Malatya’da Bir Kaç Okul Duvarı Cezaevini Andırıyor

Malatya'da Bir Kaç Okul Duvarı Cezaevini Andırıyor

Demokrat Eğitimciler Sendikası' nın (DES) Malatya'daki bazı okulların ihata duvarlarının mahallede tehlike oluşturduğuna ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

25 Aralık 2015 - 00:44

Demokrat DES Malatya İl Başkanı Veysel FIRAT yaptığı yazılı açıklamada Malatya Merkez'de bulunan bazı okulların ihata duvarlarının cezaevini andırdığını öne sürdü. 

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi. 

 

Hiç bir şehirde cezaevleri şehir merkezinde değildir. Ama Malatya’da üç  okul şehir merkezinde ve bu okulların yanından geçerken insanların içi ürperiyor. Çünkü bu okulların öyle bir ihata duvarları var ki, oralardan geçerken kendinizi Guantanamo Kampı’nın yanından geçtiğinizi hissediyorsunuz.  Malatyalılar hemen anlamıştır bu okulların  Battalgazi Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Battalgazi Hasan Varol İlkokulu ve Battalgazi Hasan Varol Ortaokulu olduğunu. Bu okulların ihata duvarları cezaevlerinin ihata duvarlarını andırmaktadır. Çağdaş şehir anlayışlarında böyle okul mantığının yeri yoktur. Bu duvarlar çocuklarımızı ve okullarımızın bahçesini toplumdan ayırmaktadır. Çağdaş bir şehir görünümü kazanmaya çalışan Malatya, bu okulların duvarları yıkılıp Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni standartlarına uygun yapılmadığı sürece çağdaş şehir görünümü hiçbir zaman kazanamayacaktır. 

 

BU DUVARLAR OKULUN VE ÇEVRENİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR

 

Bu okulların çevresinde yaşayan Malatyalılar çok iyi biliyorlar ki, özellikle geceleri buralardan geçmek ürperti veriyor. Yüksek ve aşılmaz duvarlar kendi içinde saklı ve zula bir yer oluşturduğu için okul bahçeleri bağımlıların mekanı haline gelmiş durumda. Normal bir vatandaş bu duvarları aşıp okul bahçesinden yararlanamadığı için geceleri buraların sahibi maalesef  belli kişiler olmuş durumda. Bu durumdan emniyetin haberinin olduğunu biliyorum. Ama çözüm üretilemiyor. Tek çözüm ihata duvarları bakanlık standartlarına  uygun yapılarak okul bahçelerinin zula bölge olmaktan çıkarılmasıdır. Bunun en güzel örneği valiliğin arkasındaki Vilayet Çay Bahçesi’nin halka açılmasıyla yıllanmış sorunların çözülmesidir. Özellikle Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin ihata duvarı 5 metreye yakın yüksekliğiyle olası bir faciaya davetiye çıkartmaktadır. Bu yüksek duvarların hiç beklenmedik anlarda kendiliğinden yıkılmasıyla nelere sebep olabileceği deneyimlerle sabittir. 

 

BATTALGAZİ BELEDİYESİ VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BU SORUNU ÇÖZMELİ

 

Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak eğitim yuvalarının bu görüntüsünün değişmesini en başta Battalgazi Belediyesi’nden bekliyoruz. Başkanımızın öğretmen olması sebebiyle, okullara cezaevi görüntüsü veren bu duvarların belediyenin imajına yakışmayacağını düşündüğünü tahmin ediyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Battalgazi Belediyesi, hem öğrencilerimiz hem de vatandaşlarımız için el ele vererek  bu okulları moderleştirmelidir.

 

DES olarak biz gördüğümüz eksiklikleri bildirerek görevimizi yapıyoruz. Eksiklikleri tamamlamak da  yetkililerin işi. Bu sorunun özellikle belediyenin iradesi ile hızlıca çözüleceğine DES olarak umut ediyor ve bekliyoruz. Çünkü okul, mahalle ve öğrenci vatandaşındır, belediye de vatandaşa hizmet için vardır.
 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x