Malatya
21 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  33.19
 • EURO
  36.02
 • ALTIN
  2550.9
 • BIST
  11156.2
 • BTC
  67095.506$

Malatya İzlenimlerim - 1

22 Mart 2024, Cuma 05:47

Güzel şehrimiz Malatya'da bir haftadır lı geziyorum, görüşüyorum ve konuşuyoruz.

Maalesef depremin etkisi hala devam ediyor, insanların mutsuzluğu yüzlere  ciddi manada yansımış.Evler  bir yılda tamamlanacak denildi ama zorla % 7 civarında. çarşı merkezi tam bir Hindistan kampını aratmıyor.

Milletvekilimizin biri yakın dostuna Hindistan'a gezmeye gideceğini söylemişti,dostu " gitmene, masrafa girmene gerek yok, Malatya'ya git çarşı da herhangi bir yerde fotoğraf çek ben Hindistan' dayım dersin herkes inanır."demiş. 

Sahi o kimsenin telefonuna çıkmayan son daki vekil olan gitti mi!!!

Memleket ne halde vekil ne hayaller peşinde...

Adeta şehrin demografik yapısı değişmiş gibi. Cadde de her yürüdüğümüz de on kişiden beşine selam verirdim ama selam verecek kimse kalmamış.Sanki onlar gitmiş yerlerine başka diyarlarda yeni yüzler gelmiş!!!

Ticaret bitmiş herkes kafasına göre fiyat koyup satış yapıyor,insafsizlik vicdansızlık başını almış gidiyor...

Acılı arnavut biber 159₺
Salatalık 60₺
Domates 40₺
Soğan 20₺ Patates 20 küsür ₺ Dürüm kebab 120₺ iftarlıklar 300 ₺ den başlıyor...

El insaf yahu kim bu fiyatları belirliyor,sorumlular nerede ...

Vali beyin haricinde kimse saha da yok,hepsi koltuklarında dönüp dönüp siyasi dedikodular ve suçlamalar peşinde...

Yahu kimse kendini yargilamiyor ve suçlu görmüyor,suçu birilerine ihale etme derdindeler. 

Yazık bu güzel şehre  ve güzel insanlarına. Bu şehir onlarca yıl ayağa kalkması zor, eğer siz esnafı, tüccarı,tacir ve sanayiciyi kaçırırsanız ekonomi felç olur ve kolay kolay ayağa kaldıramazsınız.

Deprem büyük bir felaket ama farklı bir felakette  ticaret ve ekonomidir. Gidenler başka şehirlerde işini inşa etmiş,tezgahını kurmuş,kazanmaya başlamış niye gelsin ki beyler..

Birde şehri yeniden ihya ve imarı için yaşanan kafa karışıklığı ve torpillilere yapılanlar.

Her şey bitmiş gibi Söğütlü camisinin yeniden inşasını yerinde mi yoksa emekliler parkında mı yapılması tartışmaları...

Yerinde yapılsa ne olur emekliler parkında yapılması ne fark eder,yani yerinde yapılsa arsası çok mu kutsal ki bu tartışmalar yapıldı,hayret verici. Nihayetinde yerinde yapıldı da tüm sorunlarımız sanki çözüldü!!!

Pahalılık, fırsatçılık ve güvensizlik başını almış gidiyor. Ticari ahlâk denen bir şey yok maalesef.

Kaldırımlar işgal edilmiş,insanlar çamurun içerisinde araçlarla birlikte yolda yürüyor.Kimlerle konuşsam herkes dertli, sıkıntılı ve umutsuz.

Şimdi ben bunları yazınca eminim ki hemen eleştiri ve itirazlar gelecek. İyi de kardeşim konuşulanları, istekleri ve talepleri bir yerlere duyurmak için bizde mi susalım, vatandaşın sesine,hislerine tercüman olmayalım mı?

Ben 33 yıldırlı saha da gezen, sahanın nabzını tutan ve gören biri olarak doğruları yazmaya,konuşmaya ve eleştirmeye devam edeceğim ta ki sorunlar çözülene kadar...

Vatandaş umutsuz ve karamsar aynı zamanda çaresiz. Derdini anlatacak,çözecek makamlara gidiyorlar ama nafile olduğunu söylüyorlar. Yada bugün git yarın gel, mevzuata uygun değil,bizde emir kuluyuz safsata ve yalanlardan bıktık usandik artık demektedirler.

Sizin göreviniz vatandaşın işini çözmek ve yardımcı olmaktır. Vatandaş sizleri çözüm adresi olarak görmek istiyor.

Sayın valimizin dediği gibi yorgunluk ve yılgınlık yapmaya kimsenin hakkı ve haddi olmamalıdır.Bu millet büyük acılar içinde,en sevdiklerini kaybetmiş, " acımız,kederimiz ve üzüntümüz tarif edilemeyecek kadar büyük ama hayat devam ediyor" düsturu ile elbette acılar unutulmasa da sorunlar çözülür buda kamuda çalışanların hizmet aşkı ve performansıyla olur. Bunu sadece sayın valimizden beklemek doğru değil. Kendisi de depremi yaşamış, yakınlarını kaybetmiş bir depremzede olması bizi en iyi anlayanlardadır.Malatya için sorunların çözümünde valimiz büyük fırsattır.Kendisini yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum.

İzlenimlerimi ve Siyasi gelişmeleri sizler için yazmaya devam edeceğim.

Kalın sağlıcakla..

Yorumlar

 • yorum avatar
  Cevdet Arslan
  22-03-2024 14:13

  KALEMİNE SAĞLIK. KONUŞMAK PROBLEMLERİ DİLE GETİRMEKTEN ÇEKİNMEMELİYİZ KİMSEDE ALINMAMALIDIR. GERÇEKLER ORTADA EN ÇOK İKİNCİ YIKIM OLAN ŞEHİRDE ENZA EV YAPILDI/TESLİM EDİLDİ. 1500 RAKIMLI EN SOĞUK KARLI BÖLGE KURUCAOVA NIN DAHA YERİ BELİRLENEMEDİ. EN KISA ZAMANDA BAŞLANMAZSSA SENEYE KIŞIDA KONTEYNERLERDE GEÇİRECEK VATANDAŞ.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.