Malatya
15 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.78
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2457.9
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  65737.81$

Yeşilyurt Belediyesi Çiftçilerin Yanında!


Yeşilyurt Belediyesi Çiftçilerin Yanında!
Tarımsal hizmetlere verdiği önem ve destekle birlikte Yeşilyurt’u tarım kenti yapma yolunda hızla ilerleyen Yeşilyurt Belediyesi tarafından çiftçilere ücretsiz dağıtılan fidelerin büyüyerek hasat olgunluğuna erişmesi dolayısıyla Dilek Mahallesi'nde, Taylan Akıncı isimli üreticinin tarlasında domates hasat etkinliği düzenlendi.
Yeşilyurt Belediyesi tarafından Mayıs Ayında düzenlenen ‘Fideler Bizden, Hasat Sizden’ projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan 200 bin adet ücretsiz sebze fidesiyle birlikte tarım alanları hareketlenirken, temin ettikleri fideleri bahçelerine ve arazilerine eken çiftçiler ise hasadını yaptıkları ürünlerle birlikte ev bütçelerine katkı sunuyorlar.

Yeşilyurt Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ise, Yeşilyurt Belediyesinden temin ettiği domates fidelerini Dilek mahallesindeki yedi dönümlük bahçesine ekerek yüksek seviyede ürün elde eden Taylan Akıncı isimli üreticinin bahçesinde Domates Hasat Etkinliği düzenledi.

Çiftçilere verdiği destekten dolayı Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, “Pandemi süreci ile Rusya-Ukrayna savaşından sonra tarımın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Toplumun üreten kesimi olan çiftçilerimize ne kadar destek verilirse üretim de o denli artar ve ülke ekonomisine de daha fazla katkı sunulmuş olur. Yeşilyurt Belediyemize bu anlamda çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek ise, Yeşilyurt Belediyesinin tarımsal üretimin artmasına yönelik ciddi katkılar sunduğunu ifade ederken, “ Geleneksel üretimlerin canlanması, çiftçilerimizin bu anlamda desteklenmesi çok önemlidir. Çiftçilerimiz ücretsiz aldığı fideleri toprağa ekiyor, kendi ürününü üretiyor ve ihtiyaçlarını karşılıyor. Gıdanın çok önemli olduğu günümüz dünyasında kırsal bölgelerin desteklenmesi noktasında yapılan bu tür hizmetleri bizler çok önemsiyoruz.” diye konuştu.

‘Fideler Bizden, Hasat Sizden’ projesiyle ücretsiz dağıttıkları sebze fidelerinin ardından çiftçilerin daha fazla üretim yapmaya başladığını söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ İlçemizin tarımsal vizyonunu geliştirmek, tarım alanlarımızı hareketlendirmek ve çiftçilerimizi desteklemek adına çok güzel hizmetler sunuyoruz. Bu yılın ilkbahar ayında ücretsiz olarak dağıttığımız 200 bin adet ücretsiz sebze fidesinden temin eden çiftçilerimizin üretimlerini gördükçe bizler ziyadesiyle mutlu oluyoruz. İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimiz, Ziraat Odamız, Ziraat Mühendisleri Odamız ve diğer ilgili kurumlarla ortaklaşa yaptığımız projelerimiz ve yatırımlarımızla birlikte üretimin daha fazla artması için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü; tarım hepimizin ortak paydasıdır.50 farklı ürünün yetiştiği ilçemizdeki bu güçlü potansiyeli korumak ve geliştirmek adına örnek projeler uyguluyoruz. Verimli topraklarımızdan daha fazla ürün toplamak içinde özellikle üreticilerimize gerek fide ve tohum desteklerimizle gerekse de teknik ve ekipman anlamında her türlü desteği veriyoruz. Devletimizin sağladığı desteklerle birlikte tarım alanlarımızın alt yapıları güçlendirilirken, bizlerde katma değeri yüksek olan ürünlerimizin daha fazla ekilmesi, hasadının yapılması içinde tüm imkanlarımızı seferbere diyoruz. Ücretsiz fide dağıtımlarımızın ardından bereketli ürünler topluyoruz, çiftçilerimize bu şekilde ek gelir kapısı da açmış oluyoruz. Ücretsiz fidelerimizden temin eden çiftçilerimizden Taylan Akıncı’nın yedi dönümlük bahçesinde domates hasadı yaptık, üreticimizi tebrik ediyorum. Fide desteğinde bulunduğumuz çiftçilerimizi hasat dönemlerinde yalnız bırakmıyoruz. Toplanan domateslerden doğal ve sağlıklı salça üretimi yapılırken, sofralık domateslerde pazarlar aracılığıyla vatandaşlarımıza ulaşıyor. Burada bir emek var, gayret var, alın teri var, üretime destek var. Dağıttığımız fideleri bahçesine ve tarlasına ekerek doğal ürünlerin artması noktasında çaba sarf eden bütün üreticilerimizi kutluyorum. Rabbim hâyırlı ve bereketli hasatlar nasip etsin.” diye konuştu.  

Konuşmaların ardından çiftçi Taylan Akıncı’nın bahçesinde domates hasadı yapıldı.
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!