• Reklam
Hacı Uğur Polat Asgari Ücret Zammı İçin Ne Yapıyor?

Hacı Uğur Polat Asgari Ücret Zammı İçin Ne Yapıyor?

AKP'nin en önemli seçim vaatlerinden olan Asgari Ücret zammı için özellikle AKP'li belediyeler ve işletmeler binbir tür kılıf arayarak bu zammı vermemek için adeta direniyor.

22 Şubat 2016 - 01:30

AKP'nin en önemli seçim vaatlerinden olan Asgari Ücret zammı için özellikle AKP'li belediyeler ve işletmeler binbir tür kılıf arayarak bu zammı vermemek için adeta direniyor. Bunun bir örneği'de İddialara göre Malatya'da Yeşilyurt Belediyesi'nde yaşandı. 

 

Yeşilyurt Belediyesi iddialara göre, asgari ücretin yüzde 30 fazlası maaş vereceği personellerine “Yüzde …. zammı kabul ediyorum” yazılı belge imzalattıracağı öne sürüldü. Gerekçe olarak da “Bu iş için ayrılan ödenek tutarları aşılacak, aynı zamanda kamu zararı da oluşacaktır” diyecek.

 

Belediye'de çalışanların geçtiğimiz günlerde 'asgari ücret krizi' yaşadığı ortaya çıktı. İddialara göre, Hacı Uğur Polat başkanlığındaki Yeşilyurt belediye yetkilileri, asgari ücret artışının ardından, çalışanlarının maaşını düşürme kararı aldı. Karar, asgari ücretin yüzde fazlasını alması gereken belediye çalışanlarına iletilecek. Yeni iş sözleşmeleri, belediyede 4734 sayılı kanunun personel hizmeti alımı yoluyla çalışan taşeron işçilere imzalattırılacağı iddia edildi.

 

Asgari ücrete yapılan zammı mali imkânsızlık nedeniyle ödeyemeyeceğini bahane eden belediyenin, personelin çalıştığı taşeron firma ile bir protokolde imzalayacağı ileri sürüldü. Mali yetersizlikten yakınan Yeşilyurt belediyesinin Zabıta, Destek Personeli, Halkla İlişkiler, Muhasebe ve Sosyal Tesis adı altında onlarca insanı taşeron olarak işe aldığı biliniyor.

 

AKP'nin 1 Kasım seçimindeki vaatleri arasında yer alan asgari ücrete yüzde 30 zam kararının AKP'li belediyeler tarafından maddi imkansızlık bahane edilerek geri alınması çalışanlar tarafından tepkilere neden oluyor.

 

Özellikle güvenlik görevlisi personel'in bir eski asgari ücret bir de yeni asgari ücret hak edişi ve bunun yerine bazı belediyeler ve taşeron şirketlerin 300-400 TL civarında bir kesinti yaptığı ve önümüzdeki aylarda bu durum için bir kılıf aranacağı iddiaları kamuoyunda konuşulanlar arasında. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin Gündoğdu
    4 yıl önce
    Sadece hacı uğur polat yapmıyor bunu Malatya Büyükşehir Belediyeside yaptı. işten çıkarılma tehdidiyle çalışanlarına muvafakatname imzalattırdılar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x