Malatya
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  58786.849$

Seçim Analizi - 1

01 Nisan 2024, Pazartesi 13:07

"Cumhur ittifakını oluşturan Ak Parti ile MHP'nin sadece Büyükşehirler de değil, Tüm il,ilçe ve beldelerde ittifak içerisinde girmeleri önemli ve etkili olurdu.YRP ye öfkelenerek faturayı kesmek kesinlikle doğru değil."

Seçimler kazasız belasız bitti.Cok küçük olayların haricinde güzel bir ortamda vatandaşlar oylarını kullandılar.

Ak Parti iktidarı döneminde 18.seçim sürecini yaşadık.Gercekten inanılmaz bir seçim süreci ve imtihanı yaşadı Ak Parti.

Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın balkon konuşmasını çok dikkatli izledim, vereceği mesajlar ve refleksler çok önemli.Hakikaten büyük bir devlet adamı edasıyla kendi ifadesiyle irtifa kaybettiklerini ve gerekli mesajları aldıklarını,seçim sonuçları üzerinde alınacak dersleri değerlendireceklerini söylemesi ve başta büyükşehir belediye başkanları olmak üzere tüm il,

ilçe, belde belediye başkanlarını,il ve belediye meclis üyelerini, muhtar ve azalarını tebrik etmesi, iktidar olarak tüm hizmetlere destek vereceklerini belirtmesi ve Ak Parti olarak kendi iclerinde öz eleştiri yapacaklarını beyan etmesini değerli buluyorum.

Aslında mizaç olarak çok sert bildiğimiz Erdoğan'ın bu ifadeleri artık kuru çekişmelerin gereksiz ve lüzumsuz tartışmaların ülke ve millet için hiç bir faydası olmayacağının mesajlarını da vermesi yerinde ve doğru bir tespit. 

Bu yazımda şimdilik ana hatlarıyla önemli gördüğüm ve sonra ki yazılarımda çok daha detaylı bir şekilde değerlendirmeler yaparak yazacağım için ana hatlarıyla gördüklerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Seçimden önce Cumhur ortakları olan Ak Parti ve MHP sadece büyükşehirler de değil; tüm Türkiye genelinde,il, ilçe ve beldelerde de bu ittifakı yapmış olsaydı seçim sonuçları çok farklı olacaktı.Bu elzemdi ve önemli bir adım olacaktı.Turkiye geneli sonuçlara baktığımızda çoğu seçim bölgelerinde ya karşı karşıya gelindi,yada az farklarla başka partilere kaptırdılar.YRP ye öfkelenerek faturayı kesmek kesinlikle doğru bir adım olmamalı.

Ayrıca günlerce Malatya'da Ağbaba algısı konuşuluyordu.Bana göre Veli Ağbaba deprem sürecinde muhalefette olmasına rağmen güzel işler çıkardı.CHP li belediyeleri ve kuruluşları depremzedeler için önemli katkıları ve etkisi oldu ayrıca sürekli içlerinde bulunması nedeniyle cHP oylarının  artmasinı sağladı. 

Ağbaba'nin Ankara'da olması özellikle Parti içerisinde etkili ve güçlü yönü, ayrıca CHP genel başkanı olmak üzere tüm kendi belediyeleri üzerindeki ağırlığının  olduğunu görüyorum.Uzun yıllar vekillik yaparak edindiği tecrübeyi de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bunu bir önceki yazımda da belirtmiştim.

Sami bey girmiş olduğu seçim maratonunu tamamlayarak büyükşehir belediye başkanı olacağını da yazımda belirtmiştim. Çünkü başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgi ve teveccüh halen devam ediyor Malatya'da.Yani bu başarının baş mimarı sayın Erdoğan'dır. Kimse burada kendine hisse çıkarmaya kalkışmasın. 

Sami Er her ne kadar eleştiri ve tenkit edilse de artık şehrimizin ve hepimizin başkanı artık. Seçim bitti,sırada şehrin ihyası ve imarın da Sayın başkanın ilk yapacağı en önemli icraatı şehri ayağa kaldıracak kesimleri bir araya getirerek istişare mekanizmasını kurup ortak akılla hareket etmesidir. Sayın Gurkan'ın " ağa da benim paşa da benim" gibi eylemleri yüzünden  koordinasyon krizleri yaşatarak kurum ve kuruluşları karşı karşıya getirerek neleri kaybettigimizi anlatmaya gerek yok. Onun için bir an önce behemehal ortak akıl platformunu oluşturarak işe başlamak gerekiyor. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi istişare de rahmet vardır düsturu ile hareket edilirse kazanan Malatya olur. 

Yıllarca devlet hizmetinde önemli görevlerde bulunmuş,iyi bir tecrübe ve deneyime sahip olan Sami Er bu şehri bu şehrin değerleri ile yöneteceğine inanmak ve görmek istiyoruz. 

En önemlisi geçim ve barınma sorunu.Bu sorun çözülmeden diğer sorunları zaten cozemezsiniz. Malatya'nın insanı çalışkan ve merttir. Maalesef depremin meydana getirdiği tahribatın  akabinde göçleri meydana getirmiştir. En temel sorun geçim ve barınma ihtiyacıdır. 

Bunu yapacak gücümüz ve imkanımız fazlasıyla var. Yeter ki bunu çözecek iradenin olması. 

İlgili tüm kurum, kuruluşlar, STK lar, mülki ve idari amirler ve hepimiz Sami başkanın etrafında kenetlenmek zorundayız. Biz üzerimize düşenleri yapalım eğer başkan bu koordinasyonu ve birliği saglayamazsa uyaralım, hatırlatalım,elestirelim ve gerekirse tenkit edelim ama haklı olarak. Yoksa siyasi hezeyanlar,dedikodularla geçirecek saniyemiz bile kalmadı.Hiç kimse egosunu,ihtiras ve kaprislerini bu şehrin üzerinde denemesin,denemeye de kalkmasın.Sami beyi severiz veya sevmeyiz ama artık o bu şehrin şehri emini. Haklı ve doğru olduğu sürece yanındayız,olmaya da devam edeceğiz.Haksız yada yanlışa adım atarsa karşısinda olmaya devam edeceğiz.

İnşaallah Sami Er dönemi başarılarla dolu dolu geçer, büyük işlere imza atarak gelecek nesillere güzel bir şehir bırakır temennisi ile tekrar kendisini yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum. Malatya'ya hayırlı olsun.

Yazılarıma büyükşehir ile başladım devam edecek. Tüm ilcelerimizi ve seçim tahlillerimizi de sürdürmeye devam edeceğiz.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.