• Reklam
İnternet haberciliğinin toplumdaki yeri

İnternet haberciliğinin toplumdaki yeri

Gelişen haberleşmenin topluma katkılarından biriside, haber365.com.tr sayesinde son dakika gelişmelerine ve en son haberler ulaşabilmenizdir.

19 Mayıs 2017 - 14:54

Gelişen haberleşmenin topluma katkılarından biriside, haber365.com.tr sayesinde son dakika gelişmelerine ve en son haberler ulaşabilmenizdir.

Haber denilince eski zamanlarda aklımıza geceden basılan gazeteler ve radyoların, televizyonların belirli saatlerde yayınladığı, yayınlar gelmekte idi. Günümüze kadar gelişimine hız kesmeden devam eden habercilik sektörü, ilerleyişine devam ederken, bakalım hayatımızda neler değişmiş;

7 Şubat 1921 yılında Türkiye’nin ilk resmi gazetesi ile tanıştık fakat gazetenin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır, resmiyette kabul edildiği kadarıyla 1605 yılına. Hala aktif olarak kullanılan gazeteler zamanla ofset baskıya girip renklendirilmesine rağmen, günümüzde aktif kullanımın haricinde süs olarak, cam silme bezi olarak ya da masa örtüsü olarak kullanılmaktadır. Değerini git gide kaybetmesinin sebebi ise oldukça açıktır. Gazeteler sizlere en son haberleri ve son dakika gelişmelerini iletemezler. Habercilik sektöründe internet gazeteciliği ya da internet haberciliği, basılı gazetecilikten daha önce gelmektedir. İnternet üzerinden ve mobil cihazlarınız ile ulaşabileceğiniz, haber365.com.tr gibi siteler sayesinde son dakika gelişmelerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Gelelim radyolara; 1927 yılında ülke olarak radyo ile tanıştık. Radyolar o dönemde kıraathaneler ve toplumun vakit geçirdiği yerlerde müşteri çekmek amacı ile kullanılırken zamanla her evde yerini aldı. 80’lerde televizyonun ulaşılabilir olması ile yavaş yavaş radyolara ilgi azalmaya başlamışken, günümüzde her evde, internet üzerinden yayın yapılabilecek radyolar kurulabilir hale gelmiştir. Cebininizden ve bilgisayar üzerinden rahatlıkla ulaşılabilir olan bazı radyolar konsepti değiştirme girişiminde bulunarak, habercilik sektörüne ara vererek, müzik yayınları ile yayın hayatlarına devam etmektedir.

Ya Televizyon; Televizyon ülkemizde 1957 yılında dayanmakta olan fakat o dönemde yaygın kullanılamayan bir iletişim aracıydı. O dönemde kimileri tarafından “Resimli radyo” diye adlandırılan televizyonlar, her ailenin, özellikle çocukların hayalini kurduğu, evlerinde olmasını istediği bir araçtı. Evinde olmayanlar, konu komşuya ve kahvelere giderken, evinde televizyon olanlar, konu komşu ve akrabalardan bıkmışlardır. Belirli saatler arasında yayınlar olması, en son haberlerin ve son dakika gelişmelerinin insanlara ulaşması da problem yaratırken, az olan yayın saatleri insanların televizyonlara bağlanmasını sağlamıştır. Günümüzde her eve girmiş olan televizyonlar, yüzlerce kanal ile hizmet verirken, televizyon izleme alışkanlığını kaybeden toplum, son dakika haberlerini ve en son haberleri takip edemez hale gelmiştir. Dizileri, filmleri ve haberleri internet üzerinden takip ederken, televizyon hükmünü yavaş yavaş kaybetmiştir diyebiliriz.

İnternet ise; 1986 yılından itibaren Türkiye’de yerini almıştır. Fakat 90’lı yıllara kadar aktif kullanımı sağlanamamıştır. 1960 yılında ülkemizde bilgisayar kullanılmaya başlamış olmasına rağmen, etkin internet sağlayıcısı olmaması ve bütçeye uygun olmaması sebebi ile aktif kullanılamamıştır. Yıllardan geçerken 2000’lerde her eve girmeye başlayan bilgisayar, çocukların ilgi odağı olmuşken, o yıllarda yetişkin kitleyi gerçek manada etkilemeyi başaramamıştır. Yetişkinler için oyuncak olarak görünen bilgisayarlar, zamanla tehdit olarak algılansa da, günümüzde 7 den 70’e herkesin kullanabileceği ve kullanmak istediği bir araç olmuştur. İnternet haberciliği ise 2000’li yıllarda tam anlamı ile hayatımıza girmeye başlamıştır. Türkiye’de kullanılan arama motorları, içerisinde bulundurdukları içerikler ile ilgi çekerken, mesajlaşma uygulamaları ve siteleri sayesinde bilgisayar ve internet kafe kültürü popülerleşmiştir. Sayıca az olan internet siteleri, internet haberciliğinin gelişimi önünde bir engel teşkil etmeyip, gelişim doğrultusunda insanlığa katkı sağlamıştır. Zaman ile internetin gerekliliği ortaya konulunca, haberleri, radyoları, televizyonları internet üzerinden takip etmek, hayalden çıkıp, gerçeklik olmuştur. Milenyum adını verdiğimiz çağımızda, internet üzerinden, en son haberleri takip edebileceğimiz, son dakika gelişmelerinden haberdar olabileceğimiz internet siteleri yerine almaya, rekabet ortamına katılmaya başlamışken, akıllı telefonların popülerleşmesi ile internet ve internet haberciliği vazgeçilmezlerimizden olmuştur. Artık en son haberlere dilediğimiz gibi ulaşabilir ve son dakika gelişmelerinden haberdar olabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor Avcı İle Anlaşmaya Yakın
Trabzonspor Avcı İle Anlaşmaya Yakın
Milan Roma Derbisi Nefesleri Kesti!
Milan Roma Derbisi Nefesleri Kesti!