Malatya
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  59295.337$

Seçim Analizi - 3

04 Nisan 2024, Perşembe 13:10

" Büyükşehir devir teslim töreninde Selahattin Gürkan yoktu"

Belediye başkanları mazbatalarını aldı ve devir teslim töreninden sonra da makamlarına geçtiler.

Yeşilyurt Belediye başkanı seçilen İlhan Geçit görevi selefi Mehmet Çınar'dan, Battalgazi Belediye başkanı seçilen Bayram Taşkın'da Osman Güder'den görevi devraldı.

Görev yapan başkanlar görevi devralan yeni başkanlara nezaket kuralları gereği çiçeklerle karşılamaları, karşılıklı övgüler yapmaları doğru ve güzel bir adımdı.Bizde görev yapan Mehmet Çınar ve Osman Güder başkanlara hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz ve seçilenlere de hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

Oylar düştü ama Malatya'lı tercihini yeniden iktidardan yana kullandı. Hizmetlerin doğru ve hızlı gelmesi adına doğru bir adım olarak değerlendiriyorum. Olması gereken de budur.

Şimdi eminim ki bazı çevreler şunu diye bilir muhalefette olan bir partinin adayı seçilmiş olsaydı hizmet gelmeyecek mi?

Doğru, gelecek ama ülkemizde iktidar Parti'sinde  seçilen adaylar her zaman avantajlı bir konumdadır çünkü Malatya'nın kaybedeceği saniyesi bile kalmadı.

Büyükşehir belediye başkanı seçilen  Sami Er devir teslim töreni  için geldiği Belediye binasında  genel sekreter Latif Okyay'dan törenle görev teslimin de  partililer ve vatandaşlar tarafında selefi Selahattin Gürkan'ın gelmemesi ve emaneti devir etmemesi tepki ile karşılandı. Vatandaş  Gürkan'a tepki göstererek " kendi partisine, seçilen başkana ve oy veren vatandaşa nezaket göstermeyerek gelmeyen başkana kızgın olduğumuzu ve tepkili olduğumuzu belirtmek istiyoruz" değerlendirmelerinde bulundular. 

Sami Er'le hiç bir seçim çalışmasında bulunmayan adeta aday gösterilmeyince de bunu hazmedemeyen Gürkan gelen bakanları da karşılamamış ve Cumhurbaşkanının Malatya mitinginde belediye personellerini ve vatandaşları Dünya kayısı ticaret merkezine yönlendirerek mitinge gelmelerini engellediğini, Ankara'da farklı kesimlerle adaylık için  başka partiler de özellikle CHP de aday olmak için kulis ve toplantılar yapıldığını bilmeyen ve duymayan kalmadığını belirten Ak Partililer bu duruma tepki göstererek " Ak Parti'nin kendisini beş yıl Battalgazi, beş yıl da Büyükşehir adayı yaparak toplam on yıl kesintisiz ayrıca üç dönemde geçmişte başkan seçilen,başkan olmadığı zaman da kurumlarda idarecilik görevleri verilen Gürkan'ın bu kinini ve tavrına anlam veremediklerini belirterek " konuşmaları dikkatlerden kaçmadı.

Sami Er genel sekreter Latif Okyay'dan şehrin anahtarını ve başkanlık mührünü aldıktan sonra yaptığı açıklamada " Bana ve ekibime yorulmak yasak, Gece gündüz demeden çalışacağız, işimiz çalışmak" dedikten sonra makama geçerek ekibiyle personeliyle hiç durmadan şehrin ihyası ve imarı üzerine harekete geçeceklerini söylemesi beraberinde umutların artırmasına vesile olduğunu düşünüyorum.

Adaylık sürecinde inanılmaz tepkilere neden olan Sami Er artık hepimizin başkanı.Attığı her adım önemli ve takip edilecektir. Teknik ekipten gelmesi, TOKİ gibi önemli bir kurumda ki tecrübe ve birikimi yıkılan Malatya için tabi ki büyük anlamlar taşıyor. Onun tecrübe,birikimine, bürokrasi ve siyasi kesimlerle kurmuş olduğu bağlara inanıyorum ve inşaallah kendisine olan inancımız hep devam eder. Hele de şu süreçte tüm kesimlerin  başkan Er'e tam destek vermek zorundadır, çünkü Malatya ve bizler için çok önemli.

Tabiri caizse kendisini radar gibi takip edeceğiz, yanlışını ve başarısızlığını gördüğümüzde dobra dobra yazacağız ve anlatacağız. Kimsenin yanlışını ve başarısızlığını kaldıracak ve dayanacak ne sabrımız ne de tahammülümüz var. Malatya'lı gerekeni yaptı değerli başkanlar artık sıra sizde. Sizler doğru olanı yaptığınız müddetçe vatandaş her daim sizinle beraber ama yanlışınıza ve başarısızlığınıza asla ortak olmayacak ve susmayacaktır.İktidar sizde, güç sizde bahaneniz kalmadı artık.

Hiç vakit geçirmeden tebrikleri ve kabulleri de gerekirse bir kenara bırakıp hemen icraata başlama zamanı. Parti rozetini bir kenara bırakıp MALATYA rozetini takarak vira bismillah diyerek artık iş vakti. Bizler de sonuna kadar ölümüne yanınız da olmaya devam edeceğiz.

Kim iktidar ve kurumlar üzerinde rant hesapları yapmaya kalkışırsa makam mevki derdine düşerse, ego ve kibir abideligine girerse onları teşhir etmek,madara etmekte bizim boynumuzun borcu olsun. Buralar kimsenin babasının çiftliği değil artık.

Kimse Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın itibarını, gücünü ve onun gölgesinde geçinmeye çalısmak, heva ve heveslerini tatmin etmeye kalkışmasın artık,herkes kendi sorumluluğunu bilecek,üstlenecek görevlerini de hakkıyla yerine getirmek zorundadır artık. Bunu yapanlara bu milletin tahammülü ve sabrı kalmadı. 

Millet ihaneti affetmez ve kaldıramaz,bunu da başta Ak partiye olmak üzere gerekli tepkiyi ortaya koydu. Cumhurbaşkanının balkon konuşmasında yaptığı söylemlerin artık eyleme dönüşmesini bekliyoruz. Ak Parti'ye ihanet edenlerin, oy kaybına neden olanların, çiftliği gibi görenlerin de hesabı kesilmeli, kapı önüne konulmalılar. Teşkilatlar yeniden sil baştan 2001 ruhuna dönecek şekilde yeniden olusturulmalı, şunun bunun adamı,hizipcilik,adamcılık, oturduğu makamlarda ahkam kesenler,parmak sallayanlar,telefonlara tenezzül edip bakmayanlar, teşkilatları kendi menfaatine kuranalar ve oluşturanlara ,Ak Parti de seçilipte ortada görünmeyenler,aday gosterilmeyerek küsenlere, kaçanlara, çalışmayanlara ve ihanet edenelerin artık yeri de olmasın artık. Yoksa Erdoğan'ın dediği gibi buz gibi erir gider ve biter bu iş.

Sami Er Malatya dengelerini gözeterek, kurum ve kuruluşlarla ortak akılla, istişare ile işleri yürüttüğü sürece başarabilir.

Özellikle başta İstanbul'daki güçlü lobilerimiz,iş insanlarımız, kanaat önderleri ve STK larımızla periyodik ve düzenli toplantılar yaparak oradaki hemşehrilerimizle bağlarını güçlendirmek adına çalışmalar yapmasını, aynısını Ankara,İzmir, Antalya,Adana gibi Malatya'liların yoğun olduğu şehirlerde de bu toplantı ve istişareler neticesinde  ilimiz için çok etkili ve faydalı olacağını belirtmek istiyorum. Topyekûn Malatya seferberligini başlatma zamanı artık.

Seçilen tüm belediye başkanlarını yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum.

Bir sonraki yazım inş Yeşilyurt belediye başkanı seçilen İlhan Geçit ile ilgili olacaktır.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.