Malatya
20 Nisan, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.50
 • EURO
  34.78
 • ALTIN
  2499.5
 • BIST
  9693.46
 • BTC
  64644.383$

Yeşilyurt Adayı Murat Aslan; Mücbir Sebep Hali Uzaltılmalı!

Yeşilyurt Adayı Murat Aslan; Mücbir Sebep Hali Uzaltılmalı!
Şehir Planlamacısı Murat Aslan, esnaf ve iş verenler için mücbir sebep hali en az 5 yıl uzatılmalı, yerinde dönüşüm projelerinde ise KDV oranı, vergi ve harç giderleri alınmamalıdır.

Yeniden Refah Partisi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Şehir Planlamacısı Murat Aslan, seçim çalışması sırasında yaptığımız esnaf ziyaretlerinde en çok esnafımız ertelenen vergi ve borçların 30 Nisan'da sona ereceğini şu şartlarda deprem bölgesi esnafları ve iş verenler olarak bu borçları bu şekilde ödeyemeyeceklerini söyleyerek mücbir sebep süresinin uzun vadeli uzatılmasını talep ettiklerini söyledi.

Şehir Planlamacısı Murat Aslan, mücbir sebep hali en az 5 yıl uzatılmalı gerçekten esnafımız ve iş  verenlerimiz çok büyük bir sıkıntıda. Bir çoğunun iş yerleri yıkılmış konteynerlarda  çok zor şartlarda çalışmak zorundalar. Esnafımız 20  metrekare alana sıkışmış doğru dürüst ürünlerini mallarını sergileyemez halde. Çoğu yerlerde doğru dürüst su yok, elektrik yok en önemlisi  lavoba yok namaz kılacakları camii veya mescit yok. Bu durumun acilen düzeltilmesi lazım. Görünen o ki  esnafımız ve vatandaşlarımız 20 metrekarelik konteynerlarda uzun süre yaşamak ve ticaret yapmak zorunda. En azından deprem bölgesindeki esnaflarımızın  elini  rahatlatmak için esnaflarımızın tüm borçları uzun vadeli ertelenmeli faizleri silinmeli ve esnafımıza can suyu olması adına faizssiz kredi verilmelidir. Başkan Murat Aslan, Bu nedenle Yeşilyurt'un Battalgazi'nin, Diğer ilçelerin  genel anlamda Malatya'nın yeniden ayağa kalkması ve ticari hayatın normale dönebilmesi  için mücbir sebep hali devam etmelidir. Örneğin 2011 yılında Van’da  meydana gelen deprem sonrası mücbir sebep hali  5 yılsüreyle uzatılmış Van ilimiz  kısa bir zamanda  toparlanmıştır dedi.   

Yerinde dönüşüm projelerinde KDV oranı, vergi ve harç giderleri alınmamalı

Ayrıca yerinde dönüşüm hibe ve kredi desteklerinin artırılmasının şart olduğunu söyleyen Yeniden Refah Partisi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Şehir Planlamacısı Murat Aslan, Malatya'nın yerinde dönüşüm projelerine ile daha kısa vadede ve daha az maliyetle toparlanabileceğini çünkü yerinde dönüşümde  alt yapı ve üst yapının hazır olduğunu bu nedenle bir çok imalat ve yapım kaleminde maliyetin olmayacağını söyleyerek bu şekilde şehir daha kısa sürede toparlanacaktır. Deprem bölgesinde yapılacak binaların KDV oranından muaf tutulması ve yararlanması için bölge acilen 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli alan ilan edilmeli diyen Başkan adayı Şehir Planlamacısı Murat Aslan, yerinde dönüşüm kapsamında yapılacak yeni inşaatlar ve orta hasarlı binaların güçlendirilmesi projeleri KDV’den muaf tutulmalı yapılacak inşaatların her türlü vergi ve harç  giderlerinin alınmaması gerektiğini söyledi.
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!