapılmıştı.

Ekmeğe yapılacak zam ile ilgili Malatya Fırıncılar, Unlu Maddeler ve İmalatçılar Odasından Temmuz ayında açıklama yapılmıştı. "Türkiye genelinde un ve mayaya gelen zam ekmeğe de yansıdı diyen Oda Başkanı Mehmet Büyükelçi, “Eylül ayı içerisinde ekmek zamlanacak. 150 gramlık ekmek Malatya’da 1,50 TL olmaz ama 1,25 olur. Malatya’da daha zam talebinde bulunmadık. Bütün iller talepte bulunduktan sonra bizler de talepte bulunacağız.” Dedi.

Somun ekmeğe henüz bir zam söz konusu değilken yakın bir zamanda onunda zamdan nasibini alacağı aldığımız bilgiler doğrultusunda.

KAFASINA GÖRE KEYFİ İŞ YAPIYOR!

Öte yandan aldığımız bilgiye göre fırın işletmecilerinin Oda Başkanı Mehmet Büyükelçi'yi istişare için toplantıya çağırdıkları, fakat Büyükelçi'nin bu toplantıya gelmeyerek kafasına göre zam kararını alıp uyguladığı iddia edildi.

BAKANLIĞA ŞİKAYET OLMASI DURUMUNDA ZAM GERİ ÇEKİLİR Mİ?

İstanbul’da Fırıncılar Odası’nın yaptığı zam Ticaret Bakanlığı tarafından asılsız olarak ve yetkisiz olarak belirtilmiş, yapılan zam gerçeklilik kazanmamıştı. Bakalım Malatya’da yapılan zam için Bakanlığın tepkisi ne yönde olacak. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x