Malatya
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.04
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2561.4
 • BIST
  11064.85
 • BTC
  58661.267$

Malatya İzlenimlerim - 3

30 Mart 2024, Cumartesi 15:09

"Büyük Satranç Oyunu"

Son gün, heyecan dorukta. Büyüksehir adayları eminim ki stresten uykuları kaçıyor, nasıl kaçmasın ki !!!

Bu seçim bize inanılmaz malzeme verecek,seçimden sonra da Siyasi depremlere şahit olacağız. 

Postalanacaklar, gidenler, ayrılanlar, hesap verecekler daha neler neler...

Herkes şunu net bilsin ki hiç kimse çantada keklik değil,milyonda birde olsa seçilememe ayaklarına girmeye kalkışmasın.

Ak Parti kurulduğu günden bu yana girdiği seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde hep zaferle çıktı.Sayın cumhurbaşkanına olan teveccüh hala devam ediyor amma gel gör ki onun gölgesinde  vizyonu kalmamış,hiç bir artısı olmayanlar türedi ki hangi birini söyleyelim...

Yani Tayyip Erdoğan kazara Ak Parti'den ayrılsa bu partide özellikle Malatya'da geçmiş dönemde yada şimdi aday olanların hangisinin kaç ya da ne kadar oyu var?  hesabını varın siz yapın. 

Bu yerel seçimlerde Malatya'da önemli değişimler yaşandı.Basta Ak Parti olmak üzere diğer partilerde de değişim ve dönüşümler oldu.

Bu yazımda büyükşehir adaylarını tahlil etmek istiyorum.Ozellikle TOKİ kökenli olan Sami Er' den başlamak istiyorum.

Geçmişte de milletvekili aday adaylığı süreci oldu ama gösterilmedi, temayül yoklamasın da birinci çıkmasına rağmen. Ama bu temayül ne derece demokratik veya şeffaf doğrusu ben halen bu temayül işine kuşku ile bakanlardanım.

Ak Partili Çok yakın bir dostumun bana söylediği kadarıyla Sami Er birinci çıktığında Ak Parti genel merkezinde ve bizzat Erdoğan tarafından " bu adam kendine çalışmış,partisine değil" sözleri hala kulağımda çınlıyor güvendiğim ve sözüne itibar ettiğim için yazıyorum.

Aslında Sami bey görevinde istifa ettiği günden beri aday olacağı belirlenmişti ve bunu ilk açıklayan ben olmuştum. 

Deprem günü kendisini gören oldu mu acaba ama ben görmedim ve duymadım.

Malatya'da ki İl  genel sekreterlik görevinden ayrıldıktan sonra kaç kez memleketine geldi, ziyaret etti yada Malatya için görevleri boyunca ne tür hizmetleri oldu,bilen varmı?

Yöneticilik ayrı,idarecilik ayrı konular,Sami Er hangi kategoride.

Zora ki başkan olmak var,birde zaferle çıkmak  var.Sizce hangisi olacak. Eğer Ak Parti yerelde aldığı en yüksek %71 oranını  geçerse bu büyük zafer demek,yok % 50 alamadığı takdirde seçilirse zora ki başkan unvanını yakalamış olacak. Sami bey seçimi alacağını düşünüyorum ama benim için yakaladığı oran çok önemli. Rakipleri güçlü,Er' i pazar günü Er meydanında göreceğiz. Bakalım kendi ifadesiyle milyonda bir bile secilememe ihtimalini kendinde görmeyen başkan hangi sonuçla karşılaşacak?

CHP'li Veli Ağbaba'da sahalarda, Partisinin DEM le kurduğu gizli aşk ve geçmişte PKK sempatizanlarını mecliste savunma iddiaları kendisini zorlayan süreçleri göz önünde bulundurulursa onun da işi kolay olmayacak.

Bence Mecliste kalması çok daha iyi olurdu, Çünkü CHP de etkin rol oynayan ve ses getiren bir pozisyonu var.Ayrıca CHP nin kendi teşkilatında yada Ağbaba'nın haricinde isim çıkarmaması ayrı bir tartışma noktası. Malatya'nin ve Türkiye'nin ikinci büyük partisinin farklı bir isimle yola devam etmesini bekliyorduk.Hatta mevcut başkan Selahattin Gürkan'nın ismi son dakikaya kadar bekleniyordu. Ankara'da bununla ilgili çok ciddi kulisler yapıldı, görüşmeler oldu ve konuşuldu  bu Veli Ağbaba'nın bilgisi dahilinde oldu.Bu gelişmelerde CHP il başkanının da bilgisi vardı.Muhtemelen Gürkan son dakika bu riskli pozisyona girmekten vazgeçti.CHP'nin amacı milliyetçi ve muhafazakar yapının Malatya'da güçlü olduğu bir yerde Selahattin başkanı göstererek bu kesimin oyuna talip olması .Ama hesap tutmadı.

Aslında Veli Ağbaba'nın alacağı oylar kendi partisinde daha fazla olacaktır. Genel başkanlık seçimi ve DEM le yapılan ittifak pek yaramadı gibi...

Gelelim Yeniden Refah Partisi adayı Bilal Yıldırım  beye. Siyaset sahnesine yeni girmesine ve partisinin ilk yerel seçimi olmasına rağmen oyunu, potansiyelini en çok artıran aday ve parti konumunda. Ak Parti'ye darilanlar,küsenler ve iktidarın politikalarını beğenmeyenlerin uğrak yeri oldu.YRP oyunu,gücünü en iyi şekilde koruyan ve artıran bir durumda.Bilal Yıldırım'la seçime giren

YRP sağ oyları boleceginden ve Ak Parti tabanına olacağı etkisi bilindiği için endişeleri de beraberinde getirmektedir. Satranç oyununda önemli bir şah pozisyonda artık.

İyi Parti adayı sayın Göçmez kişilik olarak beğeni alan,iş alanın da başarılı olmasına rağmen bu yarışta partisi istenilen başarıyı yakalayabilr mi? Bence şahsı partiden daha önde ama bu seçimi kazanması mümkün görülmüyor.

Bu seçimde en çok büyükşehir adayları sıralamasında Malatya üçüncü sırada. Toplam aday sayısı 28. Demokrasi açısından önemli ama aday kriteri çok önemli.

Ayrıca seçime giren Partili adayların yanında bir de bağımsız adaylar bulunmaktadır.Bunlardan iki isim ön plana çıkıyor Prof.İbrahim Gezer ve Gazeteci Yazar Muzaffer Tunç.

İbrahim hoca alanında ve mesleğinde başarılı  ama siyasi sahnede başarısını maalesef gösteremedi. Olaylara ve sorunlara bakış açısı ve çözüm önerileri akla uygun fakat siyasi arenada bu istikrarı tam yakalayamadı.Kendisini Ak Parti'de aday olmaları,daha sonra istifa ve Deva parti kurucuları arasında olması şimdide bağımsız aday olarak çıkmasına rağmen bizler halen onun

Deva Partisinin kurucu üyesi olarak neden bağımsız aday oldu doğrusu bir anlam veremedim.Yok eğer bazı partilerin oyuna talipse buna gerek olmamalıydı.Kendi Partisi adına girer diğer partilerin de oyunu alabilirdi. Hocanın kazanması tabi ki iyi olur ama bu şekilde girmesini çok doğru bir adım olarak göremiyorum. Bu benim acizane görüşüm.

Gelelim Muzaffer Tunç beye. Kendisini çok iyi tanır ve bilirim. 37 yıllık gazetecilik hayatında Malatya'nın tanıtımına,hizmetlerin gelmesine ve Malatya sevdalısı olduğuna inanan ve bilen biri olarak kendisini her zaman takdir etmişimdir. Özellikle merhum Cumhurbaşkanımız hemşehrimiz Turgut Özal'ın teveccühünü kazanmış bir isim olması ayrıca yapmış olduğu organizasyonlarıyla

Malatya'ya ve Malatya'lilara olan bağlılığına şahit olduk.Ciragan Sarayında ülkemizin önde gelen siyaset,iş dünyası,sanat,spor ve medya alanında başarılı olanlara ödül vererek Malatya'yı ve Kayısıyı en iyi şekilde takdim etmeyi başarmış ve bu tür organizasyonlarını halen devam ettirmektedir. Ez cümle tecrübe ve deneyimleri olan değerli bir gazeteci büyüğümüzdür.

Sonuç olarak pazar günü yapılacak bu seçimler öncelikle Malatya ve ülkemiz için en hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. Adaylarımızın hepsi Malatya'nın değerli evlatlarıdır.Elbette o koltuğa birisi oturacaktır. Kim olursa olsun önemli olan Malatya'nın kısa sürede ihyası ve imarıdır.

Kazanan Malatya olsun, Kazanan Türkiye olsun.

Kalın sağlıcakla...

Yorumlar

 • yorum avatar
  Yusuf
  30-03-2024 23:54

  Yorumunuz için teşekkür ederim ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.