Kuzey Garajı (Arapgir) üç ilçeye hizmet verecek

Kent İçi Ulaşım ve Trafik Planı doğrultusunda, Malatya’nın trafik sorununun çözümü noktasında önemli adımlar atan Malatya Belediyesi, bu doğrultuda Malatya’nın kuzeyinde bulunan İlçe ve Beldelerin toplu taşıma araçlarının kullanacağı Kuzey (Arapgir) Garajı’nı tamamlayarak, hizmete açtı.

Kuzey Garajı (Arapgir) üç ilçeye hizmet verecek
Editör: Malatyadan
24 Nisan 2013 - 19:48
Kent İçi Ulaşım ve Trafik Planı doğrultusunda, Malatya’nın trafik sorununun çözümü noktasında önemli adımlar atan Malatya Belediyesi, bu doğrultuda Malatya’nın kuzeyinde bulunan İlçe ve Beldelerin toplu taşıma araçlarının kullanacağı Kuzey (Arapgir) Garajı’nı tamamlayarak, hizmete açtı. Salköprü mahallesi, sanayi yolu yanına yapılan Kuzey Garajı’nda düzenlenen açılış törenine Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın yanısıra Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Hasan Erkoç, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, AK Parti İl ve İlçe teşkilat yöneticileri, belediye başkan yardımcıları, ilçe ve belde belediye başkanları, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri, bazı daire müdürleri, muhtar dernek başkanları, muhtarlar, belediye şirket genel müdürleri ile çok sayıda vatandaş ve esnaflar katıldı. Malatya Belediyesi Mehter Takımı’nın konseriyle başlayan törende, Kuzey Garajı esnafları adına konuşan İsmet Koçer, garajın hizmete girmesi dolayısıyla Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ederek, “Sayın Başkanımdan Allah razı olsun” dedi.
Arapgir Belediye Başkanı Cömertoğlu: Bu mekanlarda güzel insanlara hizmet etmek onurdur İlçe ve belde belediye başkanları adına konuşan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu “Medeni insanlar medeni mekanlarda bulunurlar. Bu medeni mekanı ilçelerimize kazandırdığı için özellikle şehrin ortasında, bir hizmet kolu olarak burayı düzenleyip ilçelerimizin hizmetine sunduğu için Başkanımıza ilçem ve ilçelerimiz adına şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz. Sağolsunlar, var olsunlar. Allah birlerini bin etsin” dedi. “Bu mekanlarda güzel insanlara hizmet etmek onurdur. Sadakayi cariye olarak görmek lazım” diyen Cömertoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizden önceki ecdadın bıraktığı miras hanlar, kervansaraylar vs. bunları peş peşe koyduğumuz zaman aslında minyatürü gibi olan bu müesseselerin önemi ortaya çıkar. İnsanları sadece ağırlayıp göndermezler, buluştururlar da bu mekanlar. Dolayısıyla ilçeleri bir arada tutan bir biriyle buluşturan; medeni ortamlarda medeni ilişkiler kurduran bu fiziki düzenlemelerin çok önemi var; şehircilik, kent kültürü, birlikte yaşam adına… Biz birlikte yaşamı bir birine yaklaştıracak, daha çok pekiştirecek, kavgayı ve ortadaki sıkıntıları uzaklaştıracak bu düzenlemeleri hayırla yad ediyoruz. İlçelerimiz adına müteşekkiriz. Malatya’ya yeni bir çehre kazandırdığınız için size ve ekibinize teşekkür ediyorum. Hayırla yad edeceğiniz yeni hizmetlere vesile olsun.”
Başkan Çakır: Hedefimiz, toplu taşımayı çok daha üst seviyelere çıkarmak Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yaptığı konuşmada, Kuzey Garajı gibi mekanların yapılmasının çok önemli olduğuna işaret ederek, trafikle ilgili yaptıkları düzenlemeleri anlattı. Başkan Çakır, konuşmasında  şunlara yer verdi: “Özellikle trafikle ilgili düzenlemeleri geldiğimiz günden beri yapmaya çalışıyoruz. S plaka ve T plaka ile ilgili düzenlemeleri meclisimizden geçirdik. Şimdi dolmuşlarımızla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Toplu taşımayı, Malatya’da gerçekten iyi bir seviyeye getirdik. Hedefimiz çok daha üst seviyelere taşımak. Emniyet Müdürümüz başta olmak üzere Trafik Müdürümüze ve ekibine gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü şehir içerisinde son yıllarda özellikle ciddi manada trafikte bir düzenleme ve yönlendirme ve bizimle birlikte bir uyum içerisinde çalıştığımızı da özellikle belirtiyorum. Şehir içerisinde düzensiz durak yerleri vardı. Bu hem Doğu Garajına gelen esnaflarımız için hem de kuzeyden, batıdan gelen bir çok araç için büyük bir sıkıntıydı. Şehir merkezinde farklı alanlarda farklı iş yerlerinin önünde park yapıyorlardı veya yolcu alıp indiriyorlardı. Bu da şehir içerisinde trafiği son derece olumsuz etkiliyordu. Bunu ortadan kaldırmak için iki projemizi hemen hızlı bir şekilde hayata geçirmeyi planladık. Birincisi Doğu Garajıydı. Doğu Garajı, kavşak düzenlemeleriyle birlikte önemli bir altyapı çalışmasıyla son aşamaya geldi. Bugün de burada Arapgir-Kuzey Garajı’mızı hizmete açıyoruz. Malatya’mızın Kuzey bölgesindeki ilçelerimiz, beldelerimiz ve köylerimizden gelen bütün hemşerilerimiz için toplu taşıma araçlarını bu mekanda toparladık. Burası, şehrin merkezine hem yakın olması hem de bu bölgenin canlanması, gelişmesi adına önemli bir mekan oldu. Buraya ilçelerimizden, beldelerimizden gelecek yolcularımız şehir merkezine rahat bir şekilde ulaşacaklar, mağduriyetleri olmayacak. Buradaki sanayi yolu ve çevresinde yaptığımız düzenlemelerle aynı zamanda bu bölge canlanacak.”
Başkan Çakır: Bölgede canlanma oldu Kuzey Garajı’nın bulunduğu bölgede yeni tesisler de kurulduğunu belirten Başkan Çakır, “Hemen bu bölgede Belediyemizce arsası bağışlanan ve Valiliğimiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından yapılan bir kapalı spor salonumuz var; yanında da Belediyemizce yapılan Semt Konağımız var. Yani bu bölgede bir gelişme, canlanma oldu. Çarmuzu yolunu da genişleterek 30 metreye çıkardık ve Kuzey kuşak yoluna bağlıyoruz. Bu eserle birlikte bu bölgedeki çalışmaları büyük oranda tamamlayacağız” dedi. Başkan Çakır, Kuzey Garajı’ndan 102 tane toplu taşıma aracının istifade ettiğini kaydederek, “5 dönüm alan üzerine yapılan Kuzey Garajı, 3 ilçemiz 4 beldemiz ve 50 civarında da köyümüzün toplu taşımasına hizmet edecek. Garaj içerisinde; 4 blok, 24 işyeri, zabıta ofisi wc-lavabo grupları ile güvenlik odası bulunuyor. Daha önce tespitleri yapılarak, eski Arapgir garajında olan esnaflarımız da mağdur edilmeden hepsi buraya alındı. Modern yapı ve çevre düzenlemesiyle, geleceği olan iyi bir işyerini onlara kazandırdık. Hem buradan istifade edecek bütün esnaflarımıza hem de ilçelerimiz, beldelerimiz ve köylerimizden gelen bütün vatandaşlarımıza hayırlı olsun diyorum. Buraya kadar bizi kırmayarak gelen bütün misafirlerimize bir kez daha hoşgeldiniz diyorum, Allah hayırlı ve uğurlu etsin” diye konuştu. Koç kurban edilen törende, yapılan konuşmalardan sonra kurdele kesilerek Kuzey Garajı’nın açılışı yapıldı. Açılış töreninde katılımcılar birlikte garajı gezdi.