Malatya
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  58661.267$

Seçim Analizi - 2

02 Nisan 2024, Salı 16:30

Seçimler bitti ama etkileri, yansımaları, artısı ve eksisiyle daha çok konuşulacak, eleştiri ve tenkitler yapılmaya devam edecektir.

Gündemde ki en sıcak konu neden YRP ile ittifak yapılmadı sorusu?

Yok bilmem şu kadar şehir, ilçe ve beldeler istenmiş, olmayacak kirli pazarlıklar yapılmış gibi sözler ortada konuşuluyor.

Gazeteci Cüneyt Özdemir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etmiş!!! Kirli pazarlıklar yapmamış, ilkelerinden, duruşundan ödün vermediği ve YRP ile ittifak yapmadığı ayrıca yenilginin de tebrik edilmesi gerektiğini beyan etmiş bu bey efendi gazetecimiz. Bu konuda söz söyleyecek son kişi bile olamayacak birinin kalkıp ta bu sözleri söyleyerek çıkış yapması da tesadüf değil. Aslında benim dikkatimi çeken bazı muhafazakar medya  yayın organlarında ve sosyal medyada çok önemli ve haklı gösterilerek dolaşması.

Geçmişte yan yana gelemeyecek partiler ve görüşler bir araya gelerek kurdukları ittifakları, koalisyonları unutmadık. Mesele devlet millet olursa gerisi teferruat...

Bence bu ittifak kurulmalıydı hatta daha geniş kapsamlı olmalıydı. Başta sağ partiler olmak üzere diğer partiler de bu ittifaka dahil edilmeliydi. Eğer Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifaklar kurulmasaydı sonucunun ne olacağını söylemeye gerek yok.

YRP nin şartları haklı ve makul seviyede olarak görüyorum.Bunlar müzakere edilir nihayetinde de güçlü bir ittifak yapılırdı.

Yanıtını merak ettiğim sorular ise şunlar:

YRP ile ittifak yapılmamasının artısı mı oldu? Eksisi mi oldu?

Siyaset ortak akıl ve strateji işi ise bu konuda neden ısrarlı olunmadi?

22 yıllık tecrübeli ve deneyimli bir iktidar varken ve sonuçların nasıl olacağını iyi kötü belli olan sonuca göre geniş kapsamlı ittifaklar neden kurulmadı yada kurdurulmadı?

YRP nin şartları sizce çok mu gereksizdi?

Aslında cevabını bekleyen o kadar sorular var ki ama özelden YRP konusu olduğu için şimdilik cevabını aradığımız sorular bunlar. 

Geçen yazımda da belirtmiştim MHP ile kurulan ittifak büyükşehirlerle sınırlı kalmamalıydı. Bunu genele yayarak tüm il, ilçe ve beldelerde de sağlanması gerekliydi. Bazı yerlerde ayrı ayrı girilmesi nedeniyle az farklarla nasıl kaçırıldığına şahit olduk. Sonuçları da hüsranla bitti.

Türkiye geneli sıralamaya baktığımızda CHP geliştirdiği açık gizli ittifaklar la birinci çıktı. DEM in Istanbul adayı yaptığı açıklamada nasıl kirli pazarlıklar kurduklarını başta Ekrem İmamoğlu olmak üzere diğer adaylara kazandırdıklarını tehdit dili ile açıkladı. Bunun yanında İYİ Parti ile de yapılan masa altı çirkin pazarlıklar da su yüzüne çıktı. Proje partisi ve karanlık işlerde pek te mahir olan Meral Akşener utanmadan sıkılmadan kameraların karşısına çıkarak ahkam kesiyor. Partisini buharlaştıran Akşener' in milliyetçilikten, vatanseverlikten bahsetmesi tam bir garabet ve kendisine biçilmiş rolünü yerine getirdi. Bu partide ki milliyetçi ve vatanseverlerin bu hakikati görmelerini tavsiye ederim.

Gelelim güzel şehrimiz Malatya'ya...

Çıkan sonuçlara baktığımızda Ak Parti oylarını bir önce ki seçimlere göre düşürmüş ama seçmen iradesini iktidar partisinden yana kullanmıştır. Gelecek hizmetler açısında önemli,eğer bu fırsatı iyi kullanılırsa şehrimizin hızlıca ihyası ve imarı sağlanacaktır. Bunu çok iyi degerlendirmemiz,başta büyükşehir belediye başkanımız Sami Er'in yanında olmamız gerekmektedir.Şehrin tüm kesimleri ile ortak akılla hareket edilmeli ve koordinasyonu bozacak hadiselere girmemek lazım.Bunu yapanlar bu şehre verdikleri zararları unutmadık.

Özellikle Battalgazi ve Yeşilyurt belediyesini de alan Ak Parti iktidarı döneminde bu sorunlar hızlı bir şekilde çözülecektir.

CHP nin Büyükşehir de aldığı oyları artırması aslında hizmetler açısında önemli görüyorum.Veli Ağbaba nin gayretli çalışmaları, performansı sahalara güzel yansıdı.Malatya'lı olmakla gururlanan Ağbaba'nın da hizmetler noktasında destek vereceğini tahmin ediyorum.Nihayetin de soylemleri ve eylemleriyle etkili bir milletvekilimiz.

CHP nin oylarının artmasında önemli etkiye sahip olduğunu bu seçimde gösterdi ve kendi ifadesiyle 1977 seçimlerinden sonra en büyük başarıyı yakaladıklarını söyledi.

Şimdi cevap arayan bir soru da şu:

Malatya Ak Parti teşkilatlarında ki uyumsuzluk, eski vekillerin Öznur Çalık'ın sahalarda görüntü vermesi, aday adayı olanların hoşnutsuzluğu ve saha çalışması yapmamaları, Sami Er'in yanlız bırakıldığı ki bunu kendisi de zaman zaman dile getirdiğini, bazı vekillerin telefonlara cevap vermediği gibi sahada da fazla gözükmemeleri oyların düşmesine neden olmuş olabilir mi?

Hele bir de partisine küsüp başka partilere gidenler var ya sonuçta onlar da gittikleri partilerde hiç bir varlık gösteremediler. Gerçi bunların gitmesini de irdelemek ve sorgulamak gerekiyor.

Siyaset küsme, kızma ve çekip gitme işi değil, bilakis zamanı geldiğinde gerekeni yapmayı göstermektir. Eğer sonuçları beğenmeyip çeşitli kumpaslar peşinde koşmak, farklı yerlerde medet ummak kesinlikle doğru değildir ve bunu bu seçimde de yapanlar gördüler.

Her ne kadar Ak Parti'nin oyları düşürdü ise de sonuçta etkili olan nedenler var. Dünya ve ülkemiz çok büyük badireler atlatıyor ve yaşıyor. Malatya ve depremde adeta yerle bir olan şehirlerin durumu daha da vahim oldu.Yıkılan şehirleri bir anda ayağa kaldırmak çok kolay olmuyor maalesef.

Artık seçimler bitti ve inşaallah dört yıl boyunca artık ülkemiz ve şehrimiz hak ettiği hizmetleri almaya başlar. Kaybeden canlarımız geri gelmeyecek ama hayat devam ediyor, bir an önce ihya ve imar çalışmaları hizlanmalı, geçim ve barınma ihtiyacı giderilmelidir. Artık bunlara odaklanmamız gerekiyor. 

Tabi ki haklı ve doğru bulduğumuz eleştiri ve tenkitleri yapacağız ama bunu şehrimizin, milletimizin menfaatine olanları yapacağız. Kuru gürültülerden, siyasi dedikodulardan, kendi menfaatleri doğrultusunda egosunu tatmin isteyen cenahlardan uzak durarak hizmet edenlerin yanında durarak yapmamız gerekiyor,bizler güzel şehrimiz için tüm mücadelemizi vereceğiz,gerekirse elimizi taşın altına koyması gerektiğini bileceğiz.

Her şey Malatya için, Türkiye'miz için. 

Amaları, fakatları bir kenara bırakıp etkimizi ve gücümüzü gösterme zamanı..

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.