Reklam
Reklam

İnönü Üniversitesi Böyle Bir Zarar Görmedi!

İnönü Üniversitesi'nde meydana gelen yangın ile ilgili iddialar gündeme bomba gibi düştü.

İnönü Üniversitesi Böyle Bir Zarar Görmedi!
Editör: Malatyadan
24 Temmuz 2020 - 02:38

İnönü Üniversitesi laboratuvarında 13 Haziran tarihinde meydana gelen yangın ile alakalı iddialar Malatya’yı karıştırdı.

2007 yılında dönemin Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun girişimleri ile 2007 yılında kurulma çalışmalarına başlanılan ve 2008 yılında EPDK ile yapılan sözleşme ile faaliyete başlayan İnönü Üniversitesi Akaryakıt/Petrol Analizi Laboratuvarı’nın 13 Haziran tarihinde meydana gelen yangında büyük zarar gördüğü ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği iddia edildi.

“ZARAR 30 MİLYON TL”

 Türkiye’de 200 Üniversite içerisinde sadece 4 Üniversitenin akreditasyon aldığı Akaryakıt/Petrol Analizi Laboratuvarı’nın maliyetinin yaklaşık 30 Milyon TL. olduğu ifade ediliyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi’nde olan akreditasyon ile Türkiye’de ki kaçak akaryakıt incelemelerinin yapıldığı belirtiliyor.“SORUŞTURMA EL ALTINDAN KAPATILMAYA MI ÇALIŞILIYOR?”

 Bölgede önemli bir konumda olan PAL Merkezine Türkiye’nin dört bir yanından incelenmek üzere numune gelirken merkezin İnönü Üniversitesine yıllık 3 Milyon TL’lik bir katkı sunduğu ifade edildi. Çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale gelen laboratuvarın yeniden işlem yapılabilmesi için 30 Milyon TL üzerinde bir yatırım yapılması gerektiği ayrıca Türk Akreditasyon Kurumu’na tekrar müracaat ile akreditasyon işlemlerinin yapılması gerektiği ifade edilirken soruşturmanın el altından kapatılmaya çalışıldığı iddia edildi.

“PAL MERKEZİNDEN HAYIRSEVER İŞADAMINA 450 BİN TL YARDIM”

 Bir diğer yandan İnönü Üniversitesine bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Malatyalı hayırsever işadamının desteği ile yapılan Konukevine PAL Merkezinden 450 bin TL’lik bir maddi yardımda bulunulduğu ve bunun üniversite senatosundan ve kamuoyundan gizlendiği ifade ediliyor.

Haber/Araştırma: Berkman DULCAN