Malatya AKP Listesine Neden Tepkili?

Malatya AKP Listesine Neden Tepkili?

24 Haziran seçimlerine kısa bir süreç kala Malatya'da tartışmaların yoğunlaştığı parti konumunda AKP var.

31 Mayıs 2018 - 17:46 - Güncelleme: 11 Haziran 2018 - 11:13

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala siyaset kazanı kaynamaya devam ediyor. Kulisler ne konuşuyor? Çarşı Pazar ne diyor sizler için sahaya iniyoruz. Malatya'da en şeffaf haberciliği vatandaş yine buradan okuyacak.  

MALATYA'DA SEÇİMİN NABZI

24 Haziran seçimlerine 24 gün gibi kısa bir süre kaldı. Tartışmaların odağında ise Ak Parti Milletvekili aday listesi var. Muhalefet partileri, yaşanılan tartışmalardan en yüksek kazancı elde etmeye çalışırken, Ak Partililer ise vatandaşlarda oluşan liste tepkisinin gazını almak için mübarek ramazan ayının nimetlerini seferber etmeye başladıkları görüldü.

Ahmet Davutoğlu listesinden Milletvekili olan Taha Özhan ve Nurettin Yaşar’ın, Hoyrat çıkışları ile herkesimin tepkisini üstüne çeken Mustafa Şahin’in milletvekili aday listesinin dışında tutulması, Malatyalı Ak Partili seçmenleri tatmin etmediği görüldü. Malatyalılar Öznur Çalık ve eski Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın da milletvekili aday listesinde olmasını istemiyorlar. Ayrıca listeye sürpriz şekilde eklenen ithal adaylara da ciddi tepkiler var. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi isminde bir uzlaşı olduğunu belirtmekte fayda var. Bunların dışında İl Başkanı Hakan Kahtalı’nın 4. Sırada yer verilmesini ise Ak Partinin Malatya’da  hedef küçülttüğü yönünde yorumlarda yapılmakta.

MALATYA AKP LİSTESİNE NEDEN BU KADAR TEPKİLİ?

2007 Seçimleriyle birlikte Ak Parti Malatya İl teşkilatı marjinal grupların tekeline girdiği ve zaman içerisinde bu marjinal yapının Milletvekilleri ve belediye Başkanları belirlediği yönünde yapılan yorumlar zamanla gerçeklilik kazandığına dikkat çeken siyasi uzmanlar, 2 Dönem Belediye Başkanlığı yapan Ahmet Çakır’ın, yerel yönetimler de,  Milletvekili Öznur Çalık’ın da, Ankara’da, marjinal yapının işlerini takip eden memurlar haline geldiği ve halkla aralarına yüksek duvarlar ördüğüne dikkat çektiler. Öte yandan Hakan Kahtalı’nın da, Ak Partide içersinde aynı amaç ve hedef doğrultusunda hareket ettiğine vurgu yapıldı.

MHP RÜZGARIN ALTINDA KALDI

Malatyalılar, Bülent Tüfenkçi dışında kalan tüm isimleri meclise taşımak istemiyorlar. Bu durumu ağır bir vebal gibi görüyorlar. Sözgelimi 22 Mayısta bir seçim yapılmış olsaydı. Ak Parti 1 MHP 4 CHP 1 milletvekilliği seçilecek oyu alırdı. Ancak görüldü ki, MHP kendi lehine esen rüzgarı taşıyacak bir yapı da değil. 24 Haziran gününe kadar MHP, Ak Partiden kendisine doğru yönelen oyları sevk ve idare edebilecek bir donanıma sahip olmadığını gösterdi. Buna en güzel örnekte Mustafa Şahin ve Öznur Çalık’ın MHP’yi tahrik eden açıklamalarına, MHP’lilerin siyasi ortamda cevap vermemeleri gösterilebilir.

MHP’lilerin 24 Haziran seçimlerinde 50 bin barajının altında kalması sürpriz sayılmamalı.

MHP’YE AÇILAN ERKEN KREDİ KISA SÜREDE TÜKENDİ

Şurası kesin ki, Malatyalı seçmenler içerisinde Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı ve ithal adayların olduğu bir listeye oy vermektense, MHP’de dahil bir başka partiye gönül rahatlığıyla oy verebilirler. Ancak bu konuda MHP’ye açılan erken kredinin kısa sürede dezavantaja dönüştüğü belirdi. Cumhur ittifakı dışında bir arayışa yöneldi, tepki oyları.

Ak Partili Milletvekili adaylarının, Malatyalıların tepkisini düşürmeleri çok mümkün gözükmüyor. Yani, isimlere yönelik yıllardır, biriken bu gazı almaları mümkün görünmüyor. Tepki oyları mutlaka kendisine yeni bir adres bulacak.

Tayyip Erdoğan’ının mitinginden sonra tepki oyları yeni bir adres için rota çizeceğini bekliyoruz.

Kaynak: Malatya Büyükşehir Gazetesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x