Reklam

Haddini ve Maksadını Aşan Yazı Cezalandırılmadır

Basın ve Medya Sektörünün adı çıkar ve rant kavgasıyla bir kez daha lekelenmiştir.

Haddini ve Maksadını Aşan Yazı Cezalandırılmadır
Editör: Malatya Haber
31 Ekim 2021 - 18:34
Malatya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Kernek’de Kanalboyu’nun yeni düzenlenmiş halinin açılışında sözde! Gazeteci diye geçinen bir şahıs’a kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlenmiş ve ertesi gün bazı medya kuruluşları ve gazeteciler aynı noktada tepki ve kınama içeren bir basın açıklaması yapmışlardı. 

Yine belirtmek isterim ki saldırının kim, kime yada kimler tarafından yapıldığının hiçbir şekilde masumiyeti olamaz ve olmamalıdır. Fakat gelin görün ki durumdan vazife ve çıkar elde etmeye çalışan hatta bunun üzerine çıkıp suç işleyen kişileri ifşa etmek de boynumuzun borcu. 

1 - Öncelikle kınama mesajına katılan bazı basın medya kurumları ve çalışanları kanaatimce o şahsa destek yerine yarın kendi başlarına da aynı şey gelmemesi için boy göstermiştir.  

2 – Kimsenin bu şahsın kimlerle ne yaşadığını bildiğine dair en ufak bilgisinin olmadığını düşünüyorum. 

3 – Bu mağdur edebiyatı yapan şahsın sitesinde gazetecilik ilke ve esaslarına yakışmayan sözler, benzetmeler ve ithamlarla birilerine salladığı, bu olaya adeta davetiye çıkardığı görülmektedir. 

4 – Neden kendisi hakkını aramak yerine malatyahaber.com ve Güler Hazar gibi adı bazı kurumlardan bir şeyler talep ettiği iddiasıyla haberlere konu olan şahıstan medet umuyor. 

5 – Malatyahaber.com adlı sitede başka usta yazar mı kalmamış ki “ Bu Saldırı Devlete de Meydan Okumadır ” başlıklı yazıyı yine Güler Hazar isimli bir şahsa yazdırma acziyetine düşülmüştür.  

6 – Bu yaşananların muhatabı neden malum şahıs ve Güler Hazar?

7 – Ülkemizde hemen hemen ayda bir ana akım medyadan gördüğümüz ve şahitlik ettiğimiz gazetecilere ve televizyon yorumcularına yapılan fiili saldırılarda yapanın yanına kâr kaldığını maalesef gördük. Peki hangisinde biri çıkıp “ Bu Saldırı Devlete de Meydan Okumadır ” demiştir?

8 – Kendi  mağduriyetinde neden Devleti aşağılamaya ve güçsüz göstermeye çalışılıyor? 

9 – Bu yazıyı okuyan Malatya Medya ve Basın Kurumları, Gazetecilerin hangileri altına imza atabilir?

10 – Sıradan bir haber sitesinin Malatya ve Devlet üzerinden bu kadar meydan okuması ve koskaca şehrin Valisini ve Emniyetini göreve çağırması ne derece ethik bir davranıştır.? 

11 – Kendi işlerini doğru düzgün yapamadıkları gibi Devlet erkanına ve Emniyet mensuplarına da ayar vermeye ve içişlere karışmaları nasıl bir akıl tutulmasının ürünüdür. 

12 – Malum şahıslara sütten çıkmış ak kaşık muamelesi yapanlar hangi şehirde ve hangi kafada yaşadıklarını gerçekten merak ediyorum. 

13 – Geçmişte bırakın faili bilinmeyeni sözde! Gazeteci geçinen bir şahsı eleştirdim diye aynı fiili saldırıya bende mağdur kaldım. Bu basın medya o zaman neredeydi?

14 – Yarın farklı bir medya çalışanı aynı şiddete maruz kaldığında malatyahaber.com ve malum şahıslar kılını kıpırdatacak mı?

Bu tespitlerim neticesinde daha bir çok cevabı bilinmeyen soruları kamuoyunun ve bu işi doğru dürüst yapan insanların vicdanına bırakıyorum. Buradan “ Bu Saldırı Devlete de Meydan Okumadır ” başlıklı yazının incelenmesi ve Devleti küçük düşürme ve çıkarlarına alet etme gibi anlamların algılandığını bu sebeple Cumhuriyet Başsavcılarına açık bir suç duyurusudur. 

TCK Madde 301

(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.


Öte yandan Basın bildirisini okuyan Hülya Kaya’nın “Gerçekleri yazarak rahatsız etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz” sözlerine doğru gerçekleri yazın ama malum şahsın gerçeği yok çünkü olayı kişiselleştirmiştir. O yüzden onun kişisel davasını üstlenmemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bilmediğiniz bir olayda yanlışın yada doğrunun yanında yer aldığınızı önceden bilmeniz gerekir.