Malatya
19 Temmuz, 2024, Cuma
 • DOLAR
  33.14
 • EURO
  36.09
 • ALTIN
  2581.2
 • BIST
  11139.46
 • BTC
  64143.139$

Malatya Film Festivalinden Notlarım

23 Aralık 2021, Perşembe 04:03
Bu yıl 10.su düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) pandemi şartlarına rağmen oldukça verimli geçti. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan dost ve arkadaşlarımdan edindiğim bilgilere göre programa ilginin bir hayli yüksek olduğu hatta Malatyalı bir çok katılımcının salonlara sığmadığı söylendi. Bunları duymak elbette ki sinemaya, kültüre ve sanata çok önem vermem sebebiyle beni fazlasıyla mutlu ettiği gibi ayrıca memleketimle gururlandım.

Dile kolay pandemi olmasa 12 sini düzenleyecek olduğumuz büyük bir organizasyondan bahsediyoruz. 300’e yakın yerli ve yabancı sinema emekçisi, oyuncu, yönetmen, senarist ve sanatçıların katılması muazzam bir rakam olsa gerek. 

Beni bilen bilir asla birilerine yaranmak yada işi olduğundan farklı göstermek gibi huylarımın ve davranışlarım olmaz. Akşam gazetesinin yazarlarından birinden okumuştum salonun hınca hınç dolup taştığını. Belki de abartıyor dedim içimden kendi kaynaklarımdan da aynı şeyleri duyunca bravo dedim. Eleştiriyi nasıl yapıyorsak alkışlanması gereken konularda da üzerimize düşeni yaparız. Başkan Selahattin Gürkan’ın bu işin mucidi Eski Valimiz Prof. Dr. Ulvi Saran’a yeterince şükran ve teşekkür etmemesine açık söyleyeyim bozuldum. Kuru kuruya teşekkür etmek nedir başkanım?

CNN Türk canlı yayınında 20 dakika konuştunuz ama bu işin mimarını yeterince konuşmadınız. Ayrıca Ana Tema Arslantepe olmasına rağmen gösterimler ve tanıtımlarda pek o bölgeden esinti yoktu. 

BİR ELEŞTİRİ DE KOORDİNATÖRE!

Malatyalı yönetmen Haydar Işık koordinasyonunda gerçekleşen festivalin defolu yanlarını söylemesem olmaz. Özellikle de bu işin koordinatörü Haydar Işık söylenenlere göre son derece eksik, pasif ve işi yönetemediği yönünde. Bende açık konuşayım konuşma ve hitaplarında o özgüveni ve ev sahibi edasını pek göremedim. Sanki emanetçi gibiydi. Birkaç konferans ve söyleşiler de insanları toparlamada bayağı bir acemilik yaşadığı ve stres yaptığı iddialar arasında. Suat Köçer’den sonra Haydar Işık da bu işin üstesinden gelemedi. 

MEDYA YÖNÜ ÇOK ZAYIF!

Malatya Film Festivali’nin ilk 4 yılına medya gurubu olarak sponsor olduğumuz yıllarda medya ile içli dışlı, haber kitlerinin, resimlerinin, makalelerinin içinde yüzüyorduk. O süreçten bu yana ne doğru düzgün mail, resim, makale geldi ne de biri arayıp bu işe biraz ağırlık verelim, el atalım yada eskisi gibi sponsor yapalım dediği oldu. 
Bu yönüyle de tam bir yönetim krizi yaşandığını söylemiş olayım. Ayrıca bana göre Festival bir kurumun sponsorluğunda yönetilmelidir. 40-50 kişilik bir ekip medya ile konuklar ile geziler ile uğraşmalı diğer kurumlarda sadece etkinlikler olacağı için teşekkür manasında isimleri okunabilir. Kültür Bakanlığı giriyorsa Valilik de olunca yeterlidir. Büyükşehir Belediyesi yapıyorsa diğerlerine ne ihtiyaç kalıyor. Ayrıca bu işin bütçesi ne kadar? Ne kadarını bakanlık karşılıyor kimsenin bir şeffaf hesap verdiği de yok. 
Acısıyla tatlısıyla geride kalan festivalimizde umarım Malatyamız yeterince tanıtılmıştır. Görsellik ve kurumsallık yoktu ama umarım bu zayıflık dışardan gelen konuklara fazla geçmemiştir.