• Reklam
Malatya Arapgir İlçesinde 800 Yıllık Cem Evi

Malatya Arapgir İlçesinde 800 Yıllık Cem Evi

Malatya’nın Arapgir ilçesi'nde bulunan 800 yıl önce yapıldığı belirtilen 'Büyükocak Cem evi' ziyaretçi akınına uğruyor.

09 Ekim 2017 - 13:07 - Güncelleme: 23 Ekim 2017 - 15:20

Malatya’nın Arapgir ilçesi'nde bulunan 800 yıl önce yapıldığı belirtilen 'Büyükocak Cem evi' ziyaretçi akınına uğruyor.

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat döneminde (1221-1237) Sultan Keykubat'tan alınan Zaviyesi yerleşim birimi belgesi çerçevesinde Türkmen Şeylerinden Hasan Onar tarafından  12 direkli bir çadır görünümünde   2,5 metre yüksekliğinde ,1,5 metre kalınlığında taş duvarlar üzerine bindirilerek kırlangıç kubbe tekniği ile (1224) yılında Arapgir ilçesine bağlı Onar köyünde inşa edilen Cem evi' ziyaretçi akınına uğruyor.

Dört ayrı kapıdan geçilerek içerisine ulaşılan 800 yıllık 'Büyükocak Cem evi' ile ilgili bilgiler aktaran Onar köyünde yaşayan  gönüllü Cem evi rehberi 64 yaşındaki Serdan Kaygusuz" Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın bölgeye yaptığı bir ziyaret sonrası Türkmen Şeylerinden Hasan Onar'a verdiği Zaviye yerleşim birimi belgesi ile Türkmen Şeylerinden Hasan Onar tarafından inşa edilen cem evi girişinde dört kapı bulunur.

İlk kapı şeriat, ikinci kapı tarikat,üçüncü kapı marifet, dördüncü kapı hakikat kapısıdır. Dört Kapı, normal bir insanın başlangıçta ham olan ruhunun ve benliğinin dört aşamadan geçerek, ergin olgun hale gelmesi, ilahi sırra ulaşmasını da ifade etmektedir.

Ağaçlardan yapılan cem evi çatı sistemi yedi katlı olup yedi kat göğü simgeler. Tepedeki üçgen şeklindeki havalandırma boşluğuna 'sır lokma' derler.Yani bu boşluktan lokma atılır,kimsenin ne getirdiği ne götürdüğü bilinmez. Lokma, her canın kendi olanakları ve isteği doğrultusunda ceme sunduğu yiyecek, içecek ve diğer yardımlardan oluşur. Cem evine yapılan bağışlar bu bağlamda birer lokmadır ve bunlar da cemi yürüten kişi tarafından tek tek ya da lokma sahiplerinin  adları topluca anılarak dualanması gerekir. Lokma böylece birbirinden rızalık almış canların katkılarının toplamıdır. Bu katkılar, cemin 12 hizmetlisinden lokmacı ve diğer görevliler tarafından dağıtılır ve yenir.

Foto/Haber : Hasan Eryılmaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Gönlüm Yeni Malatyaspor'dan Yana!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!
Yeni Malatyaspor Beşiktaş'ın Jestini Tepti!