Malatya
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  58598.573$

Tatillerde Yapılan Çalışmanın Karşılığında İzin Kullandırılabilir mi?

15 Ağustos 2018, Çarşamba 16:07
Ülkemizde hangi günlerin resmi tatil olduğu 2429 sayılı Ulusal bayram ve genel tatiller hakkında kanun ile belirlenmiştir. Buna göre; 3,5 gün Ramazan Bayramı, 4,5 gün Kurban bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 1,5 gün, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 1 Ocak ta ise 1 er gün tatil edilir. Çalışanlar bir yılda bordrolarında 15,5 gün resmi tatil gösterilmesi gerekir.

İş Kanunu kapsamında olan işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenir. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde tatil yapmayarak çalışırlarsa çalışılan her gün için ayrıca bir günlük ücreti ödenir.

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinin yerine başka bir günde izin kullandırılması veya yıllık izinlerine sayılması mevzuatta istisna olarak yer almamıştır. Bu bakımdan işçiye ücret ödemesi yerine başka bir gün izin kullandırılması yasaya uygun değildir.

Dolayısıyla, İşçi tatil günleri çalışmışsa bunun karşılığı ücretin ödenmesi gerekir. Bu çalışma sonrası karşılığında izin kullandırılması, tatil ücretine hak kazanamayacağını göstermez. Zira tatil çalışmaları karşılığı serbest zaman veya izin verilmesi yasaya uygun değildir. Yani resmi tatilde çalışan işçiye bir günlük fazladan ücret mutlak surette ödenmek zorundadır.

4857 sayılı iş kanunu 44. Maddesine göre; Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.  Maddede de belirtildiği gibi, işçinin onayı sözleşme ile alınacağı gibi sonradan da alınabilir. Alınacak onay resmi ve genel tatil günlerinde çalışabileceğine yönelik olmalıdır.

Resmi tatil ile hafta tatili aynı güne denk gelmesi halinde işçi çalışmazsa, bir günlük ücrete hak kazanacaktır. Hafta tatilinde çalışması halinde haftalık 45 saati aşan her çalışmanın fazla çalışma sayılarak bu sürelere ait çalışma ücretinin %50 zamlı olarak ödenmesi gerekecektir. 45 saati aşan hafta tatilde çalışılması ile ayrıca bir günlük ücret ödenmesi gerekecek olup toplamda bir günlük çalışma karşılığında 2,5 günlük ücret ödenmesi gerekecektir.