Reklam
Reklam

İyi Parti Seçime Giremez İddiasına Yanıt Geldi!

CHP'li Özgür Özel'in seçimlerin 26 Ağustos 2018'de yapılması durumunda İYİ Parti'nin seçime katılamayacağı iddiası üzerine İyi Parti'den açıklama geldi.

İyi Parti Seçime Giremez İddiasına Yanıt Geldi!
Editör: Malatyadan
18 Nisan 2018 - 16:46

CHP'li Özgür Özel'in seçimlerin 26 Ağustos 2018'de yapılması durumunda İYİ Parti'nin seçime katılamayacağı iddiası üzerine açıklama yapan İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, seçime katılabilmek için gerekli şartları karşıladıklarını söyledi.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'erken seçim çağrısı'nı değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, seçimlerin 26 Ağustos 2018'de yapılması durumunda İYİ Parti'nin seçimlere katılamayacağını öne sürdü.

CHP'li Özel'in iddialarına cevap veren İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray yaptığı açıklamada seçime katılabilmek için gerekli şartları karşıladıklarını söyledi.

Çıray yaptığı açıklamada ilk olağan kongrelerini 10 Aralık 2017'de yaptıklarını, dolayısıyla 6 aydan fazla süre geçtiğini söyledi. Seçime katılabilmek için 41 ilde teşkilatlanma şartını da karşıladıklarını belirten Çıray, 65 ilde kongrelerinin tamamlandığını söyledi. Çıray ayrıca 1. Olağanüstü Kongrelerini de 1 Nisan 2018'de yaptıklarını hatırlattı. Çıray, seçimin 26 Ağustos'ta yapılması durumunda seçime katılabileceklerini kaydetti.

ÖZEL: "İYİ PARTİ'DEN KORKAN BAHÇELİ"İYİ Parti'nin seçimlere katılamayacağını öne süren Özel, "Seçim kanunu diyor ki, bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması lazım. Daha sonra büyük kurultayını yapmış olması lazım. Ve büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İYİ Parti, 6 ayı 1 Eylül'de dolduruyor. Seçimler 26 Ağustos'ta gerçekleşirse İYİ Parti seçime katılamaz. Devlet Bahçeli 'Biz İYİ Parti olmadan seçime girmek istiyoruz' diyor. 1 Nisan'da kurulan bir partiden korkan Devlet Bahçeli ve kadrosu 26 Ağustos'a seçimi çekmek istemiştir" demişti.